Şi deputaţii trag la lux în an de criză

Camera Deputaţilor începe, ca şi Senatul, negocierile pentru cazarea deputaţilor, în 2012, la hotelul de 5 stele, Radisson Blu. Conducerea Camerei crede că, în an de criză, va obţine tarife mai mici.
Romania TV
06 dec. 2011, 13:45
Şi deputaţii trag la lux în an de criză

Liderul grupului PDL, Mircea Toader, a declarat, marţi, că este clar că, în condiţiile actuale de criză, Camera Deputaţilor va obţine, la negocierile pentru cazarea deputaţilor la hotel, „tarife mai convenabile” şi că vor fi cheltuieli cât mai mici în acest scop.

„Este o negociere care trebuie făcută de Secretariatul General al Camerei Deputaţilor. Sigur că, în condiţiile actuale, când preţurile de pe piaţă au scăzut, sunt convins că negocierea va fi cât mai bună astfel încât să avem cheltuieli cât mai mici la cazare”, a afirmat Mircea Toader, citat de Mediafax.

Toader a arătat că, din punct de vedere bugetar, la cazarea deputaţilor cu chirie cheltuielile sunt mai mici decât în cazul cazării la hotel.

„Din punct de vedere bugetar, dacă se stă cu chirie, cheltuielile sunt mai mici, e adevărat, dar, în acelaşi timp, nu poţi să obligi pe un parlamentar să-şi găsească pe undeva cu chirie”, a spus Toader.

Camera Deputaţilor va demara negocierile pentru cazarea deputaţilor pe anul 2012 la Hotel Radisson Blu şi, la cerere, la alte unităţi hoteliere.

Biroul Permanent a aprobat, luni, un memorandum intern în acest sens al secretarului general al Camerei.

Camera Deputaţilor a stabilit şi cerinţele pe care trebuie să le îndeplinească unităţile hoteliere pentru cazarea deputaţilor: hotelul să aibă un amplasament central cât mai apropiat de sediul Palatului Parlamentului, să aibă camere single şi dublă în regim de single, să asigure integral cazarea deputaţilor în funcţie de solicitări, spaţii de parcare, pe bază de permis, pentru un autoturism.

Hotelul trebuie să asigure şi servicii de pază atât pentru camerele deputaţilor, cât şi pentru spaţiile de parcare, să îmbunătăţească permanent confortul în spaţiile de cazare puse la dispoziţia deputaţilor, acces la toate serviciile şi facilităţilor din cadrul hotelului, iar unităţile de cazare să fie dotate cu televizor, frigider, aer condiţionat, acces la servicii telefonice, la internet, materiale consumabile.

Potrivit Regulamentului, deputaţii care sunt din provincie pot fi cazaţi, pe perioada mandatului, fie la hotel, fie primesc o indemnizaţie pentru plata chiriei.

DailyBusiness
Un profesor a făcut, anul trecut, 1,5 milioane de lei din meditații! Câți bani au declarat la ANAF, în total, cei care pregătesc elevii în particular
Spynews
Ultimă oră! Accident grav în Capitală! O mașină s-a răsturnat în urma impactului puternic
Fanatik.ro
România a vândut Dacia Duster în străinătate înainte de 1989. Mașina avea volan pe dreapta, era decapotabilă și a fost promovată într-o reclamă la un meci cu Liverpool
Capital.ro
Nu se mai susține un nou examen auto! Decizie privind conversiunea permiselor de conducere
Playtech.ro
Temperatura la care trebuie să ai cauciucuri de iarnă montate. Nu contează luna din an
Adevarul
Anii în care românii au trăit iluzia libertății și a democrației. Cum a fost salvat comunismul după Revoluție
wowbiz.ro
El știe unde e Dani Mocanu! Ce se întâmplă acum cu artistul și evenimentele la care urma să cânte, în timp ce poliția îl caută în toată România
Economica.net
Atenție la ofertele de energie electrică pentru clienții casnici
kanald.ro
Ajutorul de deces 2025: Câți bani se acordă și cine poate beneficia de această indemnizație
iamsport.ro
Mihai Stoichiță, gest lipsit de respect la înmormântarea lui Emeric Ienei
MediaFlux
Cele mai mari pensii din România și persoanele care le primesc. Cine primește net peste 88.000 de lei pe lună după ce a cotizat ani de zile
stirilekanald.ro
Anunțul momentului pentru românii care vor credite!
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume