Mergeți urgent la medic dacă observați asta pe piele! Simptom neobișnuit dat de Parkinson

Poți suferi o boală fără să știi, fără să ai simptome care să te ducă cu gândul la acest lucru. E bine de știut că dacă observi unele semne prezentate mai jos ar trebui să te adresezi medicul specialist.
Filip Stan
01 dec. 2021, 15:32
Mergeți urgent la medic dacă observați asta pe piele! Simptom neobișnuit dat de Parkinson
Mergeți urgent la medic dacă observați asta pe piele! Simptom neobișnuit dat de Parkinson

V-ați întrebat vreodată ce simptom indică debutul bolii Parkinson? Nu trebuie neapărat să ai o vârstă înaintată. 1 din 20 de bolnavi au primele semne ale bolii mai devreme de 40 de ani. Boala Parkinson e o tulburare a mișcării, ce afectează sistemul nervos central. Poate afecta chiar și comportamentul sau vorbirea.

Mulți spun că e asociată de simptome motorii, cum ar fi rigiditatea sau tremorul, iar alte simptome sunt trecute cu vederea. Ei bine, mai există un alt semn pe care e bine să-l aveți în vedere.

Transpirația excesivă, chiar dacă primul intict ar fi să spuneți că e ceva normal, poate avea drept cauza boala Parkinson. Dacă observați acest lucru ar fi bine să vă adresați cât mai repede medicului de familie.

Persoanele care suferă de Parkinson suferă modificări majore ale sistemului nervos autonom, care e într-o strânsă legătură cu transpirația. De aceea se pot supraîncălzi foarte ușor, în lipsa unei reglări a transpirației.

Mai mult, acești pacienți pot să aibă un simț al mirosului mai redus. E posibil inclusiv să nu simtă mirosurile cauzate de transpirația excesivă a propriului corp.

Sunt șanse ca primele semne ale bolii să apară concomitent cu transpiraţia excesivă. Este vorba despre simptomele motorii, ca tremorul, rigiditatea membrelor şi dificultatea de a iniţia o mişcare, oboseala, schimbările bruşte de dispoziţie, dificultăţile de gândire, anxietatea. Toate sunt indicate de Asociaţia Europeană pentru Boala Parkinson.

Sunt și cazuri în care pacienții cu Parkinson în diverse stadii pot transpira mai puţin. Deşi este mai puţin frecventă decât transpiraţia excesivă, unii spun că nu transpiră nici la efort. Această afecţiune, cunoscută sub numele de hipohidroză, este legată de utilizarea unor medicamente pentru Parkinson, anticolinergicele.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Meteorologii ANM au anunțat cum va fi vremea la început de toamnă. La ce temperaturi să ne așteptăm
Fanatik.ro
Karlo Muhar la FCSB: „Ăștia sunt banii!” Toate sumele ofertei pe care Gigi Becali i-a făcut-o celui mai bine plătit fotbalist din Superligă. Exclusiv
Capital.ro
Curs valutar vineri, 14 august. Cât valorează euro și dolarul înainte de weekend. BNR a publicat noile cotații
Playtech.ro
De ce se împart struguri și prune de Sfânta Maria Mare. Ce spune tradiția despre fructele duse la biserică pe 15 august
Adevarul
Testul auto care a împărțit internetul. „Să le suspende permisele celor care au greșit!” Care este ordinea corectă de trecere
wowbiz.ro
„Am intrat în metastază” Alina Pușcău, anunț cutremurător înainte să intre în operație! Vedeta a transmis un mesaj emoționant fanilor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Premiu record la Loto 6/49. Un român a câștigat peste 10 milioane de euro cu un bilet de doar 8,50 lei
iamsport.ro
Uluitor! Fostul atacant din SuperLiga zbura mii de kilometri doar ca să se tundă: ”Este iluzia că acel salariu vine la infinit”
MediaFlux
Roxana Dobre, soția lui Florin Salam, ajutor nesperat în stradă! Cine i-a luat toate bagajele din mână Foto și Video Paparazzi
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat