Lukaşenko i-a mulţumit lui Dumnezeu pentru că e dictatură în Belarus

Lukaşenko a spus că Rusia şi Belarus nu vor putea fi îngenuncheate de Occident, afirmând că sancţiunile occidentale au determinat Minskul să caute noi oportunităţi.
Filip Stan
29 apr. 2022, 20:36
Lukaşenko i-a mulţumit lui Dumnezeu pentru că e dictatură în Belarus

Preşedintele belarus Aleksandr Lukaşenko a declarat vineri, într-un discurs susţinut în timpul unei vizite la o societate agricolă din regiunea Gomel, că datorită „dictaturii în Belarus domneşte ordinea şi bunăstarea”, în timp ce cetăţeni din „Occidentul bogat” vin la el în ţară ca să cumpere sare, potrivit agenţiei de presă oficiale belaruse Belta.

Avioane ruseşti, interceptate în Marea Neagră de radarele NATO. Reacţia rapidă după pătrunderea în spaţiul aerian al Alianţei
„Am deschis graniţa pentru ei înainte de Paştele catolic şi de Raduniţa, care va fi peste câteva zile (Paştele blajinilor sau Paştele morţilor, în lunea de după Duminica Tomii – n.r.). Să vină oamenii din Polonia, Lituania, Letonia să viziteze mormintele rudelor lor, aşa cum a fost întotdeauna. Le-am permis asta fără vize. Şi, ce să vezi, oamenii nu sunt lăsaţi să vină în Belarus. De ce? Pentru că oamenii vin la noi şi cumpără sare. Ei bine, nu au sare! Occidentul mare şi bogat nu are sare! Şi pentru ca oamenii să nu spună că belaruşii trăiesc normal, pur şi simplu nu îi lasă să vină. Asta e întreaga lor democraţie!”, a afirmat Lukaşenko.

„Slavă Domnului că la noi e dictatură!”, a remarcat cu ironie preşedintele belarus, citat de agenţia de presă Belta. „M-aţi criticat cu toţii: dictatură, dictatură! În schimb există ordine în această dictatură! Dacă nu ar fi fost dictatură, am fi trăit în mizerie”, a adăugat el în discursul susţinut în faţa localnicilor din Cecersk, oraş din regiunea Gomel, situat într-o zonă care a fost puternic contaminată în urma dezastrului de la Cernobîl.

România se pregăteşte de război. Iohannis a informat Parlamentul despre trupele NATO, avioanele F35 şi navele de luptă de pe teritoriul ţării noastre
În acelaşi timp, Lukaşenko a spus că Rusia şi Belarus nu vor putea fi îngenuncheate de Occident, afirmând că sancţiunile occidentale au determinat Minskul să caute noi oportunităţi.

„Tot ceea ce producem se cere astăzi pe piaţa noastră principală – în Rusia, China şi alte ţări”, a declarat liderul belarus.

Armata rusă a folosit teritoriul Belarus pentru invazia sa militară din Ucraina, la începutul campaniei şi, ulterior, pentru a se retrage aici atunci când a abandonat regiunile nordice Kiev şi Cernigău.

DailyBusiness
Ministrul Energiei convoacă Comandamentul Energetic Național, pe fondul vremii severe și al avariilor din rețea
Spynews
Valentin de la Mireasa o acuză pe Alina că nu îl îngrijește pe copilul lor: ”Mi-ai zis că te duci la agățat”
Fanatik.ro
Brazilianul crescut de Palmeiras a semnat în SuperLiga! A plecat de la clubul său cu scandal după doar 6 luni
Capital.ro
Ilegal pentru cei care stau la bloc. Proprietarii nu pot face asta, nici măcar în propriul apartament. Se cere acordul asociației
Playtech.ro
Temperatura ideală în casă care previne înghețarea țevilor și reduce factura la energie
Adevarul
Ce se află sub gheața celei mai mari insule din lume. Pământul le-a ascuns aici dintr-un motiv anume
wowbiz.ro
Medicii au făcut anunțul despre Sofia Vicoveanca, după ce artista a suferit un infarct! Ce se întâmplă cu ea în aceste momente?
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Veronica si Dorobațu sunt câștigătorii „Casa iubirii” sezonul patru. Primele declarații după ce au intrat in posesia marelui premiu
iamsport.ro
De ce Mario Iorgulescu nu a luat niciodată legătura personal cu familia tânărului ucis în accidentul din 2019: ”E genul de persoană răzbunătoare”
MediaFlux
Anunț privind pensiile private din România! Veste pentru 8.4 milioane de români în 2026: Dublu faţă de acum trei ani
stirilekanald.ro
Femeie împușcată de 7 ori în fața copilului ei de 1 an! Doi indivizi mascați au intrat în locuință și au atacat-o fără milă! De necrezut ce a urmat
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend