George Simion: „Maghiarii din Transilvania sunt fraţii noştri. UDMR nu prea”

Preşedintele AUR George Simion a declarat joi seară că formaţiunea politică pe care o conduce nu are nimic împotriva etnicilor maghiari din România, dar nu este de acord cu politica UDMR.
Filip Stan
21 oct. 2021, 21:04
George Simion:

George Simion a mai declarat că îl consideră pe premierul maghiar Viktor Orban un patriot şi se declară dezamăgit de faptul că România nu a avut prea mulţi astfel de conducători.

Întrebat ce politici ar implementa dacă ar ajunge la guvernare şi ce oameni ar propune în executiv, George Simion a enumerat câteva măsuri care, în viziunea sa, ar duce la creşterea economică a României.

Ludovic Orban: Săptămâna viitoare îmi dau DEMISIA din PNL, a fost picătura care a umplut paharul. Va fi un Cabinet învestit din mila PSD
„La transporturi, de exemplu, il punem pe decanul facultatii de Transporturi, care este prieten de-al nostru. Dam 1000 de euro salariu si vin oamenii sa munceasca in Romania. Dar le mai trebuie doua lucruri: scoli si spitale. Uite, pe Petrisor Peiu l-am pune la finante. Umbla tot felul de critici, noi nu suntem platiti de Moscova, ca nu sunt convertibile rublele. Ambasadoarea Chinei s-a mirat ca nu ne-a primit nimeni la guvern inca. Noi la alegeri am primit 200.000 de lei si cu tot cu contributii am avut vreo 600.000. O zecime din ce a cheltuit USR. In perioada interbelica asa era, fara bani de la stat, aveai avere, intrai in politica. Din fericire toti colegii contribuie, ma pot baza pe ei, mereu dam pentru cauze sociale. Au mai fost care au incercat sa tradeze, dar i-am eliminat repede. Noi avem noroc ca inca nu avem baroni locali si pe masura ce vom creste va trebui sa strangem randurile.”, a spus Simion la Prima TV.

George Simion: „Suntem suveranişti, dar credem într-o piaţă liberă UE, fără discriminări”

George Simion a fost întrebat şi despre cele câteva teme în privinţa cărora AUR a avut poziţii controversate, cum ar fi LGBT, maghiarii din românia şi persoanele care nu cred în Dumnezeu.

„Treaba lor ce fac in dormitorul lor. Treaba lor in ce cred. Eu am duhovnic, dar nu ajung mereu la slujba. Fiecare crede in ce vrea, dar acest popor s-a cladit pe credinta ortodoxa. Viktor Orban este un patriot pentru tara lui. Noi, din pacate, nu prea am avut. Maghiarii din Transilvania sunt fratii nostri, UDMR nu prea. Suntem suveranisti si credem ca trebuie sa primeze legea din Romania, dar credem ca trebuie sa existe o piata libera. Ceea ce nu prea se intampla, soferii romani de tir sunt discriminati, de exemplu.”, a mai declarat George Simion.

Citeşte şi: Victor Ponta spune că îl apreciază pe Nicolae Ciucă, dar că nu este potrivit pentru funcţia de premier: „Să conduci un Guvern într-o asemenea perioadă de criză e cu totul altceva decât o misiune militară”

George Simion: Toată lumea când am intrat în Parlament ne prevestea soarta PPDD. Tentative au fost, i-am înregistrat frumos. Pe trimisul domnului Cîţu cum încerca să ne ofere funcţii în deconcentrate

Co-preşedintele AUR, George Simion, a afirmat, joi seară, că poate conta pe parlamentarii formaţiuni, deşi i s-a spus că toţi îl vor trăda. ”Tentative au fost”, afirmă parlamentarul, adăugând că l-a înregistrat pe ”trimisul domnului Cîţu cum încerca să ne ofere funcţii în deconcentrate”.

”Din fericire, contez pe ei (parlamentarii partidului – n.r) (…) Mă aşteptam să trădeze. Toată lumea când am intrat în Parlament ne prevestea soarta PPDD – o să vă ia toţi şi parlamentarii, rămâi singur, Simioane, după 3 luni. Tentative au fost, i-am înregistrat frumos”, a declarat, joi seară, în emisiunea lui Florin Căşinescu de la Prima TV, George Simion.

Întrebat pe cine a înregistrat, Simion a afirmat: ”Pe trimisul domnului Cîţu cum încerca să ne ofere funcţii în deconcentrate. Asta e plaga societăţii româneşti, au înţesat administraţia cu lipitori de afişe şi cu oameni din partid”.

Simion a explicat că  AUR are un anumit avantaj, că nu are ”baroni locali”: ”Ăsta e avantajul nostru, încă un an, un an jumate, că nu avem baroni locali şi oameni care să se impună. Va trebui să strângem rândurile, să nu ajungem un partid clasic să contribuim la devalizarea României”.

Deputatul liberal Cosmin Şandru este urmărit penal de DNA pentru că ar fi promis funcţii pentru apropiaţii altui parlamentar, dacă nu se prezintă la votul moţiunii de cenzură împotriva Guvernului Cîţu. În dosar este vizat şi directorul general al Societăţii de Transport Public Timişoara. Cosmin ŞAndru a anunţat, printr-un comunicat de presă, să se suspendă din PNL.

Co-preşedintele AUR, George Simion, a anunţat, în 4 octombrie, că parlamentarii formaţiunii au depus la DNA o plângere penală, în care îi acuză pe liberalii din tabăra lui Florin Cîţu de şantaj şi corupţie la nivel înalt, după ce fi încercat să le cumpere votul, la moţiunea de cenzură.
 

DailyBusiness
Nicușor Dan: Voi participa la orice dezbatere cu George Simion
Spynews
Oksana Ionașcu, mesaj subtil pentru Cezar Ionașcu?!: ”Să fii în viața mea este un privilegiu” | VIDEO
Bzi.ro
Câți ani are Ilinca, soția lui George Simion: Nimeni nu se aștepta la asta!
Fanatik.ro
Variantă surpriză de premier dacă George Simion câștigă alegerile. Sociolog: “Călin Georgescu iese din discuție”
Capital.ro
Se retrage permisul auto în România. Șoferii care vor pierde carnetul în 2025. Nu poți contesta
Playtech.ro
Pensia anticipată cu penalizări: când o poți solicita și ce reduceri se aplică
DailyBusiness
PNL a decis să îl susțină pe Nicușor Dan în turul doi al alegerilor prezidențiale
Adevarul
Un economist din BNR explică prăbușirea leului după alegeri: „După ce au împins baba pe scări, PSD-iștii se retrag”
wowbiz.ro
BREAKING! Fostul atacant al „Generației de Aur”, internat în stare critică, după ce a suferit un infarct! Va fi operat de urgență
Spynews
Alertă ANM! Cum ne va afecta furtuna electrică, fenomenul care durează două săptămâni în România! Declarații de ultimă oră
Spynews
Dan Alexa și soția lui divorțează! De ce s-a despărțit concurentul Asia Express de partenera lui, Andrada
Evz.ro
Locul sfânt, pierdut în codrii Moldovei. Comuniștii au încercat să-l transforme în fermă agricolă
Ego.ro
Motivul pentru care s-au certat Smiley și Pavel Bartoș la Românii au Talent! ”A fost singurul!” EXCLUSIV
Prosport.ro
Campioana olimpică se iubeşte cu colega ei, mai tânără cu 8 ani: „Suntem un cuplu!”
kanald.ro
Mai puțini bani, mai rar! Cum se schimbă voucherele de alimente pentru românii cu venituri mici
Cancan.ro
Noi DETALII în cazul Mariei, tânăra de 20 de ani găsită în stare gravă după o petrecere cu șeicii din Dubai: 'Șchiopăta, iar un paznic era în spatele ei' 😲
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Răsturnare de situație. George Simion s-a răzgândit. Funcția pe care o va avea Călin Georgescu: Exclus premier!
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Donjuanul milionar de 53 de ani se însoară cu iubita cu 21 de ani mai tânără
stirilekanald.ro
Doi români plâng moartea fiului lor. Tânărul de 20 de ani a fost ucis cu sânge rece, pe o stradă din Italia: "De ce l-au omorât pe el? Fiul meu nu se va mai întoarce"
Când se măresc alocațiile copiilor. Ce trebuie să știe toți părinții
MediaFlux
Surpriză pentru pensionari: Statul oferă sume suplimentare lunare. Cine beneficiază și cât se acordă
Shtiu.ro
Ce se întâmplă dacă vreunul dintre candidați moare până la turul al II-lea? Cine ajunge președinte?
Puterea.ro
Alegerile în aer: contestația-bombă care aruncă România într-o criză democratică