Deputatul Ion Stan, acuzat de trafic de influenţă, a câştigat un nou mandat cu 66% din voturi

REZULTATE ALEGERI PARLAMENTARE 2012. Deputatul social-democrat Ion Stan, acuzat de două infracţiuni de trafic de influenţă, a câştigat un nou mandat, în Colegiul 3 Voineşti pentru Camera Deputaţilor, cu 66 la sută din voturile electorilor, potrivit numărătorii paralele a USL, transmite Mediafax.
Romania TV
10 dec. 2012, 00:57
Deputatul Ion Stan, acuzat de trafic de influenţă, a câştigat un nou mandat cu 66% din voturi

REZULTATE ALEGERI PARLAMENTARE 2012. La Dâmboviţa, numărătoarea paralelă a USL indică faptul că deputatul Ion Stan a câştigat un nou mandat, în Colegiul 3 Voinesti, cu 66 la sută din voturi, în timp ce colegii săi, ministrul Mediului, Rovana Plumb, care a candidat în Colegiul 2 Dâmboviţa pentru Camera Deputaţilor, şi jurnalistul Sorin Roşca Stănescu, candidat în Colegiul 2 Dâmboviţa pentru Senat, au obţinut 67, respectiv 55 la sută din voturile alegătorilor.

Ministrul Justiţiei a transmis preşedintelui Camerei Deputaţilor o solicitare a DNA de încuviinţare a arestării preventive a deputatului PSD Ion Stan, candidat USL pentru un mandat de deputat în judeţul Dâmboviţa, acuzat de două infracţiuni de trafic de influenţă.

Plenul Camerei Deputaţilor ar urma să se reunească miercuri, 12 decembrie, pentru ridicarea imunităţii deputatului Ion Stan.

Potrivit anchetatorilor, deputatul PSD Ion Stan i-ar fi cerut denunţătorului său, omul de afaceri Nicuşor Dima, „câte două milioane, de benzină”, pentru cele 600 de maşini pe care intenţiona să le folosească în campanie, la rândul său Dima estimând că este vorba despre „un miliard, un miliard două sute”.

Potrivit referatului trimis de DNA Camerei Deputaţilor, prin care se solicită încuviinţarea arestării deputatului PSD Ion Stan, procurorii arată că parlamentarul a beneficiat de foloase materiale din partea denunţătorului său.

În interceptări, Ion Stan îi solicită denunţătorului său să îl ajute financiar în campania electorală, acesta precizând procurorilor, de asemenea, că în 2009 a plătit pentru peste 155.000 de găleţi roşii care au fost împărţie în campania electorală pentru europarlamentare. În schimbul banilor, Stan i-a promis omului de afaceri contracte pe bani publici.

În urma solicitării ministrului Justiţiei, Comisia Juridică a Camerei a avizat pozitiv cererea privind arestarea preventivă a deputatului Ion Stan, însă această cameră legislativă nu s-a mai putut întruni pentru a da, la rândul său, un vot în acest sens.

DailyBusiness
Ciprian Ciucu, declarație misterioasă în timpul votării: „Nu pot să spun de ce mă bucur”
Spynews
Alina Marymar îi dă fatala Lambadei, după ce a dat de înțeles că este însărcinată: "Nu știe să scrie și să citească”
Fanatik.ro
Juri Cisotti, unul dintre preferaţii lui Gigi Becali la FCSB! Ce spune despre laudele şi criticile patronului
Capital.ro
Secretul din naștere al lui Ion Iliescu. L-a ajutat să se impună lângă Ceaușescu și să conducă apoi România: Așa sunt câștigătorii!
Playtech.ro
Cât este indemnizația de însoțitor 2025: suma pe care o primesc cei care îngrijesc persoanele cu handicap
Adevarul
Întrebarea care a aprins scânteia între profesori și învățători. „Dacă citește ministrul ne pune să-i luăm și acasă, pentru consolidarea relațiilor”
wowbiz.ro
Soțul Teodorei Marcu nu mai e om, la jumătate de an de când tânăra a fost ucisă! Ce se întâmplă cu el. Dezvăluiri cutremurătoare: „Din ce în ce mai greu…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Japonia a fost zguduită din nou! Cutremurul a înregistrat 6,7 grade. Autoritățile sunt în alertă
iamsport.ro
Patronul din fotbalul românesc a izbucnit: ”Ultimul om care putea fi ministru! Un simbol al corupției, un combinator care a făcut nenorociri, nu are nicio legătură cu ideea de justiție”
MediaFlux
Trump scoate Europa din joc. Se pregătește o înțelegere năucitoare cu Rusia
stirilekanald.ro
VIDEO El este bărbatul găsit carbonizat într-o mașină din Oradea. Polițiștii iau în calcul varianta sinuciderii
Cum a murit, de fapt, fiul lui Florin Călinescu