Ludovic Orban explică eliberarea fratelui său din funcţia de consilier prezidenţial: „A fost o decizie corectă a fratelui meu. El nu a fost niciodată membru de partid”

Fostul preşedinte al PNL, Ludovic Orban, a oferit prima reacție după ce fratele său, Leonard Orban, a încheiat colaborarea cu Klaus Iohannis, în calitate de consilier al oficialului de la Cotroceni.
Filip Stan
27 oct. 2021, 09:14
Ludovic Orban explică eliberarea fratelui său din funcţia de consilier prezidenţial:

Anunţul eliberării din funcţie a lui Leonard Orban de la Cotroceni a venit marţi, în ziua în care fostul lider PNL Ludovic Orban a lansat un nou atac la adresa preşedintelui Iohannis, spunând că acesta riscă să declanşeze alegeri anticipate, dar fostul premier spune că cele două evenimente nu au legătură.

„Este o coincidență, este o decizie un pic mai veche, o decizie la care a reflectat, care mi se pare corectă. Leonard Orban a servit statul român cu profesionalism și bună credință, punându-și la dispoziție toate cunoștințele, toată experiența.

A lucrat cu forte mulți președinți, premieri, indiferent de culoarea lor politică. Fratele meu nu a fost niciodată membru de partid, ci un profesionist, un expert care și-a făcut datoria pentru țară.

Practic, astăzi a apărut informația, pentru că fratele meu urmează să se pensioneze la data de 1 noiembrie”, a declarat Ludovic Orban, pentru B1 TV.

Fratele lui Ludovic Orban nu este membru PNL. El a îndeplinit funcția de consilier pe relații externe.

„Colaborarea dintre fratele meu și președintele meu a fost o colaborare pe competențele sale. Fratele meu era consilier prezidențial pentru afaceri europene, pentru activitatea președintelui la nivel europen, în special la nivelul Consiliului European, dar nu numai”, a conchis Orban.

Ludovic Orban: „Dacă chiriaşul de la Cotroceni se încăpăţânează, sunt posibile alegeri anticipate”

Ludovic Orban îl avertizează pe Klaus Iohannis că poate ajunge în situația de a-i fi contestat mandatul de președinte, dacă el perpetuează în mod artificial criza.

„Dacă chiriașul de la Cotroceni se încăpățânează în a impune un guvern care nu are majoritate parlamentară, eu vă spun că pentru prima oară în România sunt posibile alegerile anticipate.

Contextul politic parlametar e de asemenea natură încât trei partide sunt în situația de a-și dori anticipatele. Până la urmă ele sunt soluția dacă președintele se încăpățânează să nu țină cont de nevoia ca un premier desemnat să aibă capacitatea de a forma majoritate parlamentară”, a declarat Ludovic Orban.

Ludovic Orban a mai afirmat că președintele Klaus Iohannis e, de fapt, liderul PNL, nu Florin Cîțu. Și a susținut că nu exclude varianta ca Iohannis să aibă un proiect cu PSD.

Citeşte şi: Kelemen Hunor vine cu soluția salvatoare: „Armistițiu doar trei luni, refacerea alianței la începutul anului viitor”

DailyBusiness
Trump mobilizează industria privată pentru a-și consolida superioritatea tehnologică în programele spațiale
Spynews
Un fotbalist de la Naționala României a devenit tată a doua oară! S-a căsătorit vara trecută cu soția lui
Fanatik.ro
Cine e, de fapt, cel mai bun între Bîrligea și Thiam. Gigi Becali a ales după FCSB – Botoșani 2-1
Capital.ro
Reguli la bloc în România. Administratorul de bloc nu poate fi obligat. Nu contează câte semnături strâng proprietarii
Playtech.ro
Cât costă un designer de interior pentru mobilarea unui apartament de 3 camere în București. Prețuri actualizate pentru 2026
Adevarul
Care este, de fapt, teama lui Trump față de Iran. Dezvăluirile făcute de vicepreședintele JD Vance, pe fondul escaladării tensiunilor cu regimul de la Teheran
wowbiz.ro
Ultimele cuvinte ale kinetoterapeutului Alin Neacșu. Mesajul din biletul de adio găsit în cabinetul său din Pitești
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat de 66 de ani a ajuns la spital după ce a fost despicat cu... Vezi mai mult
iamsport.ro
Predicția lui Gigi Becali! A numit cele 6 echipe care vor intra în play-off: ”Ele nu au forța să se ducă!”
MediaFlux
Prețul gazelor naturale nu se modifică. Ministrul Energiei anunță ce se întâmplă concret în următorul an
stirilekanald.ro
Primele dezvăluiri făcute de criminalul de 13 ani în cazul uciderii lui Mario: „Mă teroriza”
Top 5 sloturi Yggdrasil