Gabriela Firea, despre amenda primită de liberali după Congres: „2 lei de delegat, atât valorează onoarea guvernanților”

Gabriela Firea, senator PSD, a avut o reacţie dură după anunțul privind amenda primită de liberali pentru organizarea Congresului PNL din weekend, la care au participat 5.000 de persoane.
Filip Stan
28 sept. 2021, 19:00
Gabriela Firea, despre amenda primită de liberali după Congres:

Gabriela Firea, senator PSD, a avut o reacţie dură după anunțul privind amenda primită de liberali pentru organizarea Congresului PNL din weekend, la care au participat 5.000 de persoane.

Liberalii au primit amenda maximă, de 10.000 de lei, după ce mai multe apeluri au fost făcute la 112.

”În octombrie anul trecut, în orașul Bragadiru, poliția a oprit o nuntă cu 50 de invitați și a aplicat amenzi de 33.500 de lei. Acum, pentru Congresul PNL, cu 5.000 de invitați, poliția a dat o amendă de 10.000 de lei, fără a întrerupe evenimentul.

Faceți comparația și trageți singuri concluzia. Eu spun doar atât: 2 lei de delegat PNL, atât valorează onoarea guvernantilor!”, a scris senatoarea PSD pe Facebook.

Gabriela Firea: „O să ceară scuze bucureştenilor”

Gabriela Firea s-a implicat şi în conflictul dintre liberali. Senatorul a reacţionat după ce Ludovic Orban a dat de înţeles că trebuie să-şi ceară scuze românilor pe care i-a îndemnat să-l voteze pe Klaus Iohannis la alegerile prezidenţiale.

„Orban a cerut azi scuze românilor pentru că i-a îndemnat să-l voteze pe K Iohannis! Mâine o să ceară scuze bucureştenilor pentru că i-a rugat să-l voteze pe Nicuşor Dan. Demagogul perfect!”, a scris Gabriela Firea, pe Facebook.

Fostul lider al PNL Ludovic Orban a declarat luni că preşedintele Klaus Iohannis a transmis limpede la Congresul PNL că îl sprijină pe Florin Cîţu. Fostul preşedinte al Camerei Deputaţilor a subliniat că trebuie să ceară scuze românilor pe care i-a convins să-l voteze pe Iohannis în funcţia de şef al statului.

„Aţi văzut cu ochii dumneavoastră cine a spus limpede că îl sprijină pe Cîţu – preşedintele României. Practic, toate speculaţiile care au fost pe toată perioada campaniei că preşedintele îl susţine pe Florin Cîţu, faptul că şi-a construit întreaga campanie pe mesajul ăsta, că e ordin pe unitate de la Preşedinţie să iasă Cîţu preşedinte, eu nu l-am crezut pentru că eu nu am asistat la nicio discuţie între preşedinte şi lideri din partid la care să le fi cerut Iohannis să-l sprijine pe Florin Cîţu.

E adevărat că am avut informaţii de la toţi membrii, care îmi povesteau că fac campanie diferiţi preşedinţi. În schimb, toate lucrurile acestea s-au clarificat prin prezenţa preşedintelui la congres, în mesajul pe care l-a adresat congresului, care a fost un mesaj fără echivoc, orice om a înţeles partizanatul preşedintelui pentru Florin Cîţu”, a afirmat Orban, conform Agerpres.

DailyBusiness
Poliția Locală București îi avertizează pe șoferi: Nu mai dați bani parcagiilor de ocazie
Spynews
Andreea Popescu a confirmat că a plecat din penthouse-ul lui Rareș Cojoc! Unde locuiește după divorț
Fanatik.ro
Ultimele date despre starea de sănătate a lui Mircea Lucescu: i-a revenit pulsul în ambulanță și a fost dus la Spitalul Universitar. Exclusiv
Capital.ro
Doliu în televiziune! A murit cea mai iubită actriță. Marea doamnă ne-a părăsit: A trăit cu pasiune
Playtech.ro
Țara care impune restricții la energie timp de o lună. Magazinele și restaurantele se închid mai devreme
Adevarul
Putin clădește „Noua Rusie” în Ucraina ocupată: cum a integrat teritoriile anexate în economia rusă
wowbiz.ro
Codruța Filip, în brațele lui Valentin Sanfira. Imaginile emoționante care au făcut înconjurul internetului. Cum au fost surprinși la Sala Palatului, înainte să anunțe divorțul
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cinci persoane încarcerate în urma unui grav eveniment rutier în Cluj! Două mașini s-au izbit puternic
iamsport.ro
A fost în TOP 30 tineri din Europa. Românul care a făcut furori la 20 de ani, în străinătate: 'Pentru ei, a fost cea mai mare sumă de transfer'
MediaFlux
Pensie anticipată 2026. Ce schimbări s-au adus anul acesta pentru milioane de români
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj