Walter Zenga a făcut deja 3 doze de vaccin anti-Covid şi este programat pentru a patra. Ce l-a făcut pe antrenor să ia decizia radicală

Fostul mare portar Walter Zenga, în prezent antrenor, a fost deja injectat cu trei doze de vaccin, în momentul când multe ţări abia îşi pun problema imunizării cuo a treia doză, iar italianul este deja programar pentru a patra injectare.
Filip Stan
04 aug. 2021, 15:54
Walter Zenga a făcut deja 3 doze de vaccin anti-Covid şi este programat pentru a patra. Ce l-a făcut pe antrenor să ia decizia radicală

Walter Zenga îşi petrece o mare parte din timp, mai ales concediile, în Dubai, astfel că în martie a făcut primul vaccin, Sinopharm (China), din care se administrează două doze.

Fostul mare portar a şi recomandat vaccinul chinezesc, într-o intervenţie la televiziunea italiană, provocând un scandal monstru şi aspre criticat de jurnalistul Cecchi Paone, pe motiv că încurajează folosirea unui vaccin neaprobat în Uniunea Europeană.

Tocmai din cauză că serul chinezesc nu este aprobat de Uniunea Europeană, Zenga a aflat acum, la revenirea în Italia, că trebuie să se vaccineze din nou împotriva COVID-ului. Şi, de această dată, a optat pentru serul companiei Pfizer, după cum a informat Telekom Sport. Dacă nu s-ar fi vaccinat în Italia, Zenga ar fi pierdut dreptul de a asista la meciurile de fotbal din tribune.

Walter Zenga: „M-am vaccinat din nou ca să pot rămâne în Italia şi să urmăresc iubitul meu fotbal. Ce nu faci pentru iubire”

Liber de contract, după ce a pregătit Cagliari ultima dată, Zenga s-a vaccinat pentru a putea merge la meciuri, deocamdată, în calitate de spectator.

„Există cei care nu vor să se vaccineze, cei care fac rapel şi cei ca mine, care decid să primească a treia şi a patra doză. De ce? Să am permisul verde şi să pot rămâne în Italia pentru a-mi urma iubitul fotbal. Singurul dezavantaj… Va trebui să fac a doua doză abia peste 20 de zile şi voi pierde prima etapă din campionat. Dar ce nu faci pentru iubire…“, a scris Zenga pe Instagram.

Citeşte şi: David Popovici, premiat de ministrul Sorin Cîmpeanu pentru rezultatele obţinute la Jocurile Olimpice de la Tokyo

DailyBusiness
Un profesor a făcut, anul trecut, 1,5 milioane de lei din meditații! Câți bani au declarat la ANAF, în total, cei care pregătesc elevii în particular
Spynews
Ultimă oră! Accident grav în Capitală! O mașină s-a răsturnat în urma impactului puternic
Fanatik.ro
Fiul controversatului Luciano Moggi a intervenit în România pentru a rezolva conflictul dintre Ioan Ovidiu Sabău și un jucător!
Capital.ro
A murit ce mai frumoasa actriță. A fost o legendă a teatrului, filmului și televiziunii. A scos ce era mai bun din oameni
Playtech.ro
Cât este pensia minimă garantată după 23 de ani de muncă? Calcul concret
Adevarul
Portretul securistului român, bătăușii care și-au terorizat propriul popor. Semianalfabeți, brutali, incapabili să învețe o meserie
wowbiz.ro
El știe unde e Dani Mocanu! Ce se întâmplă acum cu artistul și evenimentele la care urma să cânte, în timp ce poliția îl caută în toată România
Economica.net
Atenție la ofertele de energie electrică pentru clienții casnici
kanald.ro
Ajutorul de deces 2025: Câți bani se acordă și cine poate beneficia de această indemnizație
iamsport.ro
Italianul care stă de 15 ani în România încă este șocat de țara noastră și de București
MediaFlux
Brusc vine vremea foarte rea. La ce să se aștepte românii
stirilekanald.ro
Biserică cuprinsă de flăcări, înainte de sărbători! Minune: Sfânta Evanghelie a fost SALVATĂ
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume