Protest în Bucureşti împotriva războiului din Ucraina. Manifestanţii cer încetarea focurilor și strigă lozinci în ucrainiană

Sute de activişti de mediu au ajuns, sâmbătă seara, în faţa Ambasadei Federaţiei Ruse din Bucureşti, pentru a protesta faţă de agresiunea din Ucraina, în cadrul unui protest al Greenpeace România, intitulat "Stop the war!".
Alina Costache
19 mart. 2022, 19:37
Protest în Bucureşti împotriva războiului din Ucraina. Manifestanţii cer încetarea focurilor și strigă lozinci în ucrainiană

Protest în Bucureşti împotriva războiului din Ucraina. Sute de persoane protestează, sâmbătă, în Bucureşti, faţă de invazia Federaţiei Ruse în Ucraina şi cer încetarea focului şi a crimelor împotriva umanităţii.

Protest în Bucureşti împotriva războiului din Ucraina. Mesaje de susţinere pentru poporul ucrainean 

Cei mai mulţi protestatari sunt ucraineni sau refugiaţi din ţara vecină şi scandează în limba acestei ţări. Manifestanţii au steaguri ale Ucrainei şi scandează lozinci în limba ucraineană.

Protestatarii au stat mai mult timp în Piaţa Victoriei, iar apoi au pornit în marş către Ambasada Rusiei, unde au desfăşurat drapelul Ucrainei, în culorile galben şi albastru şi au scandat lozinci în limba ucraineană.  De asemenea, au purtat cu ei lozinci în limba ucraineană şi engleză.

”Ucrainenii mor pentru valorile europene”, ”Glorie Ucrainei” sunt doar câteva dintre mesaje.

Citește și: Reputat astrolog rus, previziuni teribile despre soarta lumii: „O lume multipolară, reprezentată de Europa, Rusia, China și SUA, se va transforma într-una bipolară: Rusia și China împotriva UE și SUA”
Protestul este organizat de mai multe asociaţii, care se alătură, astfel, mai multor capitale ale lumii unde au avut loc manifestări similare.

”Greenpeace România îşi uneşte forţele cu 11 organizaţii civice pentru a participa la un protest comun de susţinere pentru Ucraina. Cerem oprirea războiului şi încetarea imediată a crimelor împotriva umanităţii şi mediului care au transformat Ucraina într-o rană deschisă. Sunt invitaţi toţi cei care îşi doresc o lume guvernată de pace, nu de interese meschine care se traduc în pierderi de vieţi omeneşti. Pacea nu poate fi atinsă fără a ne desprinde de industriile fosile care pompează bani în conflicte”, a transmis, Greenpeace, într-un comunicat de presă.

UNICEF avertizează, sâmbătă, asupra pericolului la care se expun copiii care fug din calea războiului din Ucraina. Ei pot fi victime ale traficului de persoane. Potrivit organizaţiei, peste 1,5 milioane de copii au fugit din Ucraina ca refugiaţi din 24 februarie şi nenumăraţi alţii au fost strămutaţi din cauza violenţei.

”Copiii care fug de războiul din Ucraina sunt expuşi unui risc crescut de trafic şi exploatare de persoane. Traficanţii caută adesea să exploateze haosul mişcărilor populaţiei la scară largă şi, având în vedere că peste 1,5 milioane de copii au fugit din Ucraina ca refugiaţi din 24 februarie şi nenumăraţi alţii au fost strămutaţi din cauza violenţei în interiorul ţării, ameninţarea cu care se confruntă copiii este reală şi în creştere”, a transmis, sâmbătă, UNICEF, într-un comunicat de presă.
Citește și: Stare de asediu în Zaporojie, regiunea cu cea mai mare centrală nucleară din Europa. Rușii plănuiesc o nouă lovitură
 

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Mama Mihaelei Rădulescu s-a stins din viață! Vedeta a revenit de urgență în România
Fanatik.ro
Radu Drăgușin, „back in business”! Românul revine în Tottenham – Liverpool
Capital.ro
Doliu în presa din România. O jurnalistă s-a aruncat de la etajul 7 și a murit. Ce mesaj a postat înainte: Dă-mi, Doamne…
Playtech.ro
Ce ajutoare primesc pensionarii in 2026: limita de pensie pentru ajutoarele financiare
Adevarul
Cine erau tinerii morți în accidentul din Bacău. Urmau să anunțe de Crăciun că vor avea un copil
wowbiz.ro
Primele imagini cu Mihaela Rădulescu, la capela unde este depus sicriul mamei sale. A venit de la Monaco cu o zi înainte de înmormântare, după un zbor cu întârziere | EXCLUSIV
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Ultimul mesaj postat de Mălina, tânăra de 27 de ani care și-a găsit sfârșitul după ce ar fi căzut de la etajul 7 al unui bloc din Oradea. Era jurnalistă și pasionată de fotografie
iamsport.ro
Gigi Becali s-a dus peste jucătorii de la FCSB și a distrus un fotbalist de față cu toți colegii: ”Atât poți! Te rog eu frumos, lasă mingea să intre, nu o mai scoate”
MediaFlux
Cum îți poate bloca ANAF contul. Când riști poprire sau sechestru
stirilekanald.ro
Profesoară de 31 de ani, înjunghiată mortal de un elev din clasa a VIII-a! Un copil de numai 4 anișori a rămas acum orfan
DOLIU! A MURIT! PEPE „drum bun printre stele”… vestea a venit ca un trăznet