EXCLUSIV | George Simion, atac necruţător la adresa lui Klaus Iohannis. „Nu a avut măcar bunul simţ de a veni la şedinţa solemnă din Parlament închinată Zilei Naţionale. Se duce tot în judeţul Alba, numai că la golf”

George Simion, liderul AUR, l-a criticat în termeni duri pe preşedintele Klaus Iohannis pe care l-a acuzat că "nu a avut măcar bunul simţ" de a participa la şedinţa solemnă din Parlament dedicată Zilei Naţionale a României.
Filip Stan
26 nov. 2021, 19:38
EXCLUSIV | George Simion, atac necruţător la adresa lui Klaus Iohannis.

Într-o intervenţie telefonică la România TV, George Simion a amintit că la şedinţa solemnă din Parlament de la care a lipsit Klaus Iohannis au participat ambasadori, foşti şefi de stat, dar şi Patriarhul României.

„Klaus Iohannis nu a avut măcar bunul simţ de a veni la şedinţa solemnă din Parlament închinată Zilei Naţionale. El doar la Samuel von Bruckenthal se duce…

Tot în judeţul Alba, numai că la golf. Acolo se duce domnia sa. E incredibil! A fost Patriarhul României, au fost foşti preşedinţi de ţară, a fost toată lumea, au fost ambasadori.

Klaus Iohannis nu a participat la şedinţa solemnă din Parlament. Din păcate, l-am avut pe acest domn președinte al ţării timp de şapte ani şi dacă nu se schimbă un pic lucrurile pe scena politică, o să-l mai avem încă trei ani. Noi strângem în continuare semnături pentru demiterea lui Klaus Iohannis”, a declarat George Simion, vineri seara, la România TV.

Citeşte şi: România prelungeşte starea de alertă pentru pandemia COVID-19. Ce măsuri se relaxează – DOCUMENT. Lucian Bode: Nu trebuie să lăsăm garda jos!

George Simion merge de 1 decembrie la Alba Iulia pentru a sărbători Ziua Naţională

„Începând cu anul 2006, eu în fiecare an merg în capitala Unirii, la Alba Iulia, unirii Transilvaniei cu ţara. De aceea o să fiu şi în acest an acolo în capitala Unirii de la 1 decembrie 1918. Îi invităm pe toţi românii să ni se alăture de la ora 8 dimineaţa din faţa gării din Alba Iulia. Organizăm marşul tradiţional, marşul unirii Basarabia e România. Intrăm în cetate cu mii de steaguri tricolore.

E ziua naţională, nu e rost de protest. E sărbătoarea marii uniri şi aş invita toţi românii să nu uite de datele importante pentru neamul nostru, de aceea duminică sunt în Bucovina pentru ziua unirii Bucovinei cu ţara. Miercuri vom fi cu toţii la Alba Iulia”, a mai spus copreşedintele AUR.

De asemenea, deputatul AUR, George Simion, a mai spus că va participa la festivităţi, în pofida restricţiilor anti-COVID care ar putea fi impuse.”Şi anul trecut au fost restricţii şi noi cei de la AUR am fost mii de oameni acolo la Alba Iulia (…) De fiecare dată o să cinstim această zi importantă pentru neamul nostru”.

Citeşte şi: Klaus Iohannis şi Florin Cîţu, marii absenţi de la şedinţa solemnă din Parlament dedicată Zilei Naţionale a României

DailyBusiness
O angajată a unei școli a putut să ia 17 credite pe baza unor documente false trimise prin e-mail
Spynews
Oana Marica și-a cumpărat o geantă la preț de garsonieră! Suma pe care Bunesa a scos-o din buzunar pentru plăcerea sa nevinovată | FOTO
Bzi.ro
Scandal la Insula Iubirii 2025! Marian acuză Antena 1 că „măsluiește” filmările. Confruntare directă cu Radu Vâlcan
Fanatik.ro
Jackie Chan a rămas blocat sub apă în timpul unei filmări. Clipe de groază pentru faimosul actor
Capital.ro
Fotbalul românesc a pierdut o adevărată legendă. Moartea sa lasă un gol profund
Playtech.ro
Locurile unde șoferii nu pot parca, chiar dacă au plătit taxa. Ce sancțiuni riscă
Adevarul
Cresc ratele pentru creditele ipotecare de la 1 octombrie. Cum poate fi atenuat impactul
wowbiz.ro
Unde va fi înmormântat Irinel Columbeanu? Fostul afacerist și-a exprimat clar dorința și a lăsat directive apropiaților: „Ar trebui să iau legătura după decesul lui”
Evz.ro
Undă de șoc din Ungaria: Ucraina a pierdut războiul. Ce pregătește Putin
Prosport.ro
Maria, clona lui Kim Kardashian, a atras toate privirile. Cum și-a făcut apariția prezentatoarea TV
kanald.ro
Nicușor Dan și Volodimir Zelenski au vorbit la telefon. Președintele României va merge într-o vizită oficială în Ucraina
Cancan.ro
'Emmanuel Macron să își pregătească sicriul'. E anchetă în Franța, după mesajul devenit viral
iamsport.ro
Domeniul care ”va avea un recul”, dar pe care milionarul Cristi Borcea continuă să mizeze: ”Încă se vor face bani!”
MediaFlux
Începe marea operațiune. ANAF începe controale devastatoare
stirilekanald.ro
A fost decretată STARE de URGENȚĂ! Anunțul președintelui: Aducem armata dacă e nevoie
Banii românilor din bănci vor fi impozitați! De la ce sumă se aplică legea!