Pandemia COVID-19 reizbucneşte în China. Număr uriaş de cazuri de coronavirus, raportat. Oamenii nu mai au voie să iasă din case

China a înregistrat sâmbătă peste 1.500 de noi infecţii locale cu COVID-19. Autorităţile spun că este cel mai mare număr de îmbolnăviri cu noul coronavirus de la de la începutul anului 2020.
Filip Stan
12 mart. 2022, 11:00
Pandemia COVID-19 reizbucneşte în China. Număr uriaş de cazuri de coronavirus, raportat.  Oamenii nu mai au voie să iasă din case

Pandemia COVID-19 reizbucneşte în China. Răspândirea variantei Omicron determină autorităţile chineze să înăsprească măsurile în mai multe oraşe.

Din totalul zilnic, 476 infecţii au fost transmise local, a precizat Comisia Naţională de Sănătate, citată de Reuters.

China a raportat pentru vineri 1.048 de infecţii asimptomatice transmise pe plan intern, pe care nu le clasifică drept cazuri confirmate, în creştere faţă de 703 cu o zi înainte.

Din acest motiv, mai multe oraşe chineze au luat măsuri precum anularea evenimentelor de grup, notează Mediafax.

În Changchun, toate întreprinderile, cu excepţia celor esenţiale, îşi opresc activitatea. Cei nouă milioane de locuitori nu pot ieşi din casă dacă nu au motive întemeiate.

De asemenea, în centrul financiar Shanghai, Disneyland a anunţat că îşi va reduce capacitatea de primire a oaspeţilor. Începând de duminică, va cere vizitatorilor să prezinte rezultate negative la teste COVID, notează sursa citată.

Locul de desfăşurare a Târgului Canton, cel mai vechi şi cel mai mare târg comercial din China, a fost închis temporar, deoarece a fost vizitat recent de un caz suspect confirmat, au anunţat autorităţile locale din Guangzhou.

Citeşte şi: Joe Biden, anunţ terifiant: „Trebuie să prevenim Al Treilea Război Mondial”

În tot acest timp, România a renunţat la masca de protecţie, la certificatul COVID, iar de vineri şi la formularul PLF pe care îl completau cetăţenii care intrau pe teritoiul României în perioada în care ţara era în stare de alertă.

Vineri au fost înregistrate 2.974 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), cu 591 mai puțin decât în ziua anterioară. 333 dintre cazurile noi din 24 de ore sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 90 de zile după prima infectare.

Citeşte şi: Bilanţ coronavirus 11 martie. Sub 3.000 de noi infectări şi 50 de morţi în 24 de ore

DailyBusiness
PSD declanșează criza guvernamentală. Miniștrii își dau demisia în bloc, iar Guvernul Ilie Bolojan, sub presiunea unei moțiuni de cenzură
Spynews
Betty Salam s-a întors la băiatul ei! Cum a apărut artista alături de Matthias
Fanatik.ro
Cum s-au schimbat calculele în SuperLiga după calificarea Universității Craiova în finala Cupei României Betano. Cine merge în cupele europene. Toate scenariile
Capital.ro
Ce se întâmplă cu actualul buletin în România? Data limită până când mai este valabil. Nu va mai putea fi utilizat ca document de călătorie
Playtech.ro
Subvenții noi în agricultură: Românii care cultivă usturoi şi cartofi primesc bani de la stat. Care este ajutorul financiar oferit fermierilor
Adevarul
Un animal ciudat a ieșit dintr-o pădure din vestul Ucrainei, aproape de granița cu România. Reacțiile apărute pe internet
wowbiz.ro
Dinu Iancu-Sălăjanu a fost plasat sub control judiciar! Primele imagini cu politicianul, după perchezițiile DNA
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
VIDEO Momentul în care o tânără de 28 de ani lovește cu mașina două femei aflate pe trecerea de pietoni, în Neamț
iamsport.ro
Dan Diaconescu, ofertă pentru Radu Banciu: ”Vă dau dublu cât câștigați! Mi s-a părut întotdeauna că sunteți o voce specială, aparte”
MediaFlux
Secretul mașinii care-l însoțește pe Putin. Președintele Rusiei se teme de un asasinat VIDEO
stirilekanald.ro
Doliu în rândul medicilor. Doctorița care a salvat mii de copii a murit
NEWS ALERT Un camion a fost cuprins de foc pe autostrada A1, în Hunedoara