Legătura mamă-copil, mai puternică decât se credea: Celulele fetusului, în creierul mamei

Cercetătorii au făcut o descoperire incredibilă, scrie Scientific American. 
Romania TV
05 dec. 2012, 19:47
Legătura mamă-copil, mai puternică decât se credea: Celulele fetusului, în creierul mamei
Legătura dintre mamă şi copil este mai profundă decât se credea până acum, arată un studiu recent, citat de Scientific American. Conexiunea fizică este incredibilă, arată oamenii de ştiinţă, şi nu constă doar în susţinerea mamei din timpul gestaţiei. 
 
O serie de celule masculine au fost descoperite în creierul unor femei, iar ele erau acolo de zeci de ani. Nu se ştie care este impactul acestor celule străine asupra gazdei, dar ele au fost observate mai rar în cazul unor paciente cu Alzheimer, ceea ce ar putea sugera că ele au legătură cu sănătatea creierului. 
 
„Cu toţii credem că trupul nostru este unic, aşa că noţiunea unor celule străine în corpul nostru este bizară. Cu atât mai ciudat e ca aceste celule să fie vii şi să funcţioneze în organismul nostru”, arată Scientific American. 
 
Totul are legătură cu procesul de microchimerism, care înseamnă prezenţa unor secvenţe genetice distincte în organism. Ele au fost descoperite prima dată la gravide, când celule cu cromozomul masculin Y au fost descoperite în sângele acestora. Se pare că acestea veneau de la copil, în timpul gestaţiei. 
 
În studiul nou, cercetătorii au observat că celulele microchimerice nu se regăsesc doar în sânge, dar şi în creier. Nu s-a aflat, însă, care este efectul acestui schimb asupra mamei. Celulele microchimerice seamănă, însă, cu cele stem, iar potenţialul lor ar putea fi enorm, în urma unor alte cercetări. 
 
 
 

DailyBusiness
Serialul care a cucerit Netflix-ul. A urcat pe primul loc în topurile lunii august
Spynews
Hidrologii anunță prăpăd în mai multe zone din România! A fost emis cod portocaliu de inundații. Unde vor lovi puhoaiele
Bzi.ro
Cum arată părinții lui Andrei Lemnaru de la Insula Iubirii 2025. Imaginea care a devenit virală
Fanatik.ro
Pensia infimă pe care o are Valentin Ceaușescu: „E foarte sărac!”. Câți bani încasează lunar creatorul Stelei 86
Capital.ro
România ține doliu. S-a stins din viață Ioan Donca. Am pierdut un om pe care toată planeta l-a respectat
Playtech.ro
Cele trei zodii care cunosc succesul financiar duminică. Vor învârti banii cu lopata în următoarea perioadă
Adevarul
Mărturii cutremurătoare despre crima de la Craiova: cu ultimele puteri, profesoara i-a zis fiicei sale să iasă din apartament
wowbiz.ro
ULTIMĂ ORĂ: A fost PRINS în Germania! Emil Gânj, criminalul din Mureș, urmărit internațional de mai bine de o lună jumătate
Evz.ro
La parastasul lui Ion Iliescu. Cine a fost marele absent
Prosport.ro
FOTO. Femeia care ia bani pentru pozele cu ea și pentru a ieși la întâlniri cu bărbați
kanald.ro
Doliu în diplomația română! Ambasadorul Ioan Donca a murit la 85 de ani
Cancan.ro
Complicele lui Emil Gânj a fost PRINS! Ireal unde l-au găsit polițiștii din România pe Ilie Sălăgean
iamsport.ro
Florin Bratu l-a lovit pe Costin Ștucan: ”Mi-a dat o palmă! «Auzi, bă, de ce ai scris de mine?»”
MediaFlux
Răsturnare de situație! Ce spune Hidroelectrica despre majorarea tarifelor la energie
stirilekanald.ro
A fost prins în Germania. Emil Gânj a dat peste cap planurile polițiștilor
Durere, reumatism, vene varicoase și artrită: remedii naturale și cum să le folosești corect