O nouă infecţie fungică mortală face ravagii în SUA. Se răspândeşte rapid şi este rezistentă la toate medicamentele

O nouă infecţie fungică mortală face ravagii în SUA. Este vorba despre Candida Auris. Aceasta se răspândeşte rapid şi este rezistentă la toate medicamentele.
Filip Stan
24 iul. 2021, 23:43
O nouă infecţie fungică mortală face ravagii în SUA. Se răspândeşte rapid şi este rezistentă la toate medicamentele
O nouă infecţie fungică mortală face ravagii în SUA. Se răspândeşte rapid şi este rezistentă la toate medicamentele

O nouă infecţie fungică mortală face ravagii în SUA. Mai multe cazuri de Candida Auris au fost identificate în două spitale din Texas și într-un centru de îngrijire din Washington, DC, scrie The New York Times.

O nouă infecţie fungică mortală face ravagii în SUA

Citeşte şi Primul bebeluş infectat cu tulpina Delta în România

Infecţia fungică este rezistentă, pentru prima dată, la toate medicamentele şi se poate răspândi prin contactul pacientului cu suprafețele contaminate.

Potrivit unui nou raport al CDC, cinci din peste 120 de cazuri de Candida Auris au fost rezistente la tratament. Aproape o treime dintre pacienții infectați au murit în decurs de o lună, potrivit AlephNews. 

Conform specialiştilor în boli infecţioase, pandemia de coronavirus a contribuit la răspândirea ciupercii mortale. Riscul de transmitere a crescut în special printre pacienţii infectaţi cu coronavirus care au ajuns la terapie intensivă.

Experţii în sănătate publică spun că apariţia infecției Candida Auris este un semnal de alarmă îngrijorător cu privire la amenințările pe care le prezintă, putând provoca chiar salmonella rezistentă la antibiotice.

Astfel de infecții îmbolnăvesc 2,8 milioane de americani pe an și ucid 35.000, potrivit CDC.

Citeşte şi „Ciuperca neagră”, care îi mutilează pe pacienţii cu Covid 19, se extinde în lume. Alertă de la OMS

DailyBusiness
Petrișor Peiu: Criza politică va continua până în 2028 sau până la alegeri anticipate. „Majoritățile nu mai pot fi construite în culise”
Spynews
Scandal la Evaluarea Națională. Ce s-a întâmplat după ce lucrările au fost predate. Dezvăluirile făcute de un profesor
Fanatik.ro
Cât a costat rochia impresionantă purtată de Corina Caciuc la botezul fiului ei și al lui Laurențiu Reghecampf. Este creația unui român
Capital.ro
ANAF schimbă regulile pentru veniturile din străinătate: ce trebuie depus și când apare obligația 
Playtech.ro
Limită de plăţi impusă de bancă fără cererea clientului. Poți rămâne fără posibilitatea de a plăti dacă ai depăşit acest număr de tranzacţii
Adevarul
SUA intră în era cuantică. Trump vrea să aibă super-computerul care poate sparge codurile lumii până în 2028
wowbiz.ro
Afecțiunea de care suferă Cheloo. Rapperul a dezvăluit chiar el ce problemă are
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Toto Dumitrescu, săltat de polițiști și internat la Psihiatrie. Fiul lui Ilie Dumitrescu a făcut prăpăd într-un magazin și s-a certat cu iubita
iamsport.ro
BREAKING | Gigi Becali a mai dat un jucător afară de la FCSB! Fotbalistul mai avea un an de contract, dar tocmai a semnat rezilierea
MediaFlux
Horoscop 24 iunie: O zi a alegerilor inspirate și a întâlnirilor care pot schimba planuri de viitor
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?