Oltchim a depus la Tribunal Vâlcea cererea privind falimentul combinatului

Tribunalul Vâlcea a remis vineri un comunicat de presă prin care informează despre cererea combinatului Oltchim având ca obiect falimentul societăţii.
Romania TV
25 ian. 2013, 11:22
Oltchim a depus la Tribunal Vâlcea cererea privind falimentul combinatului

Astfel, potrivit sursei citate, pe rolul Tribunalului Vâlcea-Secţia a II a Civilă, la data de 25 ianuarie 2013 s-a înregistrat cererea formulată de SC OLTCHIM SA, având ca obiect „Faliment- art. 27, alin.5, din Legea 85/2006, cu prim termen de judecată la data de 30 ianuarie 2013, cauza fiind înregistrată sub nr. dosar 887/90/2013”, informează agerpres.ro.

Citeşte şi CA al Oltchim Râmnicu Vâlcea a votat pentru intrarea în insolvenţă a companiei

Premierul Victor Ponta a anunţat, joi, că Guvernul şi Ministerul Economiei iau în calcul o restructurare a combinatului Oltchim Râmnicu Vâlcea după modelul companiei Hidroelectrica. El a declarat, în cadrul unei conferinţe de presă susţinută la Iaşi, că modelul Hidroelectrica este unul ”de succes”, în condiţiile în care compania, care risca să ajungă în faliment, va încheia anul 2013 pe profit.

Ponta susţine că, în urma restructurării, Guvernul are în vedere o privatizare ‘serioasă’, care să asigure locurile de muncă ale angajaţilor combinatului.

”Pe acest tip de model vrem o restructurare prin care să rămână toate părţile viabile din Oltchim, cu un număr cât mai mare dintre cei care lucrează şi să avem acel investitor serios de data asta, care să poată să preia de la stat Oltchimul, asigurând funcţionarea pe termen lung şi implicit locurile de muncă”, a precizat primul ministru.

Ministrul Economiei, Varujan Vosganian, a prezentat miercuri în şedinţa de Guvern un memorandum privind situaţia Combinatului Oltchim, una dintre măsurile propuse în document fiind intrarea în insolvenţă.

DailyBusiness
La București începe Forumul NATO al Industriei de Apărare. Secretarul general al NATO, Mark Rutte, vine special în România
Spynews
Explozia din Dej ar fi fost provocată de victimă! Bărbatul care a murit ar fi suferit din cauza divorțului de fosta soție
Fanatik.ro
După ce Emeric Ienei a murit, maghiarii și-au adus aminte de mandatul regretatului antrenor la naționala Ungariei: „Plecarea sa era deja anticipată”
Capital.ro
Decizia luată de Elena Udrea. A plecat din țară fără partenerul său. Ce s-a întâmplat cu Adrian Alexandrov
Playtech.ro
Pensia de urmaș 2025: în ce condiții se acordă și cum se calculează suma primită
Adevarul
Bărbat din Bihor condamnat la 12 ani de închisoare pentru că și-a lovit vecinul cu mașina, în timp ce acesta ținea în spate copilul de 2 ani
wowbiz.ro
„25 de morți” pe Aeroportul Cluj. Este știrea momentului
Economica.net
Atenție la ofertele de energie electrică pentru clienții casnici
kanald.ro
Incendiu la un azil de bătrâni! Cel puțin 11 persoane au MURIT
iamsport.ro
Mesajul transmis de Ionel Ganea, eroul de la Euro 2000, după dispariția lui Emeric Ienei
MediaFlux
ANAF vinde case, apartamente și mașini! Iată cum le poți cumpăra la prețuri mici
stirilekanald.ro
Cine e de fapt Mihaela, tânăra care l-a umilit și scuipat pe livratorul sri lankez! E fiica unui afacerist
substantial.ro
Primul complex cu jocuri de cazinou din Emiratele Arabe Unite va avea conexiune rutieră cu Dubai