Dan Motreanu, al doilea lider PNL care îi cere demisia lui Florin Cîţu: „Votul cerut astăzi pentru o alianţă cu PSD este absolut imoral şi neprincipial!”

Europarlamentarul Dan Motreanu, liderul PNL cu cele mai multe voturi la ultimele alegeri, este a doua voce importantă din partid care a cerut luni demisia lui Florin Cîţu de la preşedinţia liberalilor, după negocierile cu PSD pentru formarea Guvernului.
Filip Stan
22 nov. 2021, 11:52
Dan Motreanu, al doilea lider PNL care îi cere demisia lui Florin Cîţu:

Motreanu susţine că Florin Cîţu a câştigat preşedinţia PNL cu un puternic discurs anti-PSD, caracterizat ca „aproape isteric”, iar formarea unei coaliţii de guvernare cu social-democraţii îl face incompatibil cu mandatul obţinut în urma votului de la congres.

”Votul cerut astăzi de Florin Cîțu în Biroul Politic Național pentru un guvern în alianță cu PSD este total nereprezentativ, în special din perspectiva eticii politice, dacă se mai ține cont de asta în România.

Niciunde în lumea aceasta NU îți poti încalca atât de repede și într-un mod atât de profund tot ceea ce ai susținut și promis pentru a te alege președinte de partid. Nu este permis! Nu poti castiga Congresul cu un program și un mesaj puternic împotriva PSD, nu îți poți construi cariera politică doar pe acest discurs, expus într-un mod aproape „isteric” în timpul Congresului și apoi, după nici două luni de zile, să propui tot TU să se facă Guvern cu PSD și să duci negocieri nu doar pentru guvern de criză cu măsuri imediate, de criză, ci să ai negocieri pe teme care ne despart ideologic precum fiscalitatea, justiția sau viziuni constituționale.

Este absolut imoral și neprincipial, și chiar dacă pentru moment pare singura soluție pentru un Guvern stabil, ca “lider” politic al PNL nu mai ai nicio autoritate morală, niciun ascendent asupra liberalilor care au votat la Congres, pentru că probabil mulți te-au votat chiar pentru că te-ai prezentat anti-PSD în fața lor, și, din acest motiv, se impune un gest de onoare!”, scrie Dan Motreanu pe pagina sa de Facebook.

Citeşte şi: Ludovic Orban, despre negocierile PNL cu PSD pentru Guvern: O bătaie de joc. PSD va avea premierul în timpul viitoarelor alegeri

DailyBusiness
Cea mai ieftină chirie din România este de 500 de lei/ lunar. În ce oraș se află garsoniera
Spynews
Bogdan de la Ploiești suferă după Cristina Pucean?! Mesajul care îi trădează artistului sentimentele
Fanatik.ro
„A fost penalty clar!” Adrian Porumboiu, verdict ferm după meciul jucat de FCSB 
Capital.ro
Nu se mai dă ceasul? UE vrea să renunțe la schimbarea orei: A venit timpul să oprim
Playtech.ro
Cât costă să construiești un duplex în 2025. Calcul complet de la fundație până la finisaje
Adevarul
Descoperire șoc. Vaccinul ARNm anti-COVID, arma secretă care combate cancerul
wowbiz.ro
Ce l-a împins pe Daniel Popa, directorul general al Termocentralelor Constanța, să își pună capăt zilelor e TERIFIANT! Detalii de ultim moment
Economica.net
Alertă în România după o mutare "perversă" a Rusiei
Prosport.ro
Ce a văzut toată lumea după ce prezentatoarea TV s-a întins prea tare. „Mi s-a rupt bluza”
kanald.ro
Ultima oră! Elicopter prăbușit: Familia unui renumit politician a murit în accidentul aviatic
Cancan.ro
România, LOVITĂ de vortexul polar! Iarna 2025–2026, una dintre cele mai geroase din ultimii ani
iamsport.ro
Sepsi îi datorează 30.000.000 € unei pensiuni din Satu Mare: ”Guvernul maghiar a făcut-o ca să nu fiscalizeze cum trebuie”
MediaFlux
NU se mai schimbă ora de iarnă în UE! Bruxellesul spune că a venit timpul să renunțe la schimbarea orei la nivel european
stirilekanald.ro
VIDEO „Mașina era încuiată pe interior” Noi detalii șocante ies la iveală în cazul morții Biankăi și lui Toni. Ce l-ar fi determinat să își ucidă iubita: „Probabil s-a răzgândit”
substantial.ro
Igiena blănii la pisica senior – Ce schimbări apar şi cum le gestionezi