Culmea culmilor. Lance Armstrong vrea să revină în competiţiile sportive

Fostul rutier Lance Armstrong a declarat că îi este ruşine că s-a dopat de-a lungul carierei sale şi susţine că vrea să revină în competiţie, în interviul acordat realizatoarei TV Oprah Winfrey difuzat vineri.
Romania TV
19 ian. 2013, 07:50
Culmea culmilor. Lance Armstrong vrea să revină în competiţiile sportive

Mi-e ruşine de ce am făcut. Este urât„, a afirmat fostul rutier. El a adăugat că atunci când s-a văzut obligat să părăsească Fundaţia Livestrong a trăit un „un moment de mare umilinţă„.

Armstrong a mai spus că vrea să revină în competiţie, această dorinţă fiind un factor important în decizia de a recunoaşte că s-a dopat.

Sunt un competitor. Este tot ce am făcut întreaga viaţă. Ador să mă antrenez, ador să alerg, ador să fiu la linia de start. Merit să fiu pedepsit, dar nu cred că merit pedeapsa cu moartea. Nu voi mai participa la Turul Franţei, dar sunt alte lucruri care mi-ar plăcea să le fac. Mi-ar plăcea să alerg la maratonul de la Chicaco la 50 de ani. Şi nu pot face acest lucru„, a spus rutierul.

De asemenea, el a negat că ar fi oferit mită agenţiei americane antidoping (USADA). ”Nu este adevărat”, a spus Armstrong, atunci când Oprah l-a întrebat despre cei 250.000 de dolari pe care şeful USADA, Travis Tygart, a afirmat că rutierul a vrut să-i doneze instituţiei în 2004.

Nu există aşa ceva în raportul de 1000 de pagini al USADA. De ce? Nu este adevărat, Oprah. Am întrebat în jurul meu dacă a oferit cineva aceşti bani.. Dacă s-ar f oferit, aş fi ştiut„, a mai spus el.

Americanul Lance Armstrong a recunoscut pentru prima oară în public, într-un interviu acordat realizatoarei TV Oprah Winfrey, că a luat produse dopante în timpul carierei sale cicliste, după mai mult de zece ani în care a negat acest lucru. El a răspuns „da” atunci când realizatoarea TV Oprah Winfrey l-a întrebat dacă s-a dopat în timpul celor şapte victorii la Turul Franţei (1999-2005), într-un prim interviu acordat după ce a fost radiat pe viaţă din ciclism.

Armstrong s-a declarat „dezamăgit” că s-a dopat. „Totul este din vina mea”, a spus el. Celebrul ciclist a precizat că i-ar fi fost imposibil să câştige şapte ediţii consecutive ale Turului Franţei (1999-2005) fără să se dopeze. El a recunoscut că a făcut transfuzii sangvine, a luat testosteron, cortizon şi hormoni de creştere. El a mai spus că nu şi-a forţat niciun moment coechipierii să se dopeze şi că niciodată nu a avut sentimentul că trişează. Lance Armstrong a mai spus că nu s-a dopat la ediţiile Turului Franţei din 2009 şi 2010.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
O mașină a intrat pe trotuar, în Brașov, și a lovit un grup de pietoni. Două persoane au murit
Fanatik.ro
David Popovici, prima reacţie după calificarea în finală la 100 de metri liber cu record: „Am destule rezerve, dar cu el mă bat! O să îmi pună probleme”
Capital.ro
Regula pe care părinții trebuie să o știe înainte de 7 septembrie. Ce prevede proiectul ajuns în Parlament
Playtech.ro
De ce Wi-Fi-ul hotelului poate fi mai periculos decât internetul mobil. Ce date nu ar trebui să introduci
Adevarul
SURSE Noua Lege a salarizării, negociată în mai multe variante. Sindicatele cer 8 miliarde pentru Educație și 2 miliarde pentru Sănătate
wowbiz.ro
„Am intrat în metastază” Alina Pușcău, anunț cutremurător înainte să intre în operație! Vedeta a transmis un mesaj emoționant fanilor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Imagini șocante pe un drum din Tulcea! Un copil a căzut dintr-o dubă aflată în mers și a ajuns în mijlocul șoselei, chiar în fața unui TIR
iamsport.ro
A numit cele două echipe care vor promova direct în SuperLiga: ”Dacă e vreun antrenor care să reușească, el e!”
MediaFlux
A fost cutremur în România! Seismul, revizuit în scădere la 4,3 pe Richter de la 4,5 resimțit în București și în zona Moldovei
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat