Florian Bodog, nemulţumit de testele COVID din salivă pentru şcoli.”Trebuie să faci un LEGO ca să faci un test”

Senatorul PSD, Florian Bodog, fost ministru al Sănătăţii, a criticat în termeni duri autorităţile pentru modul în care au achiziţionat testele COVID din salivă pentru unităţile de învăţământ din România.
Filip Stan
01 dec. 2021, 08:39
Florian Bodog, nemulţumit de testele COVID din salivă pentru şcoli.

Florian Bodog consideră că aceste teste sunt greu de utilizat, în condiţiile în care preţul la care au fost achiziţionate a fost peste cel al pieţei.

„Achiziția acestor teste a fost coordonată de DSU. Aceste teste au venit vrac, sunt destul de grele de utilizat. În Anglia copiii se testează singuri. Cu aceste teste e aproape imposibil, trebuie să faci un LEGO ca să faci un test. Nu știu care a fost motivul. Prețul este peste prețul din piață”, a declarat Florian Bodog, fost ministru al Sănătăţii, la B1Tv.

Două eleve, ambele în vârstă de 9 ani, au explicat cum pot fi folosite testele COVID pe bază de salivă, într-un videoclip realizat cu sprijinul organizației Salvați Copiii România.

Luni, Alexandru Rafila, ministrul Sănătăţii, şi Sorin Cîmpeanu, ministrul Educaţiei, au realizat un ghid video despre modul de utilizare a testelor salivare pentru depistarea SARS-CoV-2 la copii:

Citeşte şi: Alexandru Rafila arată pas cu pas cum se face corect testul Covid din salivă la copii – Ghid de utilizare VIDEO

Sorin Cîmpeanu, ministrul Educației, a declarat, la Digi 24, că rolul directorului de școală este esențial pentru a găsi soluții pentru asamblarea testelor care au sosit în școli împachetate separat pe componente. Cîmpeanu a mai spus că testele salivare au ajuns în aceeași formă și în celelalte țări europene, inclusiv în Germania.

„Sunt absolut sigur că nu va fi nicio unitate de învățământ în care directorul să nu găsească o soluție rezonabilă prin care aceste teste să poată fi utilizate de elevi”, a spus ministrul Educației.

Întrebat despre sondajul potrivit căruia 94% dintre profesori refuză să participe la testarea elevilor, Cîmpeanu a spus: ”Tocmai finalizăm concursul pentru ocuparea posturilor de directori. În fiecare școală și grădiniță din cele 17.632 din România, rolul directorului este esențial. Sunt convins că acei directori care sunt buni manageri știu foarte bine să interacționeze și să formeze echipe, în așa fel încât cadrele didactice să arate, ceea ce în ultima vreme s-a văzut mai puțin în societate, că au responsabilitate și au interes pentru procesul educațional și pentru siguranța în școli. 94% este rezultatul unui sondaj în care eu personal nu cred. Nu cred, pentru că am discutat cu mulți colegi. Într-adevăr, foarte mulți au rezerve, n-au fost pregătiți, nu sunt dispuși să se implice, dar sunt mulți aceia care vor să se implice, care s-au implicat deja și aceia nu sunt 6%, sunt mai mulți de 6%, deci pe cale de consecință, nu pot fi 94%”

Citeşte şi: EXCLUSIV – Scandalos! Cum minte Raed Arafat despre licitatia catastrofala a testelor de saliva pentru elevi! S-au dat milioane de euro pe o bataie de joc! In caietul de sarcini era obligatoriu sa fie ambalate individual!

DailyBusiness
VIDEO ALERTĂ pe Aeroportul Băneasa. Un avion de mic dimensiuni a ieșit de pe pista de aterizare. Traficul aerian a fost blocat
Spynews
Fiica Alinei Pușcaș va fi operată astăzi. Motivul pentru care Melissa va fi supusă intervenției. Fetița ei va fi anesteziată general
Fanatik.ro
Singurul călător care a scăpat de pe Titanic și a ajuns campion olimpic. Destinul uluitor al tenismenului care a cucerit lumea
Capital.ro
Marea artistă pe care România a pierdut-o. Vocea sa a marcat scena muzicală: La glorie nu se ajunge bătând din palme
Playtech.ro
Calcul complet. Cât trebuie să câștigi ca să iei un apartament cu două camere prin credit ipotecar
Adevarul
Vacanța de vis în Albania, transformată în coșmar. Povestea unui cuplu care s-a adresat Curții de Justiție Uniunii Europene
wowbiz.ro
Percheziții în lanț după moartea Ștefaniei Szabo! Anchetatorii au ridicat mașina doctoriței, dar și mai multe obiecte găsite în camera de gardă. Solicitarea importantă făcută de familia sa
Economica.net
Alertă în România după o mutare "perversă" a Rusiei
kanald.ro
„Mi-e greu să cred că nu și-ar fi dorit să se mai trezească a doua zi”. Asta a fost ULTIMA DORINȚĂ a Ștefaniei Szabo! A apelat la un coleg cu doar câteva ore înainte să moară... mesajele au ieșit la suprafață!
iamsport.ro
Ilie Năstase nu se dezminte! Ce s-a întâmplat la prima înfățișare în procesul de divorț cu Ioana
MediaFlux
55% dintre orașe ar trebui să devină comune! Curtea de Conturi vrea schimbarea hărții României
stirilekanald.ro
Ștefania Szabo, condusă astăzi pe ultimul drum! Lacrimi și durere la căpătâiul doctoriței! Imagini pline de durere
substantial.ro
Primul complex cu jocuri de cazinou din Emiratele Arabe Unite va avea conexiune rutieră cu Dubai