Inspectorii ITM au descins la firma de salubritate angajată de Clotilde Armand. Autorităţile caută un băiat de 14 ani, angajat ca măturător, care munceşte 12 ore pe zi

Specialiștii Inspectoratului Teritorial de Muncă București au descins miercuri la sediul firmei de salubrizare REBU, după ce în presă a apărut un material video în care apare un copil care susține că are vârsta de 14 și care muncește ca măturător cu ziua pentru compania respectivă.
Filip Stan
26 aug. 2021, 20:52
Inspectorii ITM au descins la firma de salubritate angajată de Clotilde Armand. Autorităţile caută un băiat de 14 ani, angajat ca măturător, care munceşte 12 ore pe zi

Inspectorii ITM au descoperit, cu această ocazie, un adevărat păienjeniș de firme care s-au implicat să recruteze personal pentru REBU, în perioada stării de alertă instituită în Sectorul 1, la cererea primarului Clotilde Armand. În urma controlului, REBU ar fi fost obligată să modifice contractele cu firmele de recrutare a forței de muncă, dar și cu proprii angajați.

Potrivit unor surse din rândul autorităților, citate de Gândul, care a şi publicat filmarea de la care a pornit cazul, inspectorii au mers la sediul compaiei de salubritate care aparține, în proporții egale, Consiliul General al Municipiului București și firmei private RER București SRL, unde au cerut toată documentația care ține de angajați.

Sursele citate au dezvăluit că adolescentul nu a fost găsit, însă s-a descoperit că societatea angajată de Clotilde Armand a lucrat, pe perioada celor 20 de zile de stare de alertă, cu o firmă specializată în recrutarea forței de muncă. Ar fi vorba despre SC „Danti Facility” SRL, care ar fi subcontractat alte două societăți, despre care se presupune că ar fi adus mai multe echipe de muncitori pentru curățenie stradală.

Inspectorii ITM au mai constatat că SC „Danti Facility” SRL ar fi avut contract cu REBU în intervalul 5 – 22 august, motiv pentru care, la data verificării, care a avut loc pe 25 august, niciun muncitor adus prin intermediul acestei firme nu mai era la muncă. Ca urmare, nici copilul care a stat la baza controlului nu a mai fost găsit.

În consecință, reprezentanții celor trei societăți care au ca principal obiect de activitate recrutarea forței de muncă au fost anunțați că sunt așteptați la sediul ITM.

Totodată au fost verificate și contractele de muncă semnate între REBU și personalul propriu, dar și cu societățile de recrutare, iar compania de salubritate a fost obligată să facă modificări. Ar fi vorba despre impunerea unor clauze mai clare cu privire la vârsta persoanelor aduse la muncă, dar și obligațiile REBU față de protecția angajaților.

Controlul ITM București a fost declanșat după ce un copil în vârstă de 14 ani a fost surprins pe străzile din Sectorul 1, în timp ce mătura străzile, alături de un alt adolescent. El susține că a venit pe teren încă de la ora 5.00 dimineața și că lucrează până la ora 17, adică 12 ore.

Potrivit imaginilor ajunse în spaţiul public, adolescentul spune că lucrează pentru compania de salubrizare. Băiatul de 14 ani a fost filmat în timp ce mătura pe Bulevardul Ion Ionescu de la Brad, în fața Vilei Nae Ionescu, fosta locuință a mareșalului Ion Antonescu.

Copilul a susținut, inițial, că își ajută tatăl, după care a spus că este plătit la două săptămâni și primește și mâncare de la firmă. Mai mult, băiatul de 14 ani spune că a mai venit și în locul mamei, care este bolnavă, și că nimeni din echipă nu are carte de muncă.

Dialogul dintre un cetăţean şi copilul de 14 ani care lucra ca măturător, care a atras inspecţia ITM:

Cetățean: Lucrezi la Rebu? Îl ajuți pe tatăl tău?
Copil: Da, am venit decât așa să-l ajut.

– Cum te plătește, la zi?
– Nu, o dată la două săptămîni

– Câte ore lucrezi pe zi?
– Păi este duminică… s-ar putea să lucrez până la un 5.

– De la ce oră ești pe teren? La cât ai venit la muncă?
– La 5 de dimineața.

– Și stai până la 4 ?
– Până la 5.

– 10 ore? (n.r. 12 ore)
– Da

– Și ce mănânci?
– Păi ne dă mâncare de aici.

– Și vă dă și bani la zi?
– Nu, banii la două săptămâni

– Ai carte de munca?
– Nu, cu ziua așa.

– El are carte?
– Nu… nu are nimeni, cei care suntem la echipa asta

Cine este RER Ecologic REBU

Primarul Sectorului 1, Clotilde Armand, a anunțat pe 3 august că a încheiat un contract de strângere a gunoiului pentru 20 de zile – durata stării de alertă – cu compania RER Ecologic Service București REBU SA.

Firma este condusă de directorul general Dănuț Nicolae Stănoaia, iar președintele Consiliului de Administrație este Radu Merica, fost președinte al Camerei de Comerț Româno-Germană. Compania activează în București, unde a câștigat licitația pentru salubritate în Sectorul 5. Compania face parte din grupul de firme RER, care are contracte de salubritate în Oradea, Buzău, Timișoara, Brăila și Galați. Compania-mamă din Germania a venit în România în 1996, iar primul director general a fost Cezar Preda, ulterior influent lider PDL.

Citeşte şi: Un muncitor român îl învaţă pe colegul nepalez cum să fure ca să-şi rotunjească veniturile: „Little benzin, no problem!” VIDEO

DailyBusiness
VIDEO ALERTĂ pe Aeroportul Băneasa. Un avion de mic dimensiuni a ieșit de pe pista de aterizare. Traficul aerian a fost blocat
Spynews
Fiica Alinei Pușcaș va fi operată astăzi. Motivul pentru care Melissa va fi supusă intervenției. Fetița ei va fi anesteziată general
Fanatik.ro
El este Rareș, un tânăr asistent de pe ambulanță care salvează vieți chiar și în afara urgențelor. Cazul care l-a marcat profund: „Mi-a spus că se simte din nou om”
Capital.ro
Călin Georgescu a anunțat decizia. Lovitură pentru AUR și POT: Nu le-am cerut să vorbească!
Playtech.ro
Când încep ninsorile în Bucureşti? Prognoza meteo pentru Crăciun şi Revelion 2025
Adevarul
Cum se apără jandarmul care a dat amenda de la Colectiv: „Domnul Rădună ne-a sfidat / Soția a fost căutată la muncă”
wowbiz.ro
BREAKING NEWS! Accident CUMPLIT! Un autocar cu 50 de pasageri s-a răsturnat într-o prăpastie. Toți erau studenți
Economica.net
Atenție la ofertele de energie electrică pentru clienții casnici
kanald.ro
Bani în plus pentru pensionari! Suma intră direct pe card. Cine se bucură de ajutor înainte de Crăciun
iamsport.ro
BREAKING | Transferuri-șoc la Craiova: își vinde titularul și aduce jucătorul dorit insistent de FCSB! Ce alt fotbalist va pleca din Bănie
MediaFlux
Bani mai mulți pentru copii. Data la care intra bursele elevilor
stirilekanald.ro
VIDEO Livratorul sri lankez, lovit și scuipat în Popești-Leordeni, și-a retras plângerea. Tinerii violenți scapă doar cu amendă
substantial.ro
Primul complex cu jocuri de cazinou din Emiratele Arabe Unite va avea conexiune rutieră cu Dubai