Alocaţiile pentru copii vor fi majorate de la 1 ianuarie 2022. Anunţ de ultima oră al ministrului Muncii

Alocaţiile pentru copii vor fi majorate cu 20% de la 1 ianuarie 2022, a transmis ministrul interimar al Muncii şi Protecţiei Sociale, Raluca Turcan, pe grupul de comunicare al ministerului de resort.
Alina Andrei
01 nov. 2021, 15:11
Alocaţiile pentru copii vor fi majorate de la 1 ianuarie 2022. Anunţ de ultima oră al ministrului Muncii

Veşti bune pentru sute de mii de familii din România. Alocaţiile pentru copii vor fi majorate de la 1 ianuarie 2022.

„Un efort realist şi sustenabil bugetar pentru anul viitor înseamnă: creşterea alocaţiilor cu 20% de la 1 ianuarie, deci un plus de aproximativ 350 de milioane lei lunar, suplimentar peste cheltuiala de anul acesta”, a anunţat ministrul interimar al Muncii, Raluca Turcan.

„Acum alocăm în total doar pentru pensii, alocaţii, asistenţă socială şi şomaj aproximativ 133 de miliarde de lei pe an. Costul cheltuielilor cu pensii, salarii şi asistenţă socială este de peste 90% din total venituri fiscale ale statului. Toate solicitările PSD de majorări ar presupune pentru anul 2022 încă 16 de miliarde de lei în plus faţă de 133 de miliarde de acum. De unde am putea aloca aceşti bani? Din investiţii? Am arunca în aer singurul motor real de creştere economică! Singurul răspuns credibil este din cheltuirea atentă a fiecărui leu public sau euro intrat în ţară. Asta presupune: reforma pensiilor, reforma salarizării, asistenţa socială ţintită, atragerea banilor din PNRR şi exerciţiul financiar european viitor”, a spus Raluca Turcan, citată de Agerpres.

Alocaţiile pentru copii ar fi trebuit să crească pe 1 iulie 2021, potrivit calendarului agreat de Guvernul Orban anul trecut, dar majorarea a fost amânată de Guvernul Cîţu pentru 1 ianuarie 2022.

În prezent alocaţiile pentru copii are o valoare de 214 lei pentru copiii cu vârsta cuprinsă între 2 ani şi 18 ani, 427 lei pentru copiii cu vârsta de până la 2 ani și copii cu handicap.

De la 1 ianuarie, alocaţiile pentru copii vor fi în jur de 486 de lei pentru copiii sub 2 ani și pentru cei cu grad de handicap și de 243 de lei pentru copiii mai mari de 2 ani, declara recent ministrul interimar al Finanţelor, Dan Vîlceanu.

Citeşte şi: Alocaţii 2021. Gabriela Firea: „Alocațiile pentru toți copiii ar fi putut fi majorate, dacă puterea actuală ar avea inimă pentru ei!”

DailyBusiness
Cine l-ar putea înlocui pe premierul britanic Keir Starmer, dacă scandalul legat de Epstein va pune capăt mandatului său
Spynews
Ultimele cuvinte ale lui Cătălin Măruță în calitate de prezentator al emisiunii! De abia a putut să vorbească de lacrimi
Fanatik.ro
Oleksandr Romanchuk, imaginea serii înainte de Dinamo – Universitatea Craiova. Cum a fost surprins ucraineanul pe Arena Națională. Foto
Capital.ro
A murit un mare artist al României. Muzica sa ne va rămâne în suflet: Un model pentru noi toți, cei rămași singuri, împietriți în durere
Playtech.ro
Cât costă să renovezi un apartament cu două sau trei camere în Bucureşti: lista tuturor cheltuielilor din 2026
Adevarul
Povestea influencerului american mutat la Oradea, după ce soția sa româncă a fost deportată. „Nu plănuiam să trăiesc în SUA toată viața”
wowbiz.ro
Cine sunt victimele accidentului cumplit din Caraș-Severin. Un tată și cei doi copii ai săi au murit în impactul devastator
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cântăreața de muzică populară Mihaela Cojocaru s-a stins din viață la 52 de ani: „Nu cred așa ceva”
iamsport.ro
”O firmă imensă” din România, în negocieri pentru preluarea Stelei: ”Am asistat la discuții”
MediaFlux
Banii înapoi rapid de la stat. Ghidul complet pentru transferul sumelor în cont
stirilekanald.ro
Moartea a făcut prăpăd în Caraș-Severin. Trei persoane au murit după ce un TIR și un microbuz s-au ciocnit violent
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj