Weekend-ul de trei zile devine o realitate în Europa. Belgia a aprobat săptămâna de lucru de patru zile

Angajații belgieni vor putea lucra o săptămână de patru zile după ce guvernul a convenit marți asupra unui nou acord de muncă menit să aducă flexibilitate pe o piață a muncii altfel rigidă.
Daniel Spătaru
15 feb. 2022, 20:48
Weekend-ul de trei zile devine o realitate în Europa. Belgia a aprobat săptămâna de lucru de patru zile

Prim-ministrul Alexander De Croo a spus că pandemia de coronavirus i-a forțat pe oameni să lucreze mai flexibil și să-și combine viața privată și cea profesională. „Acest fapt a dus la noi moduri de lucru”, a spus el într-o conferință de presă, citat de Reuters.

Angajații care solicită weekend-ul de trei zile vor putea lucra până la 10 ore pe zi, dacă sindicatele sunt de acord, în loc de maxim 8 acum, pentru a lucra cu o zi mai puțin pe săptămână pe același salariu. De remarcat că angajații își vor putea schimba programul de lucru de la o săptămână la alta pentru a-și organiza mai bine viața privată.

Citeşte şi Program pilot: săptămâna de lucru de patru zile. Vinerea liberă este dorită de peste 50% dintre angajaţi

Companiile pot refuza cererea angajaților pentru a restrânge săptămâna de lucru, timp în care aceștia vor lucra același număr de ore ca și până acum, dar angajatorii trebuie să își justifice decizia.

Săptămâna de lucru de patru zile a mai fost testată în Islanda între 2015 și 2019 și a devenit între timp modelul preferat de 85% din populația activă a țării. Scoția a început să testeze acest model de lucru luna trecută și a pus la dispoziția companiilor participante un fond de 10 milioane de lire.

Citeşte şi Proteste de amploare în Grecia. Guvernul vrea să crească programul de muncă de la 8 la 10 ore şi să elimine săptămâna de lucru de cinci zile

DailyBusiness
Poliția Locală București îi avertizează pe șoferi: Nu mai dați bani parcagiilor de ocazie
Spynews
Andreea Popescu a confirmat că a plecat din penthouse-ul lui Rareș Cojoc! Unde locuiește după divorț
Fanatik.ro
Gafă uriașă: ce a apărut pe tabelă înainte de Turcia – România
Capital.ro
Pensie mai mică decât te aștepți. Cum te afectează la pensie anii lucrați „la negru”. Soluții pentru a reduce pierderile
Playtech.ro
Cum arată Barajul Vidraru la 104 metri sub pământ. Imagini rare cu turbinele vechi de 60 de ani care urmează să fie înlocuite
Adevarul
Aurul ascuns în Carpați: peste 2.000 de tone scoase în ultimele două milenii. Unde s-au aflat cele mai mari zăcăminte
wowbiz.ro
Codruța Filip, „săgeată” pentru Valentin Sanfira? Mesajul cu subînțeles postat de artistă după ce a confirmat divorțul: „Nimeni nu joacă mai bine rolul de victimă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O familie și-a găsit sfârșitul după ce a mâncat același mic-dejun. Cum s-a petrecut tragedia
iamsport.ro
L-a impresionat pe Mircea Lucescu, iar legendarul antrenor i-a dezvăluit marele proiect pus la cale: ”Am rămas doar patru”
MediaFlux
Singurul muzeu din România unde nu ai voie să faci fotografii de frica spiritelor! Aici au avut loc mai multe întâmplări ciudate
stirilekanald.ro
VIDEO România - Turcia, meciul calificării la Cupa Mondială 2026. Primul sfert de oră, controlat de jucătorii Turciei. Ianis Hagi, căpitanul echipei lui Mircea Lucescu
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj