Rugbistul Kawa Leauma a murit la 32 de ani după un accident stupid

Rugbistul neo-zeelandez Kawa Leauma a murit la vârsta de 32 de ani, după ce a căzut în gol de la o înălţime de peste şase metri, într-o clădire din Amsterdam.
Filip Stan
21 dec. 2021, 14:44
Rugbistul Kawa Leauma a murit la 32 de ani după un accident stupid

Kawa Leauma evolua pentru echipa bască Ordizia şi se afla la Amsterdam cu echipa naţională a Spaniei, pentru meciul cu Olanda din cadrul Campiontului European. Oaspeţii s-au impus cu 52-7, dar Leauma nu a evoluat, doarece spaniolii s-au temut cu privire la dreptul lui de joc.

Adam Rosen, participant la trei ediții ale Jocurilor Olimpice de iarnă, a murit la vârsta de 37 de ani
După meci, jucători ai celor două echipe au mers la un local din Amsterdam, care ar aparţine unui sponsor al reprezentativei olandeze şi unde s-a produs tragicul accident. Potrivit marca.com, jucătorul a căzut în gol într-o zonă nesemnaliztă corespunzător şi a suferit răni grave la cap. Transportat de urgenţă la spital, el a fost supus unei prime operaţii, iar condiţia lui părea că se îmbunătăţeşte, astfel că medicii au plănuit o nouă intervenţie chirurgicală. Marţi, însă, Federaţia Spaniolă de Rugby a anunţat decesul jucătorului.

Fotbalist de 23 de ani, înjunghiat mortal. Tânărul avea 18 meciuri în echipa naţională şi jucase în Anglia

„Federaţia Spaniolă de Rugby anunţă cu regret decesul lui Kawa Leauma, jucătorul AMPO Ordizia, survenit peste noapte. El a suferit un accident sâmbătă, 18 decembrie, după meciul disputat de Spania împotriva Olandei, la Amsterdam. La dorinţa expresă a soţiei sale, care în prezent călătoreşte spre capitala Olandei, nu putem oferi momentan alte informaţii şi cerem cel mai mare respect pentru ea şi familia ei. Odihneşte-te în pace, Kawa”, a precizat forul spaniol.

Leauma, care împlinise 32 de ani cu o zi înaintea accidentului, a jucat pentru echipe din Noua Zeelandă înainte de a ajunge în Spania şi a disputat un meci în reprezentativa A spaniolă, care a pierdut, scor 11-13, meciul cu Italia, din octombrie.

DailyBusiness
Tanczos Barna respinge ideea suspendării președintelui Nicușor Dan: „Un foc de paie, nu se va întâmpla”
Spynews
Una dintre cele mai așteptate nunți din showbiz a avut loc înainte de Crăciun! Două vedete s-au căsătorit în mare secret
Fanatik.ro
Firma fiului lui Liviu Dragnea, amenințată cu falimentul. Ce s-a decis în dosarul în care penalitățile erau de 13 milioane de euro
Capital.ro
Legea privind plata pensiilor private, adoptată de Camera Deputaților. Câți bani se vor putea încasa din Pilonul 2. Decizie oficială
Playtech.ro
Cel mai important detaliu despre calcularea impozitului la mașină în 2026, explicat de RAR. Cum identifici norma Euro din CIV
Adevarul
Țara considerată „veriga cea mai slabă” a Europei în fața Rusiei lui Putin
wowbiz.ro
Ce a apărut în locul in care Mălina Guler și-a dat ultima suflare. Ipoteze șocante circulă pe internet: „Ar fi căzut 15-20 de persoane din acel bloc… au mai murit 3”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
EXCLUSIV Ce fel de mâncare tradițională gătește Denise Rifai de Crăciun. Îndrăgita vedetă ne-a dezvăluit planurile pe care le are de sărbători
iamsport.ro
Cinci oameni-cheie ar fi orchestrat arestarea lui Gică Popescu: ”E caz unic”. Mircea Sandu l-ar fi avertizat
MediaFlux
Crăciun cu zăpadă de 25 cm în România! Ninsori în cea mai mare parte a țării, până vineri, anunță ANM. Cod galben de vânt și viscol | HARTĂ
stirilekanald.ro
Rusia anulează acordul militar cu România. Schimbare majoră care declanșează alerta în NATO
DOLIU! A MURIT! PEPE „drum bun printre stele”… vestea a venit ca un trăznet