Fostul şef SRI Sibiu, cercetat pentru vătămare corporală din culpă, scos de sub urmărire

Fostul şef al SRI Sibiu, Valentin Giupană, a scăpat basma curată după ce a fost implicat într-un accident rutier şi apoi a plecat de la locul accidentului. Procurorii au decis neînceperea urmăririi penale.
Romania TV
06 dec. 2011, 09:47
Fostul şef SRI Sibiu, cercetat pentru vătămare corporală din culpă, scos de sub urmărire

Valentin Giupană se afla la volanul maşinii de serviciu. A pătruns într-o intersecţie, nu a acordat prioritate unui taxi care circula regulamentar şi l-a proiectat pe acesta într-un gard. În urma impactului, trei persoane au ajuns la spital cu răni uşoare.

Imediat după accident, fostul şef al SRI a refuzat să meargă la spital pentru recoltarea de probe biologice şi a părăsit locul accidentului. În schimb, l-a sunat pe şeful IJP Sibiu şi i-a spus că se duce acasă ca să se spele şi să se schimbe.

Valentin Giupană a fost cercetat pentru vătămare corporală din culpă şi pentru părăsirea locului accidentului. Parchetul de pe lângă Judecătoria Sibiu a decis neînceperea urmării penale, iar până acum nu a fost formulată nicio plângere împotriva soluţiei dată de procuror.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Câți bani plătește Nuno Campos pentru a o antrena pe Dinamo. Ungurii de la Zalaegerszeg i-au făcut o favoare la clauza de reziliere
Capital.ro
Anunț pentru toți cei care plătesc cu numerar. Ce sunt obligați să accepte comercianții
Playtech.ro
Cât vei plăti pentru aerul condiționat în vara lui 2026 dacă îl folosești 8 ore pe zi. Estimarea costurilor pentru o lună de caniculă
Adevarul
Haos în lanțul de comandă. Cine răspunde pentru securitatea Portului Constanța în caz de criză?
wowbiz.ro
Valentin Sanfira, mesaj dur despre oamenii care l-au dezamăgit: „Nu mai am încredere nici în cei care merită”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Drona care a bubuit în Portul Constanța ar fi a Ucrainei! Anunțul făcut de Marina Ucraineană, la scurt timp după eveniment. Reacția președintelui Nicușor Dan
iamsport.ro
Mutu, negocieri cu un club uriaș din Serie A: ”Ar putea să ajungă acolo”
MediaFlux
Se renunță complet la numerar. Țara care își ia adio de la banii cash începând cu 2027
stirilekanald.ro
(P) Fibre și bacterii bune: care este diferența și cum le alegi corect pentru tranzitul intestinal  
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți