Vasile Dîncu a discutat cu secretarul Apărării al SUA despre protejarea României. „Articolul 5 al NATO este şi va rămâne primordial”

Vasile Dîncu, ministrul Apărării, a avut o nouă convorbire prin telefon cu Lloyd Austin, secretarul Apărării al SUA, care a dat asigurări că articolul 5 al NATO, care prevede că un atac armat împotriva unuia dintre aliaţi, va fi considerat un atac împotriva tuturor, "este şi va rămâne primordial".
Filip Stan
12 feb. 2022, 16:29
Vasile Dîncu a discutat cu secretarul Apărării al SUA despre protejarea României.

Vasile Dîncu a discutat cu secretarul Apărării al SUA despre protejarea României, pe fondul intensificării tensiunilor în Ucraina.

„Discuţiile dintre cei doi înalţi demnitari au avut loc în contextul amplului proces de consultare pe care SUA îl derulează cu România, ca partener strategic important în regiune, precum şi cu alţi aliaţi din cadrul NATO. Temele principale ale convorbirii au vizat ultimele evoluţii complexe ale situaţiei de securitate de la graniţele Ucrainei, respectiv consolidarea prezenţei SUA pe flancul estic al NATO”, se arată într-un comunicat al MApN, preluat de Agerpres.

Citeşte şi: 20 de ţări şi-au îndemnat cetăţenii să părăsească Ucraina. România nu le-a făcut nicio recomandare compatrioţilor aflaţi în zona de potenţial război

Vasile Dîncu a transmis că România urmăreşte cu îngrijorare evoluţia stării de securitate din regiune şi „este pregătită să adopte, alături de aliaţi, cele mai potrivite măsuri defensive”, în funcţie de situaţia concretă.

„Secretarul apărării al SUA a subliniat angajamentul ferm şi solidaritatea ţării sale faţă de aliaţii europeni, accentuând faptul că Articolul 5 al NATO este şi va rămâne primordial. În acest context, ministrul român a transmis aprecierea faţă de angajamentul SUA pentru securitatea euro-atlantică, respectiv întărirea posturii de apărare şi descurajare la Marea Neagră, prin dislocarea Batalionului Stryker, respectiv a unor capabilităţi aeriene importante ale SUA în bazele din România. De asemenea, a subliniat importanţa unei abordări coerente, unitare şi rapide în ceea ce priveşte luarea deciziilor la nivel aliat, în perspectiva reuniunii ministeriale NATO planificată pentru 16 – 17 februarie la Bruxelles”, mai precizează oficialii Ministerului Apărării.

Citeşte şi: Scopul secret al vizitei lui Vladimir Putin în China, desluşit de americani. Contractul de 117 miliarde de dolari care aruncă în aer planurile SUA şi ale Europei

Preşedintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, a reacţionat sâmbătă la informaţiile despre o iminentă invazie a Rusiei, care ar urma să aibă loc la mijlocul săptămânii viitoare. El a subliniat pe de altă parte că Ucraina este pregătită de război, în orice moment.

Citeşte şi: Preşedintele Ucrainei, mesaj de ultimă oră înainte de începerea razboiului cu Rusia: „Ştim exact ce ne aşteaptă! Suntem pregătiţi în orice moment!”