Oraşul din Italia care vinde case de locuit cu doar un euro. Care sunt responsabilităţile pe care cumpărătorii trebuie să şi le asume

Un alt oraş din Italia își vânde casele cu doar un euro fiecare în încercarea de a-i determina pe oameni să se mute în zona respectivă, care se află în apropierea uneia dintre cele mai bune stațiuni de schi din țară.
Claudia Simion
14 oct. 2021, 17:59
Oraşul din Italia care vinde case de locuit cu doar un euro. Care sunt responsabilităţile pe care cumpărătorii trebuie să şi le asume
Oraşul din Italia care vinde case de locuit cu doar un euro.

Orașul se află în regiunea Abruzzo, care se află în Munții Apenini – aproape de unele dintre cele mai bune pârtii de schi din Italia.

Ceea ce le-a făcut pe autorităţi să ia această decizie de a vinde case cu un euro este faptul că populaţia din zona respectivă e în continuă scădere. Prin această idee se încearcă atragerea de noi localnici. Oamenii care cumpără casele respective trebuie să le şi renoveze.

„Lucrăm la acest lucru de ani de zile, identificând case adecvate schemei care nu erau deja implicate în reconstrucția după cutremur”, a spus consilierul local Paolo Di Bacco pentru CNN Travel.

„Scopul nostru este să-i facem pe toți să strălucească din nou și să recupereze frumusețea centrului vechi, chiar dacă ar putea dura ceva timp”, a adăugat el.

În anii 1930, în Pratola Peligna locuiau aproximativ 13.000 de oameni, însă în ultimii ani numărul acestora a scăzut la doar 7.000.

Locuinţele scoase la vânzare cu un euro sunt mici, au în jur de 750 de metri pătraţi, unele includ mansarde, terase şi balcoane de fier, însă multe sunt în stare proastă şi necesită lucrări de consolidare.

Cei care cumpără casele îşi iau angajamentul că le vor renova, în caz contrar se percepe o amendă de 10.000 de euro dacă planurile de construcţie nu sunt prezentate în primele şase luni.

Consilierul local Di Bacco a explicat că aceste reguli stricte reprezintă cel mai scenariu şi a fost gândit pentru situaţiile în care oamenii cumpără proprietăţile „doar ca să dispară”, ceea ce primarul Antonella Di Nino a spus că s-a mai întâmplat.

„În special cu străinii, urmărirea lor în întreaga lume și forțarea acestora să finalizeze renovarea devine imposibilă. Asta este ceva ce vrem să evităm de data aceasta”, a precizat consilierul.

Alte orașe care vând case la un euro sunt Maenza, la doar două ore de Roma, și Laurenzana, la câteva ore la sud de Napoli.

 

DailyBusiness
Câți bani a câștigat Cristela în 2024. Cu ce afaceri se ocupă soția lui Călin Georgescu
Spynews
Ion Iliescu a fost supus unei noi intervenții! Anunț de ultimă oră despre starea de sănătate a fostului președinte
Bzi.ro
Andreea Esca și-a făcut talentul la ziua Loredanei Groza! A luat microfonul în mână și a făcut senzație
Fanatik.ro
De ce te trezești des la aceeași oră fixă noaptea. Ce vrea să îți transmită organismul, de fapt
Capital.ro
Proprietarii de la bloc NU au voie. Se obține obligatoriu acordul vecinilor. Nu poți schimba în propriul apartament
Playtech.ro
Când se dă drumul la aerul condiţionat în maşină pentru a o răcori repede şi pentru a consuma puţin carburant. Toţi şoferii greşesc
DailyBusiness
Bacalaureat 2025: A început proba la Limba română pentru peste 100.000 de elevi
Adevarul
Coafeza care și-a părăsit soțul și cei 3 copii pentru un războinic Masai, după o vacanță în Kenya. Cum s-a terminat povestea
wowbiz.ro
Imagini de infarct cu Ioana Tufaru în costum de baie la plajă în Eforie! Vacanță pe buget de criză: 40 lei/zi
Spynews
Discuții aprinse pe ponton la Snagov. Laurențiu Reghecampf a venit să ia barca! A venit poliția
Spynews
Când a aflat Dan Alexa de presupusa infidelitate a soției sale! Susține că el a filmat imaginile cu ea ieșind din casa altui bărbat: ”Mi-a luat nevasta”
Evz.ro
Filmul fenomen care a cucerit topurile în doar câteva zile. O poveste fascinantă ce-ți taie răsuflarea
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Serena Williams, imagini incendiare în costum de baie, după ce a slăbit enorm
kanald.ro
Destin frânt la doar 18 ani. Darius este tânărul care a murit pe loc, în Maramureș, după ce a intrat cu mașina în zidul unei case
Cancan.ro
Informații de ultimă oră despre Traian Băsescu. Ce se întâmplă cu fostul președinte, după operația la inimă
Playsport.ro
”O masă pe zi este suficientă la vârsta de 50 de ani”. Un specialist vorbește despre longevitate și nutriție la..,
Capital.ro
Se pune limită la apă. Proprietarii de case trebuie să declare cantitatea consumată. Decizia se aplică din 6 august 2025
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Un nou cuplu controversat. Ea e psihologă de 26 de ani, iar el e un milionar de 64 de ani
stirilekanald.ro
Iulia a murit lovită de tren, în timp ce asculta muzică în căști. Fata nici nu împlinise 18 ani
Cine sunt pensionarii care vor plăti contribuția la CASS: Legea ar putea fi aplicată începând din 2026
MediaFlux
Se dă amendă 2.000 de lei pentru mașinile parcate neregulamentar în București! Poliția a intrat pe fir și le ridică imediat
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Casa Regală britanică e în doliu. A murit prietenul prințului William, viitorul rege e devastat