Alexandru Rafila, anunţ terifiant despre evoluţia pandemiei. „Va exista o nouă creştere spectaculoasă săptămâna viitoare”

Medicul Alexandru Rafila, ministrul Sănătăţii, a avertizat, joi, în cadrul şedinţei de Guvern, că România se va confrunta cu o creştere spectaculoasă a numărului de infecţii cu COVID-19, existând posibilitatea ca săptămâna viitoare să fie înregistrate chiar şi 40.000 de cazuri pe zi.
Filip Stan
27 ian. 2022, 15:26
Alexandru Rafila, anunţ terifiant despre evoluţia pandemiei.

Alexandru Rafila a afirmat că „trendul ascendent al acestei infecţii continuă, chiar dacă azi a fost o mică scădere aşteptată pentru că ieri am avut numărul maxim de cazuri după patru zile libere, când în mod evident, testarea a fost mai limitată”.

„Aceste valori, în jurul a 30.000 de cazuri pe zi, vor fi înregistrate până sâmbătă, după care va urma o nouă scădere, undeva în jurul cifrei de 15-18.000 de cazuri estimăm noi pentru week-end.

Săptămâna viitoare va exista o nouă creştere spectaculoasă. Cifrele cu 4 în faţă nu sunt excluse pentru această perioadă.

Când o să am informaţii legate de continuare reducerii vitezei de creştere. Creşterea continuă. Ne interesează şi viteza de creştere. Am avut opt sau nouă zile a scădere a creşterii, acum e oarecum stabilizată.

Capacitatea de testare a crescut. Încă nu a crescut datorită intrării în dispozitiv a medicilor de familie. Medicii de familie, de exemplu, ieri au testat doar 7% din probele efectuate. Din cele 108.000 de teste, medicii de familie au făcut vreo 7.000 – 8.000. Au testat destul de puţin. Sper ca acest lucru să se schimbe în perioada următoare”, a declarat ministrul Sănătăţii.

Citeşte şi: Bilanţ coronavirus 27 ianuarie. A doua zi cu peste 30.000 de infectări COVID-19 şi 71 de decese. Incidenţa în Bucureşti se apropie de 13 la mie

Alexandru Rafila anunţă când va scădea numărul de cazuri COVID-19. „Ne aşteptăm să mai dureze cel puţin două săptămâni”

„Această evoluţie ne aşteptăm să mai dureze cel puţin două săptămâni până cel puţin pe data de 10 februarie.

Un trend descendent o să schimbe datele problemei şi din punct de vedere al percepţiei publice şi al sistemului de sănătate care în anumite judeţe să semne nu de epuizare, ci de blocare.

Judeţul Cluj are cea mai mare rată de spitalizare din ţară – 68% dintre paturi sunt ocupate. Dacă se ajunge la 75% săptămâna viitoare, atunci o să luăm prima decizie de suspendare a activităţii de învăţământ într-unul dintre judeţele ţării”, a mai spus medicul Alexandru Rafila.

Alexandru Rafila, despre situaţia din secţiile ATI. „E posibil ca de săptămâna viitoare să începe transferuri”

„La Terapie Intensivă ne găsim undeva sub 40% rată de ocupare a paturilor ATI, dar sunt judeţe care prin caracteristicile locale au un număr mai mic de paturi de Terapie Intensivă şi acolo avem probleme. E posibil ca de săptămâna viitoare să începe transferuri între judeţe, lucru care s-a mai întâmplat, fără ca să fim dincolo de jumătatea capacităţii de acordare a asistenţei medicale”; a mai spus Rafila.

La rândul său, Raed Arafat anunță cel mai sumbru scenariu. Numărul de cazuri la terapie intensivă va depăși, săptămână viitoare, 1000. Astfel, pacienții vor trebui relocați în spitalele cu locuri libere. În același timp, specialiştii estimează o creştere a numărului deceselor.

Citeşte şi: Raed Arafat, scenariu sumbru în valul 5 COVID-19: Este posibil ca săptămâna viitoare să ajungem sau chiar să depășim 1.000 de cazuri la ATI!

 

 

DailyBusiness
Ciprian Ciucu, declarație misterioasă în timpul votării: „Nu pot să spun de ce mă bucur”
Spynews
Drama neștiută a Anei Maria Barnoschi: „Am făcut undeva la 12-15 înțepături”
Fanatik.ro
„Dacă ar putea, m-ar arunca din țară!”. Elisabeta Lipă a ieșit la atac după ce David Popovici a anunțat că nu și-a primit banii de la ANS
Capital.ro
Doliu în lumea muzicii și filmului. S-a stins un mare artist. A fost de neegalat
Playtech.ro
Cine este şi ce AVERE are Raluca Moroșanu, judecătorul care a făcut declaraţii neaşteptate la Curtea de Apel Bucureşti
Adevarul
Obiectul misterios descoperit în colonul unui pacient. Medic chirurg: „M-a înțepat în deget, m-a făcut să îngheț”
wowbiz.ro
Soțul Teodorei Marcu nu mai e om, la jumătate de an de când tânăra a fost ucisă! Ce se întâmplă cu el. Dezvăluiri cutremurătoare: „Din ce în ce mai greu…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
„Supergripa” ajunge în România! Care este primul simptom
iamsport.ro
Unul dintre cei mai bogați afaceriști din Ungaria, investiție majoră în România! Proiectul gândit în apropiere de ansamblul rezidențial dezvoltat de Gigi Becali
MediaFlux
Ilie Bolojan anunță creșterea vârstei de pensionare „peste tot”: Nu mai putem să susținem pensionari la 48, 50, 52 de ani
stirilekanald.ro
VIDEO El este bărbatul găsit carbonizat într-o mașină din Oradea. Polițiștii iau în calcul varianta sinuciderii
Cum a murit, de fapt, fiul lui Florin Călinescu