În plină criză provocată de prăbuşirea lirei turceşti, Erdogan majorează cu 50% salariul minim. „Este cea mai mare creştere din ultimii 50 de ani”

Recep Tayyip Erdogan a anunţat creşterea cu 50% a salariului minim în Turcia, de la 1 ianuarie 2022, pe fondul prăbuşirii lirei la niveluri fără precedent.
Daniel Spătaru
17 dec. 2021, 12:25
În plină criză provocată de prăbuşirea lirei turceşti, Erdogan majorează cu 50% salariul minim.

Erdogan spune că destinul Turciei nu va fi determinat de nivelul costurilor îndatorării sau de speculatorii valutari, în ciuda semnelor că abordarea sa neortodoxă în conducerea economiei duce la o creștere rapidă a inflației. Majorarea de 50% anunţată de preşedinte vine ca o încercare a acestuia de a proteja poporul turc de inflația în creștere, la doar câteva ore după ce banca centrală a țării a redus ratele dobânzilor pentru a patra lună consecutiv.

Ca urmare a acestei creşteri, salariul minim lunar net va ajunge la 4.250 de lire turcești (222 de euro). „Creșterea salariului minim este de 50%, cea mai mare creștere din ultimii 50 de ani”, a precizat el. Salariul minim lunar pentru 2021 a fost în Turcia de 2.826 lire turcești (148 euro).

Citeşte şi Turcia se adânceşte în criză, prăbuşirea lirei pare că nu poate fi stopată. Înlocuirea ministrului de Finanţe a înrăutăţit lucrurile

Decizia vine în contextul în care lira turcească a scăzut joi cu până la 5,6%, la un minim record în raport cu dolarul, după ce banca centrală a Turciei şi-a redus dobânda de politică monetară, în conformitate cu un program economic neortodox stabilit de preşedintele Tayyip Erdogan, scrie The Guardian.

La insistențele lui Erdogan, ratele dobânzilor au fost reduse cu un punct procentual de cinci ori din septembrie, perioadă în care valoarea monedei s-a redus la jumătate față de dolar, iar inflația a crescut la 21%, de peste patru ori ținta oficială de 5%.

Noul plan economic al lui Erdogan acordă prioritate exporturilor şi împrumuturilor, chiar dacă economiştii şi parlamentarii din opoziţie au criticat pe scară largă politica ca fiind nesăbuită.

Citeşte şi Turcii au inventat dieta de supravieţure, ca să suporte criza în care s-a adâncit ţara. Omul lui Erdogan îi îndeamnă să devină vegetarieni

Marek Drimal de la Société Générale, avertizează că majorarea salariului minim „va alimenta în continuare presiunile inflaționiste, împreună cu impactul cumulativ al slăbiciunii lirei”.

DailyBusiness
Tanczos Barna respinge ideea suspendării președintelui Nicușor Dan: „Un foc de paie, nu se va întâmpla”
Spynews
Stare de urgență într-un oraș celebru din cauza zăpezii! Vremea extremă a paralizat totul
Fanatik.ro
Rugby-ul, cel mai afectat sport la Revoluția din 1989! Sportivii de renume mondial care au fost ucişi: “L-au lăsat trei ore să zacă pe jos”
Capital.ro
Final brusc pentru Călin Georgescu. Profeția despre soarta acestuia în 2026: E arestat sau fuge din țară!
Playtech.ro
Când ai voie să speli haine după Crăciun, potrivit tradiției. Ce spun preoții
Adevarul
Gest disperat al unui cabanier: „Plătiți cât vă permiteți. E primul an în care nu am oaspeți de Crăciun”
wowbiz.ro
Boala cu care a fost diagnosticat Ion Drăgan. Artistul ar fi trecut prin mai multe operații dificile
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Dramaturgul Radu F. Alexandru s-a stins din viață în a doua zi de Crăciun
iamsport.ro
Legenda lui Dinamo, dată afară după ce a venit beată la antrenament: ”Miroși a băutură, ce cauți pe teren?! Mergi sănătos, nu am ce discuta cu tine”
MediaFlux
Apă GRATIS pentru români! Ce prevede legea
stirilekanald.ro
Crimă șocantă de Crăciun! Un bărbat de 36 de ani, ucis într-un scandal cu peste 20 de persoane. Victima a fost lovită în zona capului de 4 persoane, inclusiv un minor de 14 ani, pe care nu îi cunoștea
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend