Ludovic Orban îi desfiinţează pe Cîţu, Ciolacu şi Ciucă după discursurile din Parlamenîn compania lui Zelenski: „Submediocrii aflaţi din greşeală la putere ne-au făcut de băcănie”

Preşedintele partidului Forţa Dreptei, Ludovic Orban, a criticat, luni seară, modul în care a fost tradus discursul liderului ucrainean Volodimir Zelenski şi condiţiile tehnice în care s-a desfăşurat videoconferinţa.
Filip Stan
04 apr. 2022, 23:39
Ludovic Orban îi desfiinţează pe Cîţu, Ciolacu şi Ciucă după discursurile din Parlamenîn compania lui Zelenski:

Ludovic Orban spune că organizarea evenimentului în cadrul căruia preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski s-a adresat Parlamentului României a fost foarte slabă, chiar într-un moment când întreaga opinie publică internaţională era cu ochii aţintiţi asupra ţării noastre.

„Am aşteptat cu emoţie acest moment de referinţă în viaţa noastră politică şi parlamentară, discursul în faţa Parlamentului Românei al preşedintelui Ucrainei eroice, aflate într-o luptă pe viaţă şi pe moarte pentru supravieţuire în faţa unui agresor care nu se dă în lături de la nicio ticăloşie pentru a-şi atinge ambiţiile. În prima parte a discursului lui Zelenski nu am auzit nimic. Apoi l-am auzit doar pe preşedintele Ucrainei, fără traducere. Când a început să vorbească traducătorul, mi-a părut rău că a început să traducă. A arătat că ori nu ştie limba ucraineană, ori nu ştie limba română”, a scris Orban, pe Facebook.

Citeşte şi: Sorin Ovidiu Vîntu: „Masacrul ăsta din Ucraina putea să fie regizat de Zelenski. Paiaţa asta de Zelenski le-a promis şpagă parlamentarilor României”

El a susţinut că traducătorul „a distrus complet orice emoţie, orice fir epic, orice logică”.

„La un moment dat am rămas şi fără imagine. Şi a trebuit să mai suportăm şi calvarul de a asculta silabisirile pline de poticneli ale lui Cîţu, Ciolacu şi Ciucă. Într-un moment în care atenţia opiniei publice internaţionale era îndreptată spre România, submediocrii aflaţi din greşeală la putere ne-au făcut de băcănie”, a adăugat Ludovic Orban.

Preşedintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, a susţinut, luni seară, un discurs prin videoconferinţă în Parlamentul României. Acesta s-a declarat convins că România va participa la refacerea ţării sale după război şi a menţionat că doreşte un dialog pentru susţinerea comunităţilor româneşti, respectiv, ucrainene din cele două ţări.

Citeşte şi: Prima demisie din Guvernul Ciucă după plecarea lui Cîţu. Ce nume se pregătesc de jurământ la Cotroceni

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Ultima postare a femeii din Râmnicu Vâlcea, moartă în urma unei intervenții estetice! Avea doar 45 de ani
Fanatik.ro
Ce a făcut DIICOT după ce ”româncele lui Epstein” au primit zeci de mii de dolari de la prădătorul american. Ce spune Alex Florența
Capital.ro
Interzicerea cumulului pensiei cu salariul. Pensionarii care ar putea avea veniturile cu 85% mai mici
Playtech.ro
Unele benzinării ar putea rămâne fără carburanţi, iar scumpirile bat din nou la ușă. Ce prețuri au benzina și motorina azi, 29 aprilie
Adevarul
Caz fără precedent. Tânăr salvat după ce un oncolog a efectuat o operaţie pe cord deschis în mijlocul străzii
wowbiz.ro
Ea este doctorița care s-a spânzurat de geamul apartamentului. A fost găsită fără suflare, atârnând de o funie
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Mașină răsturnată în șant la ieșire din Codlea! Salvatorii au ajuns de urgență la fața locului
iamsport.ro
Hagi, revoluție la echipa națională! Ce plan are: a făcut deja anunțul
MediaFlux
Cuba Gooding Jr. în România alături de Codin Maticiuc! UPDATE: Actorul a ajuns la Parlament după ce a vizitat șantierul noului spital IMAGINI FOTO și VIDEO EXCLUSIV
stirilekanald.ro
(P) De ce slăbitul devine tot mai dificil după 35 de ani și ce poți face ca să te menții
Răsturnare de situație. Decizia radicală a UDMR