Valeriu Gheorghiță anunţă că numărul cazurilor de COVID cu DELTA s-a dublat în ultima săptămână. Previziunea făcută de şeful CNCAV

Valeriu Gheorghiță a declarat, joi, că, în ultima săptămână, s-a înregistrat o dublare a ponderii cazurilor pozitive cu varianta Delta.
Alina Costache
05 aug. 2021, 17:53
Valeriu Gheorghiță anunţă că numărul cazurilor de COVID cu DELTA s-a dublat în ultima săptămână. Previziunea făcută de şeful CNCAV

Valeriu Gheorghiță anunţă că numărul cazurilor de COVID cu DELTA s-a dublat în ultima săptămână. Coordonatorul campaniei de vaccinare din România, Valeriu Gheorghiță, a declarat joi, 5 august, că în ultima săptămână s-a înregistrat o dublare a ponderii cazurilor pozitive cu varianta Delta. El crede că aceasta va deveni dominantă în perioada următoare și în România.

Valeriu Gheorghiță anunţă că numărul cazurilor de COVID cu DELTA s-a dublat în ultima săptămână. Previziunea făcută de şeful CNCAV

Coordonatorul campaniei de vaccinare din România, Valeriu Gheorghiță, a declarat că se așteaptă la o creștere a numărului de cazuri de Covid în perioada următoare.

„Ne așteptăm să crească numărul de cazuri pe măsură ce există o interacțiune crescută între persoane, pe măsură ce nu se mai respectă în marea parte a situațiilor, este vizibil pentru toată lumea, măsurile de prevenție. Este perioada de concedii, oamenii circulă foarte mult”, a spus Gheorghiță.

Acesta susține că această creștere poate fi pusă și pe seama creșterii și răspândirii infecțiilor cu varianta virală Delta.

„În ultimele nouă săptămâni, din toate secvențierile efectuate care au avut ca rezultat variante virale de îngrijorare, s-a observat o creștere a acestei ponderi de aproape nouă ori. Doar în ultima săptămână s-a înregistrat o dublare a ponderii cazurilor pozitive cu variantă Delta raportat la numărul total al cazurilor infectate cu variante virale de îngrijorare. În acest fel, în ultima săptămână, din toate secvențierile efectuate, din cele 151 de secvențieri, 135 au fost pozitive pentru varianta Delta, o rată de 89% a rezultatelor pozitive pentru Delta”, a declarat coordonatorul campaniei de vaccinare.

„Fiind vorba de un număr mic de cazuri la nivel național, este greu de spus dacă varianta Delta este dominantă, dar cu siguranță că are acest potențial: este înalt transmibibilă, are și capacitatea parțială de a scăpa de sub acțiunea neutralizantă a anticorpilor după boală și după vaccinare și din acest punct de vedere evident că tulpina Delta este clar că va deveni dominantă și în România în perioada următoare”, a spus, potrivit Mediafax, Valeriu Gheorghiță.

Citeşte şi: Valeriu Gheorghiţă atrage atenţia: 90% din infectările COVID testate genetic săptămâna trecută au fost cu varianta Delta. Anunţul făcut

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Meteorologii ANM au anunțat cum va fi vremea la început de toamnă. La ce temperaturi să ne așteptăm
Fanatik.ro
David Popovici mai ia un premiu la Paris, imediat după aurul de la 200 de metri! Cum a reacționat campionul român când a aflat vestea
Capital.ro
Contrastul din prognoza pentru15 august. Unde vor fi doar 5 grade și unde se ajunge la 35
Playtech.ro
Curent mai scump din toamnă, presiune pe gaze și căldură la iarnă. Ce se pregătește pentru facturile românilor
Adevarul
Radu Drăgușin, detalii teribile despre accidentarea care aproape i-a încheiat cariera: „Multă durere, am învățat să merg din nou!”
wowbiz.ro
„Am intrat în metastază” Alina Pușcău, anunț cutremurător înainte să intre în operație! Vedeta a transmis un mesaj emoționant fanilor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Șoferul care a provocat tragedia din Brașov, plasat sub control judiciar. Ce i-au interzis procurorii
iamsport.ro
Verdictul francezilor de la L'Equipe după performanța istorică realizată de David Popovici: ”La final, rezultatul este mereu același”
MediaFlux
Putin dă toate planurile peste cap. Rusia amenință din nou cu un război brutal
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat