Acţiune de protest la Oslo împotriva decernării premiului Nobel Uniunii Europene VIDEO

Oponenţii atribuirii premiului Nobel pentru Pace Uniunii Europene au participat duminică seara, purtând torţe în mâini, la un marş de protest pe străzile principale ale capitalei norvegiene Oslo, unde luni urmează să se desfăşoare ceremonia decernării acestei prestigioase distincţii, la demonstraţie fiind prezenţi reprezentanţi ai circa 50 de organizaţii şi asociaţii, relatează The Huffington Post şi BFM.
Romania TV
10 dec. 2012, 08:38
Acţiune de protest la Oslo împotriva decernării premiului Nobel Uniunii Europene VIDEO

Organizatorii marşului consideră că UE nu merită Nobelul pentru Pace întrucât, ‘printre altele, desfăşoară operaţiuni militare, duce o politică comercială agresivă şi nu pune în aplicare măsuri mai stricte faţă de imigranţii din Africa’, informează Agerpres.

Acţiunea a fost susţinută de Biroul Internaţional pentru Pace, recompensat cu Premiul Nobel în 1910. Reprezentanţii acestei organizaţii subliniază că membrii Comitetului s-au îndepărtat prea mult de litera testamentului lui Alfred Nobel, care scria ca premiul să fie acordat ‘unei persoane care a obţinut cele mai mari succese sau a făcut mai mult decât altele pentru coeziunea dintre popoare şi pentru reducerea efectivelor armatelor active, precum şi pentru organizarea de congrese pe problema păcii, atrăgând prin aceasta atenţia mondială’.

‘Dacă Nobel ar fi vrut să dea Comitetului dreptul de a interpreta în mod liber cuvintele sale, el putea să trimită doar un plic cu bani parlamentului norvegian, cu indicaţia ‘Dispuneţi după propria dorinţă’ ‘, a afirmat şeful Biroului Internaţional pentru Pace, Thomas Magnusson.

De asemenea, şi-au exprimat solidaritatea cu organizatorii protestului de la Oslo laureaţii premiului Nobel pentru Pace din 1976 şi 1980, Mairead Corrigan Maguire şi Adolfo Pérez Esquivel, care nu au reuşit să ajungă în capitala norvegiană pentru a se alătura protestului. Pe bulevardele înzăpezite din Oslo au defilat reprezentanţi ai coaliţiei de extrema stângă din Grecia, Syriza, membri ai partidelor de centru din Norvegia, care au anunţat boicotarea ceremoniei, precum şi reprezentanţi ai mai multor organizaţii pentru drepturile omului din ţara fiordurilor.

Un rol activ în organizarea marşului l-a avut mişcarea socială ‘Nu UE!’, care numără mai mult de 25.000 de membri în întreaga Norvegie. La acţiunea de duminică seara de la Oslo au participat, potrivit unor estimări, între 700 şi 1.200 de persoane. Totuşi, conform organizatorilor, nu este important cât de mulţi oameni au decis să iasă în stradă într-o seară friguroasă de decembrie, ci cât de răspândit este punctul de vedere critic cu privire la activităţile şi perspectivele UE.

DailyBusiness
Bolojan promite sprijin pentru peste 400 de persoane afectate de explozia din Rahova: 45 de locuințe sunt asigurate
Spynews
Tragedie aviatică! Un avion a lovit o mașină pe pista de aterizare și s-a rupt în două. Două persoane au murit
Fanatik.ro
România conspirațiilor. Cum s-a transformat explozia din Rahova într-o armă de manipulare: „A apărut o sectă, Secta turului II”
Capital.ro
Călin Georgescu, demascat. Mihai Tatulici a aflat ce e în spatele fațadei: Milioane de tembeli abia așteaptă să se îndrăgostească!
Playtech.ro
Prioritate la trecerea de pietoni când sensurile sunt despărțite de separator. Ce riscă șoferii care nu respectă legea în 2025
Adevarul
Mega-închisoarea cu condiții ca la hotel: camere single sau duble cu baie proprie, grădină cu iazuri, teren de fotbal și pistă de atletism
wowbiz.ro
Moartea unei românce, surprinsă pe camerele de supraveghere! Ana era îngrijitoare în Italia și a avut un sfârșit tragic. Ce s-a întâmplat cu ea, cutremurător
Economica.net
Noi reguli pentru români - Cum vom folosi telefoanele, tabletele și laptopurile
Prosport.ro
FOTO. Sabalenka și Badosa, în costum de baie, au încins imaginația fanilor
kanald.ro
Cum și-a prevestit sfârșitul gravida care a murit în explozia din Rahova. Mama tinerei a făcut dezvăluiri sfâșietoare: "Sună-mă să vezi dacă mă mai trezesc!"
Cancan.ro
Antonia Dumitru, o tânără învățătoare, a devenit virală după ce le-a cerut 'chirie' elevilor săi pentru locul din bancă
iamsport.ro
Acuzații extrem de grave! Susține că FCSB a aranjat la pariuri meciul cu Metaloglobus: ”Totul e făcut prin 2 oameni! Becali e interlop, infractor, pușcăriaș”
MediaFlux
Decizie privind ratele românilor. BNR a anunțat ce se întâmplă cu dobânda cheie
stirilekanald.ro
Vacanță de 19 zile pentru elevii din România! Important de știut
substantial.ro
Igiena blănii la pisica senior – Ce schimbări apar şi cum le gestionezi