Ambasadorul SUA la Moscova: Rusia negociază „cu pistolul pe masă”

Rusia susţine că nu vrea război cu Ucraina şi NATO, dar cu fiecare zi trupele masate la graniţe cresc şi se înmulţesc.
Filip Stan
28 ian. 2022, 16:48
Ambasadorul SUA la Moscova: Rusia negociază

Rusia a precizat că nu dorește declanșarea unui război, dar negociază în prezent „cu pistolul pe masă” prin masarea de trupe la granița cu Ucraina, a declarat ambasadorul american la Moscova, John Sullivan, informează Reuters.

Diplomatul american a apreciat drept „extraordinară” masarea a zeci de mii de militari ai Moscovei la granița ruso-ucraineană, o decizie care nu poate fi explicată prin pretextul unor simple manevre sau exerciții militare.

Navele de război ruseşti au exersat trageri asupra unor ţinte din Marea Neagră. Avertismentul Pentagonului
„E ca și cum la o discuție sau negociere, eu vin, pun pistolul pe masă și spun că-mi doresc pacea”, a declarat Sullivan într-o conferință de presă.

„Să sperăm că guvernul rus își va respecta cuvântul dat și nu intenționează să invadeze Ucraina. Dar situația de pe teren arată că rușii au în acest moment capacitatea de a face acest lucru”, a mai spus oficialul american referitor la posibilitatea declanșării unei invazii.

Sullivan a mai precizat că, în acest moment, Washingtonul așteaptă un răspuns al Moscovei la propunerile scrise trimise de SUA și NATO la cererile Rusiei privind garanţiile de securitate, ca parte a negocierilor pentru evitarea unei escaladări militare ruse împotriva Ucrainei.

Aleksandr Lukaşenko anunţă că Belarus merge la război, alături de Rusia. „Ne vom ridica pentru a ne apăra patria”
Ministrul de externe al Rusiei, Serghei Lavrov, a declarat vineri că, „dacă depinde de Rusia, nu va fi război” cu Ucraina. Lavrov a mai spus că propunerile primite din partea Statelor Unite cu privire la garanțiile de securitate cerute de Moscova au fost mai bune decât cele venite de la NATO.

În același timp, ministrul rus de Externe a menţionat că preşedintele Vladimir Putin va decide cu privire la felul în care va răspunde acestor propuneri. De asemenea, în următoarele două săptămâni este așteptată o întâlnire între Lavrov și secretarul de stat american Antony Blinken.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
A fost găsită moartă femeia dată dispărută după o operație estetică. Unde a fost abandonat trupul ei
Fanatik.ro
Ultimele detalii despre starea de sănătate a lui Dan Petrescu: ”Am vorbit cu el”
Capital.ro
Lege nouă pentru românii care fac țuică acasă. Parlamentul a majorat limita. Pentru câți litri nu plătești nimic la stat
Playtech.ro
România are din ce în ce mai puține locuri de muncă. Ocupațiile care încă se caută
Adevarul
Cum este văzută reforma AEP care presupune concedieri masive, noi legi pentru partide și reguli dure pentru publicitatea politică
wowbiz.ro
S-a aflat abia acum! Cine a venit la înmormântarea Alisiei, tânăra ucisă fără milă în Bihor! Tatăl vitreg al fetei în vârstă de 18 ani a spus totul: „Nu i-am interzis să vorbească cu el”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Turcia a fost zguduită în această dimineață! Cutremurul de 5,6 grade a stârnit panică printre locuitori
iamsport.ro
Șocant! Un fost jucător argentinian al Rapidului distruge România: 'Sunt toți țigani! O țară groaznică'
MediaFlux
Acuze fără precedent lansate de Traian Băsescu. „Se pregătesc să saboteze România”
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi