Jurnalişti ruşi consideraţi ostili de puterea de la Kremlin, închisi în cuşti la un miting pro-Putin de la Sankt Petersburg

Jurnaliștii ruși incomozi au văzut mitingul lui Putin din cușca poliției. S-a întâmplat la Sankt Petersburg, în timpul unui mitingului pro-Putin care sărbătorea războiul din Ucraina, în acelasi timp cu evenimentul de propagandă de la Moscova.
Filip Stan
20 mart. 2022, 13:58
Jurnalişti ruşi consideraţi ostili de puterea de la Kremlin, închisi în cuşti la un miting pro-Putin de la Sankt Petersburg

Rusia a sărbătorit vineri 8 ani de la anexarea Crimeei. Peste 100.000 de oameni fost prezenți vineri pe stadionul Luzhniki, din Moscova, care a găzduit finala Cupei Mondiale de fotbal din 2018, pentru a celebra evenimentul. Pe scenă a urcat şi Vladimir Putin care a vorbit şi despre succesul armatei sale în Ucraina.

Un eveniment de amploare a fost organizat şi în Sankt Petersburg. Aici jurnalistii considerati ostili de puterea de la Kremlin au fost închisi de politie în cuşti în timpul mitingului.

Citeşte şi: Război în Ucraina: Rusia anunţă că a lansat rachete de croazieră şi hipersonice Kinjal împotriva unor ţinte în sudul Ucrainei. Au fost trase din Marea Neagră și Marea Caspică

Cu puțin timp înainte de începerea concertului, poliția a reținut mai mulți jurnaliști, printre care și fotograful Novaya Gazeta Alexei Dușutin. Potrivit forțelor de securitate, existau informaţii cu privire la o diversiune.

„Corespondenții au fost ținuți într-o dubă timp de aproximativ două ore, după care au fost eliberați”, scrie Novaya Gazeta. 

Citeşte şi: Şcoală din Mariupol în care se adăposteau sute de civili, bombardată de armata Rusiei

Site-ul Novaya Gazeta a publicat fotografii în premieră cu jurnalistii închisi de Politia Rusă în cuşti cu gratii la geamuri. Acolo au stat ziaristii timp de două ore, cât a durat evenimentul de propagandă din Sankt Petersburg.

 

DailyBusiness
SUA introduc testarea pentru deficitul de testosteron în rândul militarilor de peste 30 de ani
Spynews
Maria Covașa, ironie fină la adresa lui Dany Boy după ce i-a cunoscut actuala iubită! Fosta concurentă de la Insula Iubirii nu s-a putut abține
Fanatik.ro
Gafa uriașă de arbitraj în FC Argeș – Petrolul 1-0: „Fault grosolan!”. Verdictul lui Cristi Balaj pentru roșul văzut de Matos
Capital.ro
Românii care produc energie trebuie să fie atenți la facturi. Se schimbă mecanismul de compensare
Playtech.ro
Românii sub 30 de ani pot încasa bani în fiecare lună dacă se angajează. Bonusul oferit de stat
Adevarul
Șeful Ryanair neagă faptul că un bărbat ar fi fost aspirat pe geamul spart al unui avion: „Aceste afirmații sunt lipsite de sens”
wowbiz.ro
Andreea Ibacka a izbucnit în plâns! Ce a emoționat-o până la lacrimi pe vedetă: „Nu-mi mai e rușine să fiu vulnerabilă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Astăzi se împlinesc 9 ani de la decesul Denisei Răducu! Incredibil ce a apărut pe pagina regretatei artiste
iamsport.ro
500.000 de euro pentru Dan Petrescu! Omul de afaceri era disperat să-l aducă la echipă. Victor Becali: ”Băi, ești nebun?”
MediaFlux
Casa de Pensii explică cum se dovedește stagiul de cotizare la pensie. Mai multe soluții dacă s-a pierdut cartea de muncă
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România