Copii gemeni de 12 ani, striviți de un stâlp de electricitate doborât de un camion în curtea lor

Accident cumplit într-o localitate din Vaslui. Șoferul unui camion a pierdut controlul volanului și s-a izbit într-un stâlp care a căzut peste doi copii gemeni.
Alina Costache
19 mart. 2022, 10:59
Copii gemeni de 12 ani, striviți de un stâlp de electricitate doborât de un camion în curtea lor

Doi copii au fost răniţi, sâmbătă, în judeţul Vaslui, după ce un camion s-a răsturnat şi a lovit un stâlp de electricitate, care s-a rupt şi a căzut peste ei.

Unul dintre copii este în stare gravă şi va dus cu elicopterul SMURD la Iaşi. Şoferul camionului primeşte şi el îngrijiri medicale.

Citeşte şi: Femeie lovită mortal de o maşină de salubritate în Turda. Reacţia uluitoare a gunoierului. „Am crezut că e sac”

Accidentul s-a produs în localitatea Şişcani, comuna Hoceni, potrivit news.ro.

„La sosirea echipajelor de intervenţie a fost găsit un camion răsturnat şi un stâlp de electricitate rupt, care în cădere a lovit doi copii. Unul dintre cei doi copii este în stare gravă (fractură de bazin şi fractură deschisă la unul dintre membrele inferioare). Acesta va fi preluat de un elicopter SMURD pentru a fi transportat de urgenţă la o unitate medicală specializată din municipiul Iaşi. Cel de-al doilea copil va fi transportat de ambulanţa SMURD la Unitatea de Primiri Urgenţe din cadrul Spitalului Judeţean de Urgenţă Vaslui. Ambele victime sunt conştiente”, a transmis Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Vaslui.

Citeşte şi: Accident în poligonul din Galaţi, la un exerciţiu MApN. Un soldat a murit după ce a fost lovit de tanc

Potrivit primelor informaţii, cei doi copii se aflau într-o curte când au fost accidentaţi.

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Probleme în Misiunea Artemis II! Ce s-a întâmplat la câteva ore după ce a decolat spre Lună
Fanatik.ro
Gigi Becali a vorbit 30 de minute la telefon cu Radu Miruță! Veste devastatoare pentru fanii Stelei: „L-am întrebat, nu știa”
Capital.ro
Elena Udrea a răbufnit. România are o mare problemă: O recunoaște Premierul Bolojan și o arată realitatea din sistem!
Playtech.ro
Guvernul reduce acciza la motorină cu 30 de bani. Benzinăriile, obligate să limiteze modificările de preț
Adevarul
Șeful Forțelor Navale Române: „Există motive care mă țin noaptea treaz”. Adevărul despre pericolul minelor marine și amenințarea Rusiei
wowbiz.ro
Rezultate autopsie Cristian Staicu. Ce au descoperit legiștii despre moartea medicului din București
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Anchetatorii iau in calcul 3 ipoteze în cazul medicului incendiat în propriul apartament. Apropiații fac dezvăluiri despre ultimele clipe din viața lui
iamsport.ro
BOMBĂ! Gigi Becali a vorbit cu ministrul Radu Miruță despre Steaua: ”A zis că așteaptă o ofertă”
MediaFlux
Candidat surpriză pentru mandatul de președinte al SUA. Cine se pregătește ca să preia Casa Albă
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj