Ursula von der Leyen, exasperată de încăpăţânarea Ungariei în privinţa embargoului împotriva Rusiei. Şefa Comisiei Europene merge personal la Budapesta

Preşedinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, merge luni seara în Ungaria, pentru a discuta cu premierul Viktor Orban despre ”securitatea aprovizionării cu energie a Europei”.
Daniel Spătaru
09 mai 2022, 19:52
Ursula von der Leyen, exasperată de încăpăţânarea Ungariei în privinţa embargoului împotriva Rusiei. Şefa Comisiei Europene merge personal la Budapesta

Întrevederea va avea loc în timpul unei cine de lucru la mănăstirea carmelită din Budapesta, unde își are birourile Viktor Orban, a declarat Bertalan Havasi, șeful biroului de presă al prim-ministrului maghiar.

Vizita are loc în contextul în care Budapesta blochează un proiect de embargo asupra petrolului rusesc. Dependentă de achiziţiile sale de petrol din Rusia, Ungaria le cere partenerilor săi din UE garanţii pentru aprovizionare, pentru a fi de acord cu al şaselea pachet de sancţiuni împotriva Moscovei.

Ungaria nu va fi de acord cu propunerea Comisiei de sancţiuni împotriva Rusiei pentru că pune o problemă şi nu oferă o soluţie”, a declarat şeful diplomaţiei maghiare, Peter Szijjarto, citat luni de purtătorul de cuvânt al guvernului Zoltan Kovacs.

Citeşte şi Ungaria deschide o uşă spre ieşirea din UE. S-a înfiinţat Partidul Huxit, care are ca obiectiv scoaterea ţării din structurile europene

Propunerea Comisiei ar avea efect de ”bombă atomică pentru economia Ungariei şi ar distruge aprovizionarea noastră stabilă cu energie”, a explicat el.

Pentru adoptarea sancţiunilor este necesară unanimitatea celor 27 de mebri.

Citeşte şi UE îşi revizuieşte planurile privind embargoul petrolului din Rusia. Ungaria, Cehia şi Slovacia beneficiază de excepţii şi vor primi bani