Lovitură pentru George Simion. Un deputat AUR și-a dat demisia după ce partidul și-a ales noua conducere

Se strâng rândurile în AUR. Un deputat a decis să părăsească partidul, după ce Congresul a decis cine va fi la cârmă.
Alina Costache
28 mart. 2022, 18:08
Lovitură pentru George Simion. Un deputat AUR și-a dat demisia după ce partidul și-a ales noua conducere

Lovitură pentru George Simion. Politicianul care va pleca din partid este chiar deputatul buzoian Nicolae Roman (55 de ani), general în retragere. Roman a mai fost membru al Partidului România Noastră, al PRM și al partidului ProDemo.

Lovitură pentru George Simion. Un deputat AUR și-a dat demisia după ce partidul și-a ales noua conducere

„Daţi-mi voie să folosesc acest microfon pentru a îmi cere scuze tuturor prietenilor mei, pe care se pare că i-am indus în eroare asupra a două persoane. Una dintre ele mai în vârstă, un proverb zice – lupul îşi schimbă părul, dar năravul, ba. Alta, care se apropie de jumătatea vieţii, dar sunt convins că nici până la sfârşitul ei şi nici cu încă o viaţă nu va putea face demonstraţia celor şapte ani de acasă”, a spus Roman, în plenul Camerei Deputaţilor.

Acesta a anunțat că va activa ca deputat neafiliat.

Citește și: George Simion a răbufnit după ce LIVE-urile din Parlament ar putea fi interzise. „Este cenzură de neimaginat. O să filmez de acum toate ședințele tuturor comisiilor”
George Simion a fost ales, duminică, în cadrul Congresului extraordinar, președinte AUR. Simion a reușit să adune 784 de voturi, în timp ce contracandidatul său, Dănuț Aelenei, a strâns doar 38 de voturi. Au fost 832 buletine, iar 10 au fost anulate.

„O să avem un singur preşedinte, o să avem o conducere care a fost validată pe parcursul acestor doi ani şi sunt convins că vom avea rezultate mult mai bune”, a spus Simion, el fiind întrebat de jurnalişti înainte de începerea congresului AUR ce va schimba la conducerea partidului.

Până în prezent, partidul a fost condus de George Simion și Claudiu Târziu (conducere bicefală). George Simion a avut un contracandidat un deputat semi-anonim din Constanța, Dănuț Aelenei.

După victoria înregistrată la nivelul partidului, noul președinte al AUR, George Simion, a lansat un atac la șeful statului, Klaus Iohannis, dar a ținut să mulțumească și etnicilor din România.

Citește și: George Simion “a dat cărțile pe față”! Politicianul a publicat prima poza cu iubita! Vezi cum arată partenera de viață a liderului AUR

DailyBusiness
Petrișor Peiu: Criza politică va continua până în 2028 sau până la alegeri anticipate. „Majoritățile nu mai pot fi construite în culise”
Spynews
Scandal la Evaluarea Națională. Ce s-a întâmplat după ce lucrările au fost predate. Dezvăluirile făcute de un profesor
Fanatik.ro
Anunț devastator! Sportiva care a participat la Jocurile Olimpice a decedat la doar 24 de ani: „Un talent strălucit”
Capital.ro
Cât costă benzina și motorina miercuri, 24 iunie 2026. Unde găsesc șoferii cei mai ieftini carburanți din România
Playtech.ro
Orașul din România în care cei mai mulți români și-ar dori să locuiască. A depășit Clujul și Bucureștiul
Adevarul
SUA intră în era cuantică. Trump vrea să aibă super-computerul care poate sparge codurile lumii până în 2028
wowbiz.ro
Afecțiunea de care suferă Cheloo. Rapperul a dezvăluit chiar el ce problemă are
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cod portocaliu și galben de vijelii și furtuni cu grindină! Județele vizate de avertizarea meteo imediată
iamsport.ro
Prunea și Dănuț Lupu, dați jos din autocarul lui Dinamo și lăsați pe marginea drumului! Cum îl înfuriaseră pe antrenor: ”Noi am plecat”
MediaFlux
Scenarii posibile pentru un guvern minoritar. Ce vor partidele politice
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?