Beatrice Mahler, avertisment dur despre bolnavii de COVID care semnează să nu fie duşi la ATI. „După ce ajunge într-o stare critică, pacientul acceptă transferul”

Managerul Institutului "Marius Nasta" a dezvăluit că au existat pacienţi bolnavi de COVID-19 care au acceptat să primească tratament cu oxigen, dar au semnat să nu fie duşi la Terapie Intensivă.
Filip Stan
06 nov. 2021, 21:56
Beatrice Mahler, avertisment dur despre bolnavii de COVID care semnează să nu fie duşi la ATI.

Beatrice Mahler a dezvăluit că pacienţii acceptau să fie duşi la ATI, abia în momentul în care ajungeau într-o stare critică.

Managerul Institutului „Marius Nasta” a fost întrebat, sâmbătă, la Maratonul Informării, dacă mai sunt pacienţi cu COVID trataţi pe holurile unităţilor spitaliceşti.

„Încă da. Încă în Bucureşti sau la Marius Nasta nu simţim o scădere a numărului de cazuri care se prezintă şi care au nevoie de un pat şi de terapie intensivă.

Din păcate, atunci când te confrunţi cu o tulpină Delta extrem de contagioasă, riscul ca numărul de cazuri să fie foarte mare şi de aici să selectezi un număr mare de persoane cu forme critice de boală şi dacă mai punem peste acest lucru şi frica care a venit ca un cuvânt de ordine în acest val patru în mintea tuturor celor care s-au îmbolnăvit, avem practic situaţia extrem de dificilă prin care trecem în acest moment, în care vin oameni şi la noi la Nasta am avut mai mulţi pacienţi care la început în momentul în care au venit chiar dacă au acceptat-o oxigeno-terapia au semnat în foaie că ei stau în spital să nu fie duşi în Terapie Intensivă.

Această frică este reală. Sigur, ulterior după ce pacientul ajunge într-un moment critic acceptă transferul în terapie dacă este loc”, a explicat Beatrice Mahler, conform News.ro.

Citeşte şi: Continuă criza paturilor de la ATI! Doar cinci sunt libere acum la nivel naţional

Beatrice Mahler, avertisment dur despre bolnavii de COVID care semnează să nu fie duşi la ATI. De ce nu este indicat ca oamenii să ia antibiotice acasă

De asemenea, Beatrice Mahler a mai declarat că nu este normal ca pacienţii cu COVID la debutul bolii sau când sunt acasă să primească antibiotice cu spectru larg.

„Indicaţia de antibiotic pentru un pacient cu infecţie virală sau pneumonie indusă de virusul SARS-CoV-2 poate să existe, dar în situaţii excepţionale, nu atunci când ai analize sau dovezi că pacientul respectiv are o suprainfecţie bacteriană. În spitale se întâlnesc astfel de situaţii la pacienţii critici, dar nici într-un caz acasă, nici într-un caz la debut de simptomatologie nu e normal să vedem reţete cu tavanic sau alte antibiotice cu spectru larg. E o pandemie de antibioterapie”, a mai afirmat Managerul Institutului „Marius Nasta”, potrivit sursei citate.

Citeşte şi: Vaccinarea anti-COVID va fi obligatorie pentru copii. Prima ţară din lume care ia acasă măsură. Mii de români trăiesc acolo

DailyBusiness
VIDEO ALERTĂ pe Aeroportul Băneasa. Un avion de mic dimensiuni a ieșit de pe pista de aterizare. Traficul aerian a fost blocat
Spynews
Fiica Alinei Pușcaș va fi operată astăzi. Motivul pentru care Melissa va fi supusă intervenției. Fetița ei va fi anesteziată general
Fanatik.ro
Mihai Căpăţînă rupe tăcerea! De ce a plecat, de fapt, de la Universitatea Craiova şi ce şanse are Ştiinţa la titlu: „S-ar închide oraşul!”. Exclusiv
Capital.ro
Ce făcea Ion Iliescu la 45 de ani. Ceaușescu n-a văzut cu ochi buni pornirile sale: Nu mai văzuse nimeni așa ceva!
Playtech.ro
Românii care au cumpărat locuințe prin legea din 1995 pot obține acum terenul aferent. Care sunt pașii legali
Adevarul
Reducerea trupelor americane în România aprinde spiritele pe Reddit: „Ca și cum România nici nu contează”
wowbiz.ro
Percheziții în lanț după moartea Ștefaniei Szabo! Anchetatorii au ridicat mașina doctoriței, dar și mai multe obiecte găsite în camera de gardă. Solicitarea importantă făcută de familia sa
Economica.net
Alertă în România după o mutare "perversă" a Rusiei
kanald.ro
„Mi-e greu să cred că nu și-ar fi dorit să se mai trezească a doua zi”. Asta a fost ULTIMA DORINȚĂ a Ștefaniei Szabo! A apelat la un coleg cu doar câteva ore înainte să moară... mesajele au ieșit la suprafață!
iamsport.ro
Bölöni nu poate uita nedreptatea trăită la națională: ”Tâmpit! Un maghiar poate fi un foarte corect cetățean român. Mama era amenințată că nu se mai întoarce acasă copilul ei”
MediaFlux
În ce condiții Poliția te poate opri pe stradă și conduce la secție! Amenzile sunt uriașe dacă refuzi
stirilekanald.ro
Explozie într-un supermarket, soldată cu moartea a 23 de persoane, inclusiv copii, în Mexic! Zeci de persoane rănite
substantial.ro
Primul complex cu jocuri de cazinou din Emiratele Arabe Unite va avea conexiune rutieră cu Dubai