Gabriela Firea: „E o premieră, după 20 de ani, că putem anunţa „dublarea” alocaţiei de hrană pentru copiii instituţionalizaţi”

Ministrul Familiei, Tineretului şi Egalităţii de Şanse, Gabriela Firea, a declarat marţi, în Prahova, că "dublarea alocaţiei de hrană pentru copiii instituţionalizaţi", măsură stabilită de coaliţia de guvernare în cadrul pachetului "Sprijin pentru România", reprezintă "o premieră, după mai bine de 20 de ani".
Filip Stan
12 apr. 2022, 15:29
Gabriela Firea:

Ministrul Gabriela Firea a vizitat centrul social al Asociaţiei Pro Vita „Sfântul Brâncoveanu” din comuna Poseşti, judeţul Prahova.

„Am vrut să vin astăzi la părintele Tănase să văd aceşti copii, atât români, cât şi din Ucraina, pentru a-i spune personal domniei sale şi tuturor celor care îngrijesc copii instituţionalizaţi din România – fie că sunt asistenţi maternali sau asistenţi sociali în centrele de plasament – că aseară s-au luat câteva decizii foarte importante pentru aceşti copii de care trebuie să avem cu toţii grijă, ca societate şi fiecare cetăţean român are şi această datorie morală, să-i sprijine pe aceşti copii lăsaţi în grija statului, să treacă mai uşor peste situaţia pe care o au.

În premieră, după mai bine de 20 de ani, putem anunţa dublarea alocaţiei pentru hrană, de asemenea creşterea de la 28 la 150 de lei a cheltuielilor personale pentru aceşti copii, de asemenea majorarea cu o sumă consistentă a bugetelor pentru rechizite, pentru îmbrăcăminte, încălţăminte şi alte cheltuieli. Poate veţi spune că sunt încă sume mici faţă de nevoi, dar totuşi creşterile sunt semnificative.”, a spus Firea într-o postare video de pe pagina sa de Facebook.

Citeşte şi: Vlad Voiculescu, ieşire nervoasă la adresa Patriarhului Kiril: „Este cel mult un porc bătrân, setos de mai mult sânge”

Reprezentanţii coaliţiei de guvernare au anunţat, luni, că au fost convenite mai multe măsuri în pachetul „Sprijin pentru România”. În ceea ce priveşte protecţia copilului, se prevede creşterea alocaţiei zilnice de hrană de la 12 la 16 lei/zi, respectiv de la 16,6 la 22 de lei/zi, în funcţie de vârstă, majorarea sumelor lunare de care beneficiază copiii şi tinerii din sistemul de protecţie socială pentru unele nevoi personale de la 28 de lei la 150 de lei, creşterea cu 58,5% a sumelor acordate anual copiilor şi tinerilor pentru îmbrăcăminte, încălţăminte şi rechizite, creşterea alocaţiei lunare de plasament de la 630 de lei la 900 de lei, iar în cazul copiilor cu dizabilităţi de la 945 de lei la 1.350 de lei.

Citeşte şi: Florin Cîţu, despre renunţarea la măsura amânării ratelor la bancă: „Noi am demonstrat că se pot amâna cu 9 luni de zile, nu ştiu ce nu a mers acolo”

DailyBusiness
Litoralul pentru toţi 2025. Ce prețuri sunt la cazări și care sunt stațiunile în care pot pleca românii
Spynews
În ciuda imaginilor fierbinți cu ei doi, Bogdan Mocanu se dezice de Iasmina: „Eu sunt un băiat serios”
Bzi.ro
Dezvăluiri emoționante făcute de Andra Măruță: ”M-a luat panica, i-am transmis că sunt însărcinată!”
Fanatik.ro
Ce înseamnă când te trezești dimineața cu urme de pernă pe față. Explicația care te va uimi
Capital.ro
Mașinile diesel care urmează să fie interzise. Li se va ridica dreptul de circulație. Decizie UE
Playtech.ro
Probleme pentru pensionarii din România. Ce se întâmplă cu pensiile, amânări pentru sute de mii de oameni
DailyBusiness
Prognoza meteo 1-6 mai. Temperaturile urcă spre 30°C, urmate de un val de furtuni și răcire brutală!
Adevarul
Român delegat la o secție de votare din Anglia: „Voturile s-au cam împărțit frățește. Se pot întâmpla anumite măgării”
wowbiz.ro
Măriuca, fetița luată în plasament de Luminița Anghel, ar fi devenit mamă la 17 ani! David Pușcaș a rămas șocat când a aflat: „Eu nu pot să cred! Ultima dată când am văzut-o era un copil”
Spynews
Andreea Bălan a răbufnit după discursul lui Claudiu Bleonț la adresa fiicei lui de la Premiile Gopo: „Vă dați seama ce face în privat cu familia sa”
Spynews
Imagini rare cu Laura Cosoi și Adela Popescu. Cum arătau cele două în urmă cu 15 ani / FOTO
Evz.ro
Cum influențează numerologia ziua alegerilor de 4 mai 2025
Ego.ro
Donald Trump, înșelat de a doua soție chiar cu garda lui de corp! Detalii halucinante
Prosport.ro
De ce a pozat Corina Ungureanu într-o revistă pentru bărbați
kanald.ro
Explozie fatală în Salonic! O femeie a murit în timp ce încerca să planteze o bombă într-un bancomat
Cancan.ro
E ȘTIREA NOPȚII: Diaspora face istorie Surprizele sunt uriașe
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Taxa care se majorează de la 1 iunie. Cei care stau la curte achită obligatoriu în fiecare lună
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Campioana olimpică se iubeşte cu colega ei, mai tânără cu 8 ani: „Suntem un cuplu!”
stirilekanald.ro
Stare de urgență într-un oraș de la Marea Neagră
Meteorologii anunță o lună Mai cum nu a mai fost de mult în România
MediaFlux
Ce înseamnă exact cuvântul ”președinte”. Un termen cu multe semnificații
Shtiu.ro
Cum se aprinde Lumina Sfântă la Ierusalim? Cum aprinde preotul lumânările fără sursă de foc?
Puterea.ro
Orașul din România unde se trăiește cel mai bine. Este peste Cluj-Napoca sau Brașov și oferă toate condițiile