Primarul Sectorului 4, Daniel Băluță: „Oamenii nu trebuie să sufere din cauza partizanatului politic! PSD poate oferi soluțiile pentru București!”

Lupta crâncenă din politică, în care USR a schimbat tabăra ca urmare a ieșirii de la guvernare are ecouri puternice și în Consiliul General al Municipiului București.
Filip Stan
29 oct. 2021, 21:00
Primarul Sectorului 4, Daniel Băluță: „Oamenii nu trebuie să sufere din cauza partizanatului politic! PSD poate oferi soluțiile pentru București!”

Lupta crâncenă din politică, în care USR a schimbat tabăra ca urmare a ieșirii de la guvernare are ecouri puternice și în Consiliul General al Municipiului București. În aceste condiții, dezvoltarea Capitalei și implicit nivelul de trai al bucureștenilor sunt grav afectate ca urmare a blocării celor mai multe proiecte de investiții. Cel mai recent exemplu în acest sens s-a produs astăzi, când consilierii generali au respins un proiect de infrastructură mare al primarului PNL de la Sectorul 6, Ciprian Ciucu.

Reacțiile nu întârzie însă să apară și chiar dacă provine din PSD, primarul de la Sectorul 4, Daniel Băluță, pare să fie pe aceeași lungime de undă cu Ciucu și afirmă răspicat faptul că bucureștenii nu trebuie să fie afectați de luptele politice. Ba mai mult, Băluță promite în numele PSD că va face toate eforturile necesare pentru deblocarea tururor investițiilor pe care oamenii le așteaptă de la primării.

Citeşte şi Daniel Băluţă câştigă procesul cu Fundaţia Eco-Civica a lui Dan Trifu. Pieței Norilor poate continua

„Bucurestenii nu trebuie sa sufere din cauza unor absurde blocaje administrative. Investitiile trebuie deblocate, fara partizanat politic. Indiferent de partide si interese politice, lucrarile de interes public au nevoie de sustinere. Oamenii asteapta solutii, nu bete in roate in calea ridicarii calitatii vietii lor. Facem un apel la responsabilitate. PSD este gata sa fie parte din solutiile pentru un Bucuresti modern”, declară Daniel Băluță pentru stiripesurse.ro.

Conform edilului de la Sectorul 4, PSD va trece peste partizanatul politicii și se va asigura că toate proiectele importante vor fi susținute de către toate partidele reprezentate în Consiliul General, lucru care, cel puțin în privința Sectorului 4, nu s-a întâmplat până acum.

„Proiectele noastre de investiții nici măcar nu au ajuns în dezbaterea Consiliului General, deși noi le-am depus de mai bine de jumătate de an. Evident, acest mod de lucru ne discriminează pe noi, cetățenii din sectorul 4, iar asta nu trebuie să se mai întâmple”, mai spune Daniel Băluță.

Între timp însă, alți primari par să fie mai bine conectați în cadrul Consiliului General, de unde primesc des și la timp avizele cerute. Doar astăzi, edilul de la Sectorul 1, Clotilde Armand, a primit undă verde din parte consilierilor muncipali pentru 2 mari proiecte: „promenadă verde” și așa numitul program „Căldură și apa caldă pentru cetățenii din sectorul 1”.

Citeşte şi Daniel Băluţă vrea proiecte smart city ca în Franţa pentru a dezvolta Sectorul 4. S-a întâlnit cu primarul Parisului: „Suntem deschiși în a implementa soluțiile eficiente”

DailyBusiness
Trump mobilizează industria privată pentru a-și consolida superioritatea tehnologică în programele spațiale
Spynews
Ultimele cuvinte ale lui Cătălin Măruță în calitate de prezentator al emisiunii! De abia a putut să vorbească de lacrimi
Fanatik.ro
Sportiva de la Jocurile Olimpice de iarnă care a apărut pe coperta unei reviste pentru adulți. E admirată de femei pentru îndrăzneala sa
Capital.ro
Reguli la bloc 2026. Românii care pot primi bani pentru că locuiesc la bloc. Adunarea generală stabilește câți bani încasează
Playtech.ro
Cât timp se coace un chec la airfryer. Diferențe importante față de cuptorul clasic
Adevarul
Individul misterios care știa tot ce mișcă și se vorbește în România. Povestea incredibilă a „geniului rău” din spatele lui Cuza, omul care a organizat primul serviciu de spionaj și informații modern românesc
wowbiz.ro
Ultimele cuvinte ale kinetoterapeutului Alin Neacșu. Mesajul din biletul de adio găsit în cabinetul său din Pitești
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ce s-a întâmplat cu trupul bărbatului găsit mort în curtea spitalului d... Vezi mai mult
iamsport.ro
Bölöni l-a sunat pe Banciu pentru prima dată după controversa cu Dobrin și Balaci! Replica cu care l-a lăsat fără cuvinte: ”Probabil și-a umplut frigiderul”
MediaFlux
Test nuclear secret efectuat de China. SUA acuză camuflarea exploziilor nucleare
stirilekanald.ro
Primele dezvăluiri făcute de criminalul de 13 ani în cazul uciderii lui Mario: „Mă teroriza”
Top 5 sloturi Yggdrasil