Zelenski a răbufnit după ce bombele au lovit spitalul de copii: „Închideţi în acest moment spaţiul aerian! Opriţi crimele!”

Forţele ruse au distrus un spital de copii şi o maternitate în oraşul asediat, Mariupol, din sud-estul Ucrainei, informează Primăria Mariupolului, conform BBC.
Filip Stan
09 mart. 2022, 18:33
Zelenski a răbufnit după ce bombele au lovit spitalul de copii:

Preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski îndeamnă miercuri Occidentul ”să decidă cât mai repede” în problema trimiterii unor avioane de tip MiG-29, o iniţiativă a Poloniei vizând ajutarea Ucrainei împotriva invaziei Rusiei. Zelenski a răbufnit din nou miercuri seară după ce o maternitate a fost lovită de bombe chiar pe timpul culoarului umanitar convenit.

Ucraina a acuzat, miercuri, Rusia că a încălcat încetarea focului pentru a împiedica evacuarea a sute de mii de civili prinşi în oraşul Mariupol, unde Crucea Roşie a descris condiţiile drept ”apocaliptice”, relatează Reuters.

Atac aerian la Mariupol. Bombele au lovit o maternitate, imagini ŞOCANTE din Ucraina. Zelenski: „O atrocitate!”

”Mariupol. Atac direct al forţelor ruse la maternitate. Oameni, copii se află sub dărâmături. O atrocitate! Cât va mai fi lumea complice în ignorarea terorii? Închideţi în acest moment spaţiul aerian! Opriţi crimele! Puterea e în mâinile voastre, dar se pare că vă pierdeţi umanitatea, a afirmat preşedintele Volodmir Zelenski pe Twitter.

 

Rusia a anunţat că va înceta focul pentru a lăsa civilii să fugă din oraşele asediate, dar eforturile autorităţilor de evacuare a Mariupolului par să fi eşuat din nou, precum multe alte încercări desfăşurate sâmbătă.

”Rusia continuă să ţină ostatici peste 400.000 de oameni în Mariupol, blochează ajutorul umanitar şi evacuarea. Bombardamentele nediscriminatorii continuă. Aproape 3.000 de nou-născuţi nu au medicamente şi alimente”, a scris ministrul ucrainean de Externe, Dmitro Kuleba, într-o postare pe contul de Twitter.

 

Oficialii locali din alte oraşe au declarat că unii civili au plecat miercuri prin culoare sigure, inclusiv din oraşele Sumî (estul Ucrainei) şi Enerhodar (sud).

Cu toate acestea, forţele ruse au împiedicat un convoi de 50 de autobuze să evacueze civilii din oraşul Bucea, de lângă Kiev, au precizat autorităţile locale într-o postare online, adăugând că discuţiile au continuat pentru a permite convoiului să plece.

Alertă din Ucraina. Centrala nucleară de la Cernobîl este deconectată de la reţeaua electrică. UPDATE; Nu există risc pentru populaţie
Ambele părţi s-au acuzat reciproc de încălcarea încetării focului, care ar permite evacuarea Mariupolului, pe care forţele ruse îl ţin sub asediu de mai bine de o săptămână.

Crucea Roşie a numit, marţi, condiţiile din interiorul oraşului ”apocaliptice”, locuitorii adăpostindu-se în subteran de bombardamente, fără acces la hrană, apă, energie electrică sau căldură.

DailyBusiness
Japonia: Sanae Takaichi, o ultra-conservatoare, ar putea deveni prima femeie prim-ministru a țării
Spynews
Cum a arătat nunta de 30 de minute a unei românce. Evenimentul emoționant a durat cât o pauză de masă | VIDEO
Fanatik.ro
Simona Halep, surpriză uriașă! Sportiva a primit un buchet generos de trandafiri și a postat un mesaj neașteptat
Capital.ro
Asigurare pentru trotinete în România. ASF: Oricine este rănit într-un accident trebuie să aibă garanția unei despăgubiri rapide
Playtech.ro
Ce faci dacă testamentul nu te include? Cum poți contesta un testament și ce șanse ai să câștigi
Adevarul
Cum poate fi blocată aderarea Moldovei la UE. Lecția Austria-România se repetă
wowbiz.ro
Apariție neașteptată la înmormântarea Ioanei Popescu! Un bărbat apropiat din trecutul jurnalistei a venit să-și ia rămas-bun și a lăsat pe toată lumea fără cuvinte | EXCLUSIV
Economica.net
Noile magazine cu preţuri mici. Unde se vor mai deschide
Prosport.ro
O medaliată olimpică a încins internetul! Ce fotografii a putut să posteze
kanald.ro
Doliu în lumea filmului! A murit Remo Girone, celebrul Tano Cariddi din „Caracatiţa”
Cancan.ro
SINGURA băutură benefică pentru creier care ajută și la slăbit, potrivit dr. nutriționist Mihaela Bilic: 'Miracol pe pământ!'
iamsport.ro
Ion Țiriac își vinde o clădire din București pentru 7.000.000 de euro! Cine este afaceristul care o cumpără
MediaFlux
Ninsorile și vijeliile fac prăpăd în România. ANM anunță cum va fi vremea pe 4 și 5 octombrie
stirilekanald.ro
Rezultatele necropsiilor copiilor morți la Spitalul „Sf. Maria” din Iași. Raportul Ministerului Sănătății ajunge la Parchet, ancheta ar putea duce la arestări: „Este strigător la cer”
substantial.ro
După apariția CASS la pensie, o nouă lovitură pentru pensionari. Rămân cu mai puțini bani în buzunar