Varianta Delta. Medicul Radu Ţincu: „Această tulpină va deveni dominantă în toate țările Uniunii Europene”

Radu Ţincu avertizează că varianta Delta a coronavirusului va deveni în curând dominantă în toate ţările Uniunii Europene. De asemenea, medicul spune că dacă România nu va atinge pragul de imunizare de masă până la toamnă, numărul cazurilor va înregistra o creștere semnificativă.
Loredana Brumă
29 iun. 2021, 16:52
Varianta Delta. Medicul Radu Ţincu:
Varianta Delta. Medicul Radu Ţincu: "Această tulpină va deveni dominantă în toate țările Uniunii Europene"

Varianta Delta în România. Medicul Radu Ţincu atrage atenţia că tulpina indiană va deveni în câteva săptămâni dominantă în toate ţările Uniunii Europene.

Varianta Delta. Radu Ţincu, avertisment pentru români

Citeşte şi Delta, varianta contagioasă a Covid-19 este cea mai rapidă şi puternică de până acum şi îi va ataca pe cei mai vulnerabili

„Nu avem foarte multe secvențieri și nu avem o imagine reală asupra acestui fenomen. Din experiența acestui an de pandemie știm că variantele noi apărute, care sunt mult mai transmisibile, devin într-o perioadă relativ scurtă de timp variantele dominante. Cred că o secvențiere în exces nu va aduce o informație în plus. Știm că această variantă în Europa, în câteva săptămâni, luni de zile, în funcție de gradul de circulație al populației, va deveni varianta dominantă a îmbolnăvirilor de COVID în toate țările Uniunii Europene”, a spus Radu Ţincu la Aleph News.

Medicul mai avertizează că dacă România nu va atinge pragul de imunizare de masă până la toamnă, numărul cazurilor va înregistra o creștere semnificativă.

„Depinde foarte mult de gradul de gradul de imunizare al populației până în perioada de toamnă. În acest moment este o transmibilitate redusă, lucru care este determinat de vremea foarte caldă și umedă și de imunizarea prin boală sau vaccin. Ne-ar trebui undeva la 10 – 11 milioane de persoane vaccinate. Dacă în toamnă pragul nu este atins, cu siguranță va există o crește a numărului de cazuri. Persoanele nevaccinate sunt vulnerabile”, a mai precizat Radu Țincu.

Vaccinurile Pfizer şi AstraZeneca, eficiente împotriva tulpinii indiene

Potrivit ultimelor studii efectuate de cercetătorii britanici, vaccinurile produse de Pfizer BioNTech și Oxford AstraZeneca sunt foarte eficiente împotriva tulpinilor „Indiană” și „Britanică” a SARS-CoV-2.

Conform studiilor, eficacitatea după administrarea regimului complet rămâne foarte ridicată împotriva spitalizării, indiferent de tulpină. Eficacitatea împotriva cazurilor de COVID-19 simptomatic, după administrarea regimului complet, este similară între tulpini, pe tulpina Indiană” B.1.617.2 fiind ușor mai scăzută.

De asemena, eficacitatea după administrarea dozei 1 este relativ scăzută comparativ cu cea după regim complet de administrare, în special pe tulpina „Indiană” B.1.617.2.

Astfel, rămâne foarte importantă efectuarea rapelului pentru maximizarea protecției și păstrarea măsurilor de distanțare socială, purtarea măștii în zone aglomerate și celelalte reguli în vigoare, potrivit sursei citate.

Citeşte şi Dr Anthony Fauci, avertisment referitor la varianta Delta a coronavirusului: „Este cea mai mare ameninţare”

Valeriu Gheorghiţă: „Varianta contagioasă Delta va deveni reprezentativă şi în România”

Valeriu Gheorghiţă, coordonatorul campaniei de vaccinare, a afirmat că răspândirea variantei Delta va deveni dominantă și în România. Totodată, Valeriu Gheoghiţă a mai spus că perioada sezonului cald creează mai multe oportunități pentru organizarea unor evenimente de vaccinare.

„Având această tulpină pe teritoriul României, în anumite cazuri chiar cu dobândire pe teritoriul țării, există evident toate premisele să devină dominantă. Un alt aspect important este perioada sezonului cald, perioada de vară, în care pot să fie organizate foarte multe evenimente de vaccinare. Aceste două luni sunt foarte importante pentru a asigura un acces cât mai ridicat la vaccinare. În sezonul rece este foarte probabil ca activitatea de vaccinare să se restrângă în centre fixe , în interior. Cred că este momentul oportun ca în liniște să ne putem asigura protecție pe perioada lunilor următoare. Se estimează la sfârșit de august început de septembrie o creștere a cazurilor și sperăm să nu fie o creștere importantă”, a declarat Valeriu Gheorghiță, în cadrul unei emisiuni TV.

 

DailyBusiness
ÎCCJ acuză Guvernul că pune presiune pe justiție după sesizarea CCR: „Procesele se soluționează în sala de judecată, nu în spațiul public”
Spynews
Casa Alinei Pușcaș s-a inundat! Prezentatoarea a golit apa cu gălețile: ”Nu am mai trăit așa ceva”
Fanatik.ro
Cine este, de fapt, cel mai important jucător al Franței la Cupa Mondială. Toată lumea ar spune Mbappe, Thierry Henry are alt favorit: ”Un monstru, vine de pe altă planetă”
Capital.ro
Restricții privind accesul copiilor la rețelele sociale în întreaga UE. Anunțul este așteptat în septembrie
Playtech.ro
Țările din Europa unde merită să te muți în 2026. Clasamentul locurilor cu cele mai multe oportunități și salarii bune
Adevarul
Pariuri pe platforma Polymarket pentru prăbușirea lui Putin. Un utilizator misterios mizează pe înlăturarea liderului de la Kremlin până la sfârșitul anului
wowbiz.ro
Răsturnare șoc în cazul morții lui Radu Mărginean. Ce s-a descoperit la necropsie. Raportul medico-legal a fost finalizat
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Andrei Singureanu, fost concurent la un show de talente, dispărut de o lună în Portugalia. Familia îl caută cu disperare
iamsport.ro
”Senzațional!”. Șumudică i-a făcut o farsă lui Hizo, apoi l-a ironizat de față cu toți colegii: ”Ce faci, bre, iar?!”
MediaFlux
PAPARAZZI Ileana Badiu mai în formă ca niciodată după operație! Vedeta a trecut peste toate greutățile și a început să le care FOTO și VIDEO
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?