Dispută în USL pentru Ministerul Finanţelor. Niţă: Finanţele să fie la partidul care dă premierul

Ministerul Finaţelor încinge spriritele în USL. După ce Crin Antonescu declara, într-un interviu pentru Agerpres, că Ministerul Finaţelor ar trebui să fie preluat "cu prioritate" de PNL, vicepreşedintele PSD Constantin Niţă face o declaraţie surprinzătoare. Finanţele trebuie să revină partidului care dă premierul.
Alina Andrei
13 dec. 2012, 09:12
Dispută în USL pentru Ministerul Finanţelor. Niţă: Finanţele să fie la partidul care dă premierul

Întrebat dacă ar fi de acord ca Ministerul de Finanţe să fie al PNL, Constantin Niţă a răspuns: Ministerul de Finanţe reprezintă mâna dreaptă a oricărui premier. Ministerul de Finanţe trebuie să fie de regulă al celui care reprezintă partidul de guvernământ sau cel care are primul-ministru. Asta este o chestiune la care eu ţin foarte mult. Primul-ministru trebuie să-şi implementeze un anumit program şi de regulă, el trebuie să aibă întotdeauna, zi şi noapte, un ministru de Finanţe care să-i dea soluţiile necesare de implementare a unor proiecte şi programe. Este nevoie de un ministru de Finanţe pragmatic şi cu viziune, care să nu se limiteze la o activitate strict contabilă. De aceea, cred eu că Ministerul de Finanţe trebuie să fie categoric al primului-ministru!

Preşedintele PNL, Crin Antonescu, a declarat, marţi seară la România TV, că în noua structură a Guvernului, Ministerul Finanţelor ar putea să fie spart în două, iar Ministerul Economiei să fie împărţit în trei ministere.

Împărţirea Ministerului de Finanţe în două, adică unul de Finanţe şi unul al Bugetului, este o discuţie, nu este ideea PNL, este propunerea premierului. PNL este gata să o discute, pentru că fiecare dintre modele are raţiunea sa. (…) Premierul vorbeşte despre logica unei responsabilităţi mai concrete, mai conturate, adică ca un ministru să se ocupe de mai puţine lucruri, să le poată acoperi, să nu fie în vârful unei piramide birocratice vaste”, a explicat Antonescu.

Liderul PNL, Crin Antonescu, declara la începutul lunii decembrie că vrea ca, în Guvernul care se va forma după alegerile parlamentare din 9 decembrie, PNL să preia cu „prioritate” un minister, cel al Finanţelor.

DailyBusiness
Musli cu fructe retras de ANSVSA din magazinele Profi din cauza nivelului de toxicitate
Spynews
Hidrologii anunță prăpăd în mai multe zone din România! A fost emis cod portocaliu de inundații. Unde vor lovi puhoaiele
Bzi.ro
Testul sigur al femeii de 55 de ani pentru a descoperi dacă un bărbat e bun la pat. La ce îi supune modelul de fitness
Fanatik.ro
Pact ultrasecret Gică Hagi – Dan Șucu! Detalii bombă despre transferul lui Ianis Hagi. Exclusiv
Capital.ro
ANAF a dat termen 5 zile. Nunțile, botezurile sau alte evenimente, la control. Se transmit toate datele
Playtech.ro
Distanța grajdurilor sau cotețelor față de gardul vecinilor. Mulţi români pot fi amendaţi uşor dacă nu ţin cont de lege
Adevarul
Ultimul trend la nivel mondial: suzeta pentru bărbați, folosită ca metodă anti-stres. Nebunia a început de la un fotbalist și de la un artist
wowbiz.ro
A murit! Doliu în showbiz. Detalii șocante despre tragedia momentulu
Evz.ro
Pachetul II: ce se taie, cine câștigă, cine pierde. Bolojan a negociat cu demisia pe masă
Prosport.ro
Imaginile verii cu Diana Munteanu în costum de baie
kanald.ro
Imagini senzaționale cu Nicușor Dan și soția lui, în timp ce dansează la o nuntă. Președintele a uitat de orice și s-a lăsat purtat de val
Cancan.ro
Focoasă? NU, mai mult pufoasă! Avem imaginile ȘOCANTE cu Ella Vișan din 2015. Neatinsă de bisturiu, fără fațete, cu fălcuțele la purtător
iamsport.ro
Transferul realizat de Gigi Becali ar putea fi anulat de TAS: ”Nu mi se pare normal”
MediaFlux
Cât de gravă este noua tulpină COVID-19 „Stratus” . Specialiștii atrag atenția asupra unui simptom
stirilekanald.ro
Mihai și-a dat ultima suflare sub ochii soției sale, în timp ce încerca să salveze de la înec un bărbat. Femeia a văzut totul: „Omul acela l-a tras de picior și l-a băgat la fundul apei”
Cursul valutar BNR miercuri, 20 august 2025: Prețul gramului de aur se află în scădere