Preşedintele Ucrainei, mesaj de ultimă oră înainte de începerea razboiului cu Rusia: „Ştim exact ce ne aşteaptă! Suntem pregătiţi în orice moment!”

Preşedintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, li s-a adresat sâmbătă ucrainenilor, cu patru zile înainte de presupusa invadare a ţării sale de către Rusia.
Daniel Spătaru
12 feb. 2022, 15:54
Preşedintele Ucrainei, mesaj de ultimă oră înainte de începerea razboiului cu Rusia:

Preşedintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, a reacţionat sâmbătă la informaţiile despre o iminentă invazie a Rusiei, care ar urma să aibă loc la mijlocul săptămânii viitoare. El a subliniat pe de altă parte că Ucraina este pregătită de război, în orice moment.

Ştim exact ce ne aşteaptă, suntem pregătiți în fiecare zi, în orice moment. Înțelegem care sunt riscurile, înțelegem că ele există. Dacă dvs. sau altcineva aveți informații suplimentare despre invazia 100% a Rusiei, care începe pe 16 februarie, vă rugăm să ni le dați„, a declarat Zelenski.

Anterior, președintele american Joe Biden a declarat în timpul discuțiilor de vineri seara cu aliații, că Rusia ar putea ataca Ucraina pe 16 februarie.

Citeţte şi Scopul secret al vizitei lui Vladimir Putin în China, desluşit de americani. Contractul de 117 miliarde de dolari care aruncă în aer planurile SUA şi ale Europei

Potrivit Washingtonului, invazia Rusiei va începe cu un atac cibernetic și o serie de atacuri cu rachete. „În timpul convorbirilor care au durat o oră, președintele Joe Biden le-a spus liderilor occidentali data de 16 februarie”, relatează Politico. Mai mulți oficiali americani au confirmat această informație.

Totuşi, reprezentantul oficial al Marii Britanii a spus ţara sa are o „interpretare diferită” a informațiilor referitoare la data de 16 februarie, iar Uniunea Europeană este, de asemenea, sceptică cu privire la informațiile venite din Statele Unite.

Citeşte şi NATO a înarmat Ucraina cu echipament de 700 de milioane de dolari. Hackerii ruşi au pus mâna pe corespondenţa secretă şi acuză Alianţa că livrează mai mult decât arme defensive

Anterior, Bloomberg anunţa că Rusia ar putea invada Ucraina încă din 15 februarie. Surse media spun că atacul va începe cu o provocare în Donbass. De asemenea, consilierul prezidențial american Jake Sullivan a spus că Rusia ar putea invada Ucraina înainte de încheierea Jocurilor Olimpice de la Beijing, a căror ceremonie de închidere va avea loc pe 20 februarie.

 

DailyBusiness
Macron: Dialogul cu Putin ar trebui să aibă loc fără „prea mulți interlocutori, să fie un mandat clar”
Spynews
Europa se pregătește pentru era reginelor! Majoritatea tronurilor vor fi ocupate de femei
Fanatik.ro
De ce a fost suspendat, de fapt, Baiaram. Avem notițele lui Istvan Kovacs și ale observatorului. Asta i s-a strigat. Exclusiv
Capital.ro
Locatarii și asociațiile de proprietari nu pot contesta în justiție. Documentele de la Primărie care trebuie acceptate
Playtech.ro
Bugetarii cu salarii până în 6.000 de lei care primesc ajutor de la stat. Se oferă 347 de lei
Adevarul
Mutarea strategică de la Ministerul Apărării. Adevărata miză a centrelor militare, explicată de generalul Bălăceanu
wowbiz.ro
Imagini cumplite de la priveghiul familiei moarte în accidentul din Iași! Diana va fi înmormântată ținându-și fetița în brațe: „Dacă te-ar fi cunoscut părinții tăi…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Diana, tânăra gravidă care s-a stins în urma accidentului din Iași, va fi condusă pe ultimul drum cu onoruri militare
iamsport.ro
Bombă! 'Am informații 400%'. Numele selecționerului care ar urma să stea pe bancă la meciul cu Turcia. Gică Hagi ar fi refuzat
MediaFlux
Sunt vizați toți românii care au sau vor să cumpere apartamente!
stirilekanald.ro
Diana va fi înmormântată cu onoruri militare. Viitoarea mămică a murit împreună cu fetița din pântec și cu soțul afacerist, Sorin Iacob, în tragedia din Iași
Cercei pentru ținute de seară: Cum să creezi un look sofisticat