Hrebenciuc: Voi propune revenirea la votul proporţional pe listă

Deputatul PSD Viorel Hrebenciuc a declarat, marţi, la Gândul Live, că va propune revenirea la votul proporţional pe listă, arătând că acest sistem nu va mai permite o majorare a numărului de parlamentari, cum s-a întâmplat la alegerile din 2012.
Romania TV
11 dec. 2012, 20:30
Hrebenciuc: Voi propune revenirea la votul proporţional pe listă

Renunţarea la uninominal şi revenirea la votul pe liste este propunerea pe care Viorel Hrebenciuc vrea să o facă în discuţiile din USL privind legislaţia electorală, transmite Mediafax.

Liderul PSD a explicat că revenirea la vechiul sistem nu va mai permite o majorare a numărului de parlamentari, cum s-a întâmplat la alegerile acestea, când USL şi-a adjudecat atât de multe colegii cu 50% plus 1, iar locurile de senator şi deputat s-au suplimentat astfel încât şi celelate partide să se regăsească în parlament proporţional cu numărul de voturi obţinute.

„Legea electorală ajută partidele care sunt pe locurile doi şi trei să păstreze proporţionalitatea. Există un articol foarte important pentru noi care spune că parlamentarii care au primit jumătate plus unu din voturi să fie declaraţi automat parlamentari. Nu putea nimeni să prevadă că ARD va avea o performanţă atât de slabă şi că vom închide 20 de judeţe. De aceea, voi propune revenirea la votul proporţional pe listă, cel mai probabil în prima parte a anului viitor”, a precizat Hrebenciuc.

În ceea ce priveşte numărul de parlamentari, Hrebenciuc a pledat pentru o reducere la 300 la Camera Deputaţilor, în timp ce pentru Senat s-ar putea alege „modelul belgian”, ceea ce ar însemna cel mult 100 de senatori într-un viitor Parlament.

Un demers legislativ al USL privind revenirea la votul pe liste ar avea şi susţinerea UDMR care a insistat pentru această formulă, mai scrie „Gândul”. De altfel, colaborarea parlamentară cu formaţiunea condusă de Kelemen Hunor a fost invocată de Viorel Hrebenciuc care nu vede o problemă nici în cooptarea la guvernare a maghiarilor, în ciuda opoziţiei afişate până acum de PNL, menţionează sursa citată.

„Este foarte bine că maghiarii vin la Bucureşti şi nu merg la Budapesta. Nu ar fi mare lucru un post în guvern”, a spus liderul PSD.

Întrebat dacă anunţul lui Victor Ponta, din seara alegerilor, privind începerea negocierilor cu UDMR a fost un semnal pentru PNL, Hrebenciuc a spus că liberalii nu au de ce să fie nemulţumiţi pentru că a fost vorba de fapt de „un semnal pentru Traian Băsescu”.

„A fost un semnal pentru Băsescu dacă ar fi încercat să facă ceva ca în 2008”, a spus Hrebenciuc.

El a adăugat că în seara alegerilor nu se ştia exact dacă majoritatea pe care o va obţine USL va permite modificarea Constituţiei, drept pentru care a fost lansată invitaţia pentru UDMR.

„Va fi o colaborare parlamentară”, a mai spus Hrebenciuc.

DailyBusiness
România atinge pragul critic de 60% datorie publică. Guvernul promite măsuri drastice: „Facem curățenie în sinecuri și cheltuieli discreționare”
Spynews
Legătura între coșmaruri și riscul de deces precoce. Sfaturi pentru gestionarea stresului
Bzi.ro
Ce a făcut Mihai Leu chiar înainte să moară, deși era în comă profundă. Soția sportivului a oferit detalii dureroase
Fanatik.ro
Filmul de pe Disney care este pe prima poziție. E o poveste captivantă la care se pot uita copiii, dar și adulții
Capital.ro
Schimbare pentru românii cu buletin! Se aplică în toată UE începând de anul viitor
Playtech.ro
Schimbare importantă pentru locatarii de blocuri: Cum vor fi convocați de acum proprietarii la ședințele asociației
DailyBusiness
RAR publică date oficiale privind consumul și emisiile de CO2 ale autoturismelor înmatriculate în România. Ce trebuie să știe șoferii
Adevarul
Mărturia unui mercenar cubanez care a dezertat din armata rusă: „Ne loveau pentru a scoate frica din noi”
wowbiz.ro
Anna, soția lui Mihai Leu, interviu în lacrimi: „I-am spus să se odihnească… și el mi-a răspuns cu o lacrimă, deși era în comă profundă”. Ultimele clipe ale campionului povestite în exclusivitate
Spynews
Scene dureroase la înmormântarea lui Mihai Leu. Soția lui, Anna, a plâns în hohote lângă sicriul marelui sportiv | FOTO
Spynews
Ultima postare a motociclistului italian, înainte să moară! Bărbatul era fascinat de urșii din România | FOTO
Evz.ro
Când râsul provoacă haos. Gluma care a declanșat criza hârtiei igienice
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Frumoasa iubită a milionarului român din Rusia a spus „Da”
kanald.ro
Accident naval în Tulcea, pe brațul Sulina! Cinci persoane au ajuns la spital, după ce o barcă a intrat în mal
Cancan.ro
BREAKING! Ilie Bolojan taie pensiile speciale: Vor fi ATACATE! A făcut anunțul bombă în urmă cu puțin timp
Playsport.ro
Piedone a ajuns la Costinești și a găsit mizerie și alimente stricate. „Aici cred că e vopseaua lui Ceaușescu”
Capital.ro
Marea actriță ne-a părăsit. Era cea mai frumoasă: A devenit o stea pe cer
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Arată ca un manechin, dar a fost livratoare de mâncare
stirilekanald.ro
O fetiță de 9 ani a îndurat șase ore de chin până când a murit. Propria mamă a lăsat-o în mașină, în soare, cât ea era la muncă
Primul semn neobișnuit de cancer de colon, potrivit medicilor
MediaFlux
A crescut vârsta de pensionare din iulie 2025! Lovitură dură pentru seniori
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Pion într-un joc diplomatic controversat. Ce s-a întâmplat cu femeia vândută de Nicolae Ceușescu unui canibal african