ALEGERI PARLAMENTARE 2012. Calculele lui Hrebenciuc: USL va obţine 70% din mandate

USL vizează o majoritate  la alegerile parlamentare cu care să opereze cu uşurinţă orice modificare legislativă, inclusiv pe cea a Constituţiei. Potrivit calculelor lui Viorel Hrebenciuc, USL va lua între 55 - 60 la sută pe votul politic, ceea ce ar putea reprezenta aproximativ 70 la sută din mandatele din Parlament, scriu jurnaliştii de la "Gândul".
Romania TV
09 dec. 2012, 17:58
ALEGERI PARLAMENTARE 2012. Calculele lui Hrebenciuc: USL va obţine 70% din mandate

Este foarte greu de calculat cum se transformă votul politic în mandate, deoarece nu se ştie câte colegii vor fi câştigate cu peste 50%. Vor fi foarte multe cu jumătate plus unu, dar nu se se poate câte exact”, a declarat Hrebenciuc.

Social-democratul susţine că vremea de afară nu va afecta vreo tabără în mod special, deoarece „se compensează” lipsa votanţilor de la fiecare grupare.

Calculele lui Hrebenciuc indică însă faptul că USL va avea după alegerile din 9 decembrie o majoritate de două treimi care îi va permite să modifice Constituţia. În planurile anunţate de USL pentru reforma constituţională intră, printre altele, acordarea unui rol mai mult decorativ preşedintelui la numirea premierului, în sensul că şeful statului ar urma să fie obligat să respecte opţiunea partidului care câştigă alegerile.

Şeful de campanie al ARD, Adriean Videanu exclude din start scenariul majorităţii calificate, estimând că USL va lua în jur de 50 la sută. „N-au cum să ia două treimi. Le-ar trebui pe vot direct undeva la 62 la sută, dar ei nu fac mai mult de 50 la sută. Vor fi în preajma lui 50 la sută, ca vot politic. Iar majorităţile de două treimi le doresc numai oamenii bolnavi politic. În ţările europene, inclusiv majorităţile simple se realizează de regulă din coaliţii. Un partid care descinde din PCR şi-ar dori 98 la sută, dar dorinţa unora de a avea aceasta majoritate validă rezidă în incapacitatea lor de a gândi democratic, de a putea realiza alianţe„, a comentat Videanu pentru „Gândul”.

În privinţa numărului de parlamentari, atât ARD cât şi USL au aceleaşi cifre. Viorel Hrebenciuc susţie că noul for legislativ va avea în componenţa sa aproximativ 520 de aleşi.

DailyBusiness
Guvernul va declara situație de criză pe piața carburanților și urmează să adopte măsuri pentru protejarea economiei și populației
Spynews
Alertă medicală în România! Trei copii sunt suspecți de malarie după ce au călătorit în Africa
Fanatik.ro
Cât stă, de fapt, băiatul lui Adi Mutu pe telefon. ”Briliantul” a dat cărțile pe față
Capital.ro
Ora de vară 2026 în România. Data când se schimbă ora în România. Se dă ceasul înainte cu o oră
Playtech.ro
Închiderea balcoanelor de la parter. Reguli de care să ţii cont în 2026
Adevarul
Ipoteză șocantă în cazul copilului căzut de la etajul 9: ce au observat vecinii înainte de moartea băiețelului de 5 ani
wowbiz.ro
Elena Gheorghe a anunțat despărțirea în lacrimi! Artista trece prin momente dificile: „Astăzi ne luăm rămas-bun”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Daniela Ciucă, o asistentă din Vaslui, s-a stins din viață la scurt timp după ce a ieșit din tura de noapte
iamsport.ro
MM Stoica l-a amenințat pe Gigi Becali că pleacă de la FCSB dacă îl transferă pe jucătorul care a făcut videochat cu un alt bărbat: ”Râde lumea de noi!”
MediaFlux
Motivul ascuns al lui Donald Trump. Secretul din spatele războiului din Iran
stirilekanald.ro
(P) Rolul farmacistului în consilierea pacientului cu probleme ale părului
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj