Prognoza meteo 8 ianuarie. Vreme rece cu ninsori şi ploi în toată ţara

Vremea va fi predominant închisã şi temporar vor fi precipitaţii în cea mai mare parte a ţãrii. În Banat, Crişana, Maramureş şi în vestul şi nord-vestul Transilvaniei vor predomina ninsorile şi se va depune strat de zãpadã, în dealurile Olteniei şi ale Munteniei si pe arii restrânse în restul Transilvaniei vor fi precipitaţii mixte, iar în celelalte zone, local vor fi mai ales ploi.
Alina Andrei
07 ian. 2022, 17:12
Prognoza meteo 8 ianuarie. Vreme rece cu ninsori şi ploi în toată ţara

Prognoza meteo 8 ianuarie. La noapte, cerul va avea înnorãri în cea mai mare parte a ţãrii şi se vor semnala precipitaţii – predominant ninsori în vest şi doar izolat în centru, mixte pe arii restrânse în sud, iar la munte local va ninge. Vântul va avea intensificãri în special pe crestele Carpaţilor Meridionali şi ale Munţilor Banatului unde zãpada va fi temporar viscolitã. Temperaturile minime se vor încadra în general între -7 şi 2 grade. Pe spaţii mici vor fi condiţii de polei, iar spre sfârşitul intervalului şi de ceaţã.
BUCURESTI. Cerul va fi noros şi vor fi precipitaţii slabe sub formã de ploaie, iar spre sfârşitul intervalului mai ales lapoviţã şi ninsoare. Vântul va sufla slab şi moderat. Temperatura minimã va fi de 0…1 grad.

Prognoza meteo 8 ianuarie / SAMBATA

Vremea va fi predominant închisã şi temporar vor fi precipitaţii în cea mai mare parte a ţãrii. În Banat, Crişana, Maramureş şi în vestul şi nord-vestul Transilvaniei vor predomina ninsorile şi se va depune strat de zãpadã, în dealurile Olteniei şi ale Munteniei si pe arii restrânse în restul Transilvaniei vor fi precipitaţii mixte, iar în celelalte zone, local vor fi mai ales ploi. În Carpaţii Occidentali şi în vestul Carpaţilor Meridionali va ninge moderat, iar stratul nou de zãpadã va fi local consistent. Cantitãţile de apã vor fi în general de 10…15 l/mp şi izolat de peste 20 l/mp. Pe arii restrânse se va produce polei sau gheţuş. Vântul va avea intensificãri cu viteze în general de 55…65 km/h în sudul Banatului şi pe crestele Carpaţilor Meridionali, temporar viscolind ninsoarea, dar pe spaţii mici şi în sud şi est. Temperaturile maxime vor fi cuprinse între 0 şi 9 grade, iar cele minime în general între -1 şi 6 grade. Izolat va fi ceaţã.
BUCURESTI. Vremea va fi închisã. Temporar se vor semnala precipitaţii slabe, predominant sub formã de ploaie. Temperatura aerului nu va avea variaţii semnificative pe tot parcursul intervalului şi se va menţine în jurul valorii de 3 grade. Vântul va sufla slab şi moderat. La sfârşitul nopţii vor fi condiţii de ceaţã.

Citeşte şi: Alertă meteo de NINSOARE şi strat de zăpadă. Lapoviţă şi ninsori şi la Bucureşti

Prognoza meteo DUMINICA

Vremea se menţine predominant închisã şi vor fi precipitaţii, local în cursul zilei, mai ales în centru şi sud-vest, iar seara şi noaptea pe arii relativ extinse. În zonele montane şi submontane vor predomina ninsorile, iar în rest vor fi mai ales ploi şi lapoviţã. Pe arii restrânse, cu probabilitate mai mare în vestul ţãrii, se va produce polei. Vântul va sufla slab şi moderat, cu unele intensificãri spre sfârşitul intervalului în sudul şi sud-estul teritoriului. Temperaturile maxime vor fi cuprinse între 1 şi 11 grade, cu cele mai ridicate valori în Dobrogea, iar cele minime între -2 şi 7 grade. Izolat vor fi condiţii de ceaţã.
BUCURESTI. Vremea se va menţine închisã, mai ales la începutul zilei vor fi condiţii de ceaţã şi burniţã, dar noaptea temporar va ploua şi vântul va avea unele intensificãri. Valorile termice vor creşte faţã de intervalul anterior, temperatura maximã va fi de 7…8 grade, iar cea minimã de 4…6 grade.

Prognoza meteo LUNI

În cea mai mare parte a ţãrii, valorile termice se vor situa peste cele normale în aceastã perioadã din an. Cerul va avea înnorãri şi pe arii relativ extinse, în majoritatea regiunilor, se vor semnala precipitaţii, local moderate cantitativ; la munte, în vestul şi nord-vestul Moldovei şi temporar în estul Transilvaniei vor fi ninsori şi lapoviţã, iar în rest vor predomina ploile. Izolat, cu probabilitate mai mare în vestul teritoriului, vor fi depuneri de polei. Vântul va sufla slab şi moderat, cu intensificãri în regiunile sud-estice şi la munte. Temperaturile maxime se vor încadra între 0 şi 10 grade, iar cele minime între -3 şi 6 grade. Pe spaţii mici, se va forma ceaţã.
BUCURESTI. Regimul termic va fi caracterizat de valori peste cele specifice perioadei, însã vremea va fi închisã şi va ploua. Vântul va sufla moderat, cu intensificãri temporare. Temperatura maximã va fi de 7…8 grade, iar cea minimã de 3…4 grade, potrivit ANM.

Citeşte şi: PROGNOZA METEO. Ianuarie, luna extremelor: Ninsori, ger şi viscol după temperaturi de 20 de grade

Prognoza meteo MARTI

Pe parcursul zilei, în jumãtatea de est a ţãrii valorile termice, în scãdere faţã de ziua precedentã, se vor situa în jurul celor climatologic specifice datei, iar în restul teritoriului vremea va fi uşor mai caldã decât normal, astfel cã maximele se vor încadra între -2 şi 7 grade. Pe timpul nopţii se vor înregistra valori de temperaturã apropiate de cele obişnuite în a doua decadã a lunii ianuarie în majoritatea zonelor, cu minime între -13 şi -2 grade, mai ridicate în sud-vest. În regiunile din sud şi din est cerul va fi mai mult noros şi local se vor semnala precipitaţii sub formã de ploaie, lapoviţã şi ninsoare. În restul teritoriului, cerul va fi variabil, iar probabilitatea pentru precipitaţii redusã. Vântul va avea intensificãri în est şi sud-est şi local în zona montanã înaltã. Izolat se va forma ceaţã.
BUCURESTI. Vremea se va rãci, iar intensificãrile de vânt vor amplifica senzaţia de frig. Cerul va avea înnorãri şi vor fi posibile precipitaţii slabe, mixte. Temperatura maximã se va situa în jurul a 4 grade, iar cea minimã va fi de -4…-2 grade.

 

DailyBusiness
PNL a decis să îl susțină pe Nicușor Dan în turul doi al alegerilor prezidențiale
Spynews
Oksana Ionașcu, mesaj subtil pentru Cezar Ionașcu?!: ”Să fii în viața mea este un privilegiu” | VIDEO
Bzi.ro
Câți ani are Ilinca, soția lui George Simion: Nimeni nu se aștepta la asta!
Fanatik.ro
Alertă la nivel european: fenomenul care se răspândește rapid în fiecare colț al continentului. Situația în România
Capital.ro
FUGE George Simion? Cutremur total în România fix după alegeri: Este nevoit...
Playtech.ro
Bombă în showbizul din România. Divorțează după 6 ani. Abia ce s-a întors de la Asia Express și a făcut anunțul că....
DailyBusiness
Marcel Ciolacu: „Am ales ordinea și nu haosul. România trebuie să aibă un președinte care are deja o majoritate parlamentară”
Adevarul
Când și cum a fost racolată jucătoarea de tenis Alexandra Iordache de mafia pariurilor. Fostul său antrenor a dat totul în vileag
wowbiz.ro
BREAKING! Fostul atacant al „Generației de Aur”, internat în stare critică, după ce a suferit un infarct! Va fi operat de urgență
Spynews
Alertă ANM! Cum ne va afecta furtuna electrică, fenomenul care durează două săptămâni în România! Declarații de ultimă oră
Spynews
Dan Alexa și soția lui divorțează! De ce s-a despărțit concurentul Asia Express de partenera lui, Andrada
Evz.ro
România se cutremură. Vine un tsunami economic
Ego.ro
Donald Trump, înșelat de a doua soție chiar cu garda lui de corp! Detalii halucinante
Prosport.ro
Campioana olimpică se iubeşte cu colega ei, mai tânără cu 8 ani: „Suntem un cuplu!”
kanald.ro
Un tânăr de 20 de ani a murit pe loc și un adolescent de 16 ani este în comă, după un accident înfiorător în Bacău. Mașina în care se aflau cei doi s-a încolăcit în jurul unui copac
Cancan.ro
Câștigătorul Asia Express 2025 a băgat divorț! CANCAN.ro are toate detaliile
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Marele actor de care România s-a despărțit în lacrimi. A fost cel mai îndrăgit. Nu poate fi uitat
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Donjuanul milionar de 53 de ani se însoară cu iubita cu 21 de ani mai tânără
stirilekanald.ro
Doi români plâng moartea fiului lor. Tânărul de 20 de ani a fost ucis cu sânge rece, pe o stradă din Italia: "De ce l-au omorât pe el? Fiul meu nu se va mai întoarce"
Anunț de ultim moment despre Igor Cuciuc! Ce s-a întâmplat la mormântul fiicei sale: „E greu de acceptat”
MediaFlux
Poate fi învins George Simion în turul 2? Ce poate învăța Nicușor Dan de la Băsescu și Iohannis
Shtiu.ro
Ce se întâmplă dacă vreunul dintre candidați moare până la turul al II-lea? Cine ajunge președinte?
Puterea.ro
Legendarul Skype a încetat oficial să funcționeze: cum să salvezi chat-urile și fișierele