EXCLUSIV Victor Ponta: „Rusia s-a cam făcut de râs. De zece zile, Putin nu e în stare să ia un orăşel din Ucraina”. Ce consecinţe va avea războiul asupra României

Invitat la România Tv, Victor Ponta a făcut noi precizări privind războiul dintre Rusia şi Ucraina şi a spus ce consecinţe va avea acesta asupra României.
Loredana Brumă
05 mart. 2022, 20:28
EXCLUSIV Victor Ponta:
EXCLUSIV Victor Ponta: "Rusia s-a cam făcut de râs. De zece zile, Putin nu e în stare să ia un orăşel din Ucraina". Ce consecinţe va avea războiul asupra României

Victor Ponta a declarat, sâmbătă seară, la emisiunea moderată de Andreea Creţulescu, că nu există niciun risc ca armata lui Vladimir Putin să invadeze România.

Victor Ponta: Realitatea militară este că Rusia s-a cam făcut de râs

Fostul premier al României exclude scenariul potrivit căruia Rusia ar urma să atace România, însă avertizează că războiul din Ucraina va avea consecinţe economice pentru ţara noastră.

Citeşte şi Putin, avertisment după sancţiunile primite de Moscova: Seamănă cu o declaraţie de război

„Realitatea militara este ca Rusia s-a cam facut de ras. Toata lumea se astepta ca în 48 de ore să ocupe Ucraina. Asa parca e al doilea război mondial.

Toata lumea vrea să fugă din România că vine războiul. Nu e niciun război şi nu va fi niciun razboi în România. Suntem în NATO, biata armată rusa nu poate sa bata Ucraina, cum să se bata cu NATO.

Însă despre partea economică nu vorbeste nimeni, de fapt, indiferent cat va mai dura războiului, consecinţele economice pentru România vor fi pe mulţi ani de acum înainte. Din punct de vedere economic. situaţia noastră merge într-o directie foarte periculoasă şi nu se iau măsuri.

Să nu mai speriem copiii că îi luam în război. Am şi eu băiat de 19 ani. România nu va fi în situaţia să fie atacată şi nici nu e cazul să luăm tinerii de acasă.

Cred că e şi multă prosteală. Ne bombardează cu lucrurile astea. În primul rând, Putin de zece zile nu e în stare să ia un orăşel din Ucraina”, a declarat Ponta la România Tv.

Reamintim că şi preşedintele Klaus Iohannis a declarat sâmbătă, în timpul vizitei de la tabăra pentru refugiaţi de la Siret, că România nu se va implica în războiul dintre Rusia şi Ucraina, la fel cum nu se va implica nicio altă ţară NATO. De asemenea, şeful statului a mai precizat că ‘ nu există riscul ca ţara noastră să fie atacată de armata lui Putin.

„Pornim de la scenariul în care acest conflict nu se va extinde. NATO nu va fi implicată în acest conflict militar și nici România nu va fi implicată în acest conflict. Rolul nostru, pe care îl vedem, este cel pe care l-am descris: ajutăm pe cei care se refugiază, vom ajuta și pe cei care rămân în Ucraina.

Noi nu calculăm acum un scenariu în care România să fie implicată în conflict sau să fie amenințată. Nu pot să spun decât un lucru simplu: aici, în România, suntem acasă. Asta este țara noastră și aici rămânem”, a declarat Klaus Iohannis sâmbătă după-amiază.

Citeşte şi Alertă de nivel 4. SUA, avertisment pentru toţi cetăţenii: „Să plece imediat!”

 

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Ultimele imagini cu femeia dispărută după o intervenție chirurgicală! Doi bărbați au târât-o pe jos
Fanatik.ro
Dezastrul de la Atena, momentul de cotitură în sezonul Universităţii Craiova: „Urăsc să pierd, dar dacă pierd mai bine o fac în acest fel” Dezvăluiri din vestiar: „Nu putem juca în Conference, o să luăm campionatul!”
Capital.ro
Călin Georgescu acuză interese financiare în România: Toată situația pleacă de la bani. Se știe tot ce a intrat, ce a ieșit
Playtech.ro
Cum pot lua tinerii locuințe mai ieftine. Cum se aplică reducerea de la stat și ce condiții trebuie îndeplinite
Adevarul
TVA de 11% la locuințele noi. Proiectul care schimbă regulile în imobiliare și criteriul eliminatoriu pentru prima casă
wowbiz.ro
EXCLUSIV | Dovada că Andreea Bălan și Petrișor Ruge nu mai colaborează! Imaginile care nu mint. Cu cine l-a înlocuit artista
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Emil Gânj, judecat în lipsă. Tribunalul Mureş anunţă azi decizia în dosarul care a şocat România
iamsport.ro
Membrul Generației de Aur deschide Cutia Pandorei: ”În '94, unii au primit prime întregi, alții doar jumătate, nu a fost corect!”
MediaFlux
EXCLUSIV Gropile de pe Șoseaua Nordului, de lângă parcul Herăstrău, acoperite doar cu pietriș. Noaptea minții în zona de lux a Capitalei FOTO și VIDEO
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi