O cisternă cu sodă caustică s-a răsturnat pe şoseaua de centură a Sibiului

O cisternă încărcată cu sodă caustică s-a răsturnat, miercuri, la intersecţia dintre DN 1 şi şoseaua de centură a municipiului Sibiu, fără ca substanţa să ajungă pe carosabil, reprezentanţii Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă spunând că nu există pericol de explozie.
Romania TV
16 ian. 2013, 10:35
O cisternă cu sodă caustică s-a răsturnat pe şoseaua de centură a Sibiului

Purtătorul de cuvânt al Poliţiei Sibiu, Luciana Balteş, a declarat că în urma accidentului, care a avut loc pe DN 1, la intersecţia cu centura Sibiului, nu s-au înregistrat victime, iar soda caustică din cisternă nu s-a răsturnat pe carosabil.

Autocisterna înmatriculată în Bulgaria, care transporta sodă caustică, circula pe DN 1 T – centura Sibiului – şi la ieşirea spre Alba, pe fondul neadaptării vitezei de deplasare, s-a răsturnat. Nu au fost victime. În prezent este aşteptată o macara care să ridice autocisterna. Aceasta nu afectează traficul„, a spus purtătorul de cuvânt al Poliţiei Sibiu.

La rândul său, purtătorul de cuvânt al Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Sibiu, Silviu Albişor, a spus că nu există pericol de explozie, însă se asigură zona pentru a preîntâmpina orice eventual pericol.

Autocisterna care transporta sodă caustică nu a prezentat pericol de explozie. Şoferul a fost preluat de un echipaj SMURD, fiind în afara oricărui pericol. Am intervenit pentru asigurarea măsurilor de prevenire şi stingere a unui eventual incendiu”, a declarat purtătorul de cuvânt al ISU Sibiu.

Potrivit purtătorului de cuvânt al Spitalului Clinic Judeţean Sibiu, Decebal Todăriţă, şoferul autocisternei nu a necesitat internare, el fiind în afara oricărui pericol.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Mama Mihaelei Rădulescu s-a stins din viață! Vedeta a revenit de urgență în România
Fanatik.ro
Tragedie fără margini înainte de UTA – Dinamo. S-a aruncat de la etajul 7 și a murit
Capital.ro
Doliu în presa din România. O jurnalistă s-a aruncat de la etajul 7 și a murit. Ce mesaj a postat înainte: Dă-mi, Doamne…
Playtech.ro
Cum pot afla dacă un moştenitor este străin de moştenire: explicaţia specialiştilor în Drept
Adevarul
Cine erau tinerii morți în accidentul din Bacău. Urmau să anunțe de Crăciun că vor avea un copil
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Ultimul mesaj postat de Mălina, tânăra de 27 de ani care și-a găsit sfârșitul după ce ar fi căzut de la etajul 7 al unui bloc din Oradea. Era jurnalistă și pasionată de fotografie
iamsport.ro
Gigi Becali s-a dus peste jucătorii de la FCSB și a distrus un fotbalist de față cu toți colegii: ”Atât poți! Te rog eu frumos, lasă mingea să intre, nu o mai scoate”
MediaFlux
România sare în aer! S-au anunțat prețurile gazelor în 2026
stirilekanald.ro
Profesoară de 31 de ani, înjunghiată mortal de un elev din clasa a VIII-a! Un copil de numai 4 anișori a rămas acum orfan
DOLIU! A MURIT! PEPE „drum bun printre stele”… vestea a venit ca un trăznet