Ce scrie presa din Rusia despre incidentul de la ambasada din Bucureşti: „Există multe circumstanțe”

Ce scrie presa din Rusia despre incidentul de la ambasada din Bucureşti, unde o maşină a luat foc. Ziarul „Izvestia” informează că șoferul nu a putut fi salvat, însă nu este clar dacă a fost un gest intenționat sau nu.
Alina Costache
06 apr. 2022, 19:25
Ce scrie presa din Rusia despre incidentul de la ambasada din Bucureşti:
Ce scrie presa din Rusia despre incidentul de la ambasada din Bucureşti

Ce scrie presa din Rusia despre incidentul de la ambasada din Bucureşti. Aceeaşi publicaţie amintește că au mai fost pe teritoriul statelor membre ale UE multiple cazuri neplăcute pentru diplomații ruși: în Estonia a fost vopsită inscripția de la intrarea în ambasadă, iar în Irlanda, un camion a intrat în mod intenționat în poarta reprezentanței diplomatice de la Dublin.

Ce scrie presa din Rusia despre incidentul de la ambasada din Bucureşti

Ambasadorul Rusiei la București, Valeri Kuzmin, a spus despre incident că ar fi un „atentat terorist de facto”, dar a lăsat și loc de alte interpretări, precizând că „există multe circumstanțe care fac acest incident mai greu de înțeles”.

Publicația „Ridus” califică incidentul de la București ca un atac asupra instituției diplomatice. „A fost atacată clădirea Ambasadei Rusiei în capitala României… în rețelele de socializare sunt informații despre faptul că șoferul înainte de lovitură se certa cu paznicii”.

Citeşte şi: Legătura uitată dintre Traian Băsescu şi Bogdan Drăghici, bărbatul care a intrat cu maşina în gardul Ambasadei Rusiei la Bucureşti

Mesajul lui Bogdan Drăghici înainte de a provoca incidentul

Bogdan Drăghici, președintele Asociației T.A.T.A, cel care a provocat incendiul de la Ambasada Rusiei, a postat un mesaj cu doar două zile înainte de acest incident în care își exprima solidaritatea față de ucraineni.

Bogdan Drăghici s-a urcat la volanul unei mașini și a intrat în gardul Ambasadei Rusiei. Mașina a luat foc, iar președintele T.A.T.A. a murit pe loc. Incidentul are loc la doar o zi după ce Bogdan Drăghici a fost condamnat la 15 ani și 4 luni de închisoare pentru fapte de viol, agresiune și rele tratamente aplicate unui minor. (Vezi AICI mesajul)

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Mama Mihaelei Rădulescu s-a stins din viață! Vedeta a revenit de urgență în România
Fanatik.ro
Ilie Dobre, la un pas de moarte! A făcut preinfarct și a fost operat. Prima reacție a celebrului crainic radio. Exclusiv
Capital.ro
Mihai Gâdea provoacă valuri în televiziune. Scandalul ar fi fost unul național: S-a încercat să fiu cumpărat cu geanta de bani
Playtech.ro
Punctul de amendă se modifică în 2026. De când cresc amenzile pentru șoferi
Adevarul
Ce îl așteaptă pe Zelenski în scenariul cel mai negru pentru Ucraina
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
BREAKING NEWS Un avion s-a prăbușit pe un aeroport din SUA! Nu există supraviețuitori
iamsport.ro
A fost bairam! Supărarea ține puțin în Oltenia: jucătorii au aruncat cu bani în lăutari după eșecul din Conference League
MediaFlux
Ce a spus Trump despre întâlnirea cu Nicușor Dan. Se negociază "la sânge"
stirilekanald.ro
Profesoară de 31 de ani, înjunghiată mortal de un elev din clasa a VIII-a! Un copil de numai 4 anișori a rămas acum orfan
DOLIU! A MURIT! PEPE „drum bun printre stele”… vestea a venit ca un trăznet