Marina Almăşan laudă Zdob şi Zdub în finala Eurovision. „Ne dau clasă. Moldovenii nu se jenează să cânte în limba lor”

Marina Almăşan a lăudat prestaţia trupei Zdob şi Zdub, reprezentanta Republicii Moldova, care a obţinut un onorant loc 7 în finala Eurovision 2022, care a avut loc sâmbătă la Torino.
Filip Stan
16 mai 2022, 13:17
Marina Almăşan laudă Zdob şi Zdub în finala Eurovision.

Melodia „Trenuleţul”, una cu un puternic mesaj pentru unirea tuturor românilor, a fost apreciată de Marina Almăşan.

”De ani buni, salut la moldoveni modul iscusit și înțelept în care-și aleg piesa care să-i reprezinte. O îmbibă bine în spirit național și dragoste față de țară și tradiții, iar acestea răzbat din aproape fiecare prezență a lor în competiția muzicală europeană”, explică Marina Almășan pe site-ul Femei de 10.

Vedeta TV a apreciat originalitatea Zdob și Zdup care au cântat în limba română, fără să-şi facă griji dacă vor fi înțeleși de telespectatorii din lumea întreagă.

„Moldovenii nu se jenează să cânte în limba lor, chiar dacă o mai amestecă pe alocuri cu engleza, în trend ; nu se jenează să strecoare , în ritmurile moderne ale unei piese ce aparține cert Prezentului, pe cele ale folclorului moldovenesc și nu-i încurcă deloc (ba chiar adaugă o notă de “exotism” pentru “civilizații” Occidentului), să strecoare printre muzicanți, instrumente tradiționale: o scripcă , un acordeon…

Fix ca la o nuntă, o nuntă la care țăranul simplu și muncitor se distrează pe rupte, așa cum nu știu să o facă alte colțuri de lume. Mai mult, refuzând să se piardă printre mesaje sterile și printre refrene în limbi care nu spun nimic și nu au nicio legătură cu țara în cauză, moldovenii livrează Europei, “la pachet”, nu numai un cântec de 10, ci și un mesaj adânc, atingând fibra intimă a unui popor pe care Prutul și istoria l-au feliat pe nedrept”, a mai notat Marina Almășan.

Citeşte şi: Mircea Badea, după scandalul de la Eurovision: „La campionatul de fotbal Ucraina va primi 11 metri și dacă nu va ajunge în careul advers”

Marina Almăşan laudă Zdob şi Zdub în finala Eurovision. „Moldovenii ne dau clasă, vesel și frumos”

De asemenea, Marina Almăşan şi-a exprimat admiraţia pentru patriotismul de care au dat dovadă Zdob și Zdup în finala Eurovision 2022.

„Și uite-așa, pentru a nu știu câta oară, moldovenii ne dau clasă, vesel și frumos, arătând cum e să-ți iubești țara – oricât de nesemnificativă ar considera-o “șefii Lumii” – să nu te rușinezi cu tradițiile tale, cu cultura poporului tău, cu tot ceea ce, până la urmă, te definește.

Bravo, Moldova, ți-am fredonat cântecul după chiar prima sa auzire! Cât despre votul pe care ți l-au acordat concetățenii mei…no comment! Am încetat demult să mă mai mir…”, a mai precizat Marina Almășan.

România, zero voturi acordate oficial pentru Republica Moldova în finala Eurovision

Voturile acordate de juriul din România nu au fost luate în considerate, din cauza unor probleme tehnice invocate de organizatorii Eurovision 2022. Într-o reacție oficială, TVR a condamnat felul cum a procedat organizatorul Eurovision și a precizat că a dat punctaj maxim Republicii Moldova.

”Precizăm că juriul din România a decis să acorde punctaj maxim reprezentanților Moldovei. (…) Subliniem faptul că juriul național a urmărit spectacolul în urma căruia a votat în prezența unui notar și a respectat regulamentul impus de organizator.

Reiterăm faptul că nici jurații, nici reprezentanții TVR, nu au fost anunțați, după a doua semifinală, de existența unor suspiciuni la adresa votului României. Așadar, regulile au fost schimbate în timpul jocului, fără ca participanții să fie anunțați în prealabil, aceștia aflând în timpul transmisiunii că unele voturi ale juriilor naționale au fost modificate de organizator”, a comunicat, oficial, TVR.

Citeşte şi: Scandal-monstru la Eurovision! Directorul Teleradio-Moldova acuză juriul din ţara sa că a ignorat prestaţia României

DailyBusiness
Cât timp pierdem cu CFR față de Ungaria și Polonia. Cele mai importante orașe turistice din România, parcurse cu trenul în peste cinci zile
Spynews
Motivul pentru care Claudia Pătrășcanu a dat-o iar în judecată pe Bianca Drăgușanu! Informații și declarații exclusive despre noul proces
Bzi.ro
Dana Săvuică a ajuns pe masa de operație! „Recuperarea implică edem, echimoze și sensibilitate!”
Fanatik.ro
Ce sumă uriașă a câștigat Gigi Becali după calificarea FCSB în Europa League
Capital.ro
Plata cu cardul, obligatorie. Lege nouă în România din 1 ianuarie 2026. Se elimină pragul, nu se mai poate refuza
Playtech.ro
Ce se întâmplă dacă încurci benzina cu motorina la pompă sau invers. Ai vreo șansă să-ți repari mașina pe CASCO sau RCA
Adevarul
Dezertorii vin în ajutorul armatei ucrainene
wowbiz.ro
Ea este refugiata ucraineancă ucisă cu sânge rece în SUA! Avea 23 de ani și fugise din calea războiului, dar a sfârșit înjunghiată la metrou: „Viața ei a fost curmată mult prea devreme”
Economica.net
Cod roşu în agricultură. Anunţ de la Comisia Europeană pentru România
Prosport.ro
FOTO. „Femeie, ești normală?”. Cea mai frumoasă jurnalistă TV a apărut într-o rochie transparentă la ziua de naștere a fiicei de 2 ani
kanald.ro
Încă o tragedie în Cosmopolis! O femeie a murit după ce a căzut de la etajul 9 al unui bloc din complex
Cancan.ro
Fostul ministru al Agriculturii, Petre Daea, divorţează la 76 de ani, după ce și-a bătut soția și a amenințat-o: 'Îți mut dinții, te rup în două!'
iamsport.ro
Marian Ceaușescu l-a sunat pe Gigi Becali chiar înainte de FCSB - Aberdeen: ”Bună seara, domnule Gigi”
MediaFlux
O nouă lovitură pentru românii care stau la bloc. Vor plăti taxe duble CALCULE
stirilekanald.ro
„S-a pus în mijlocul căii ferate și făcea cruce” Denisa a murit lovită de tren, în timp ce vorbea cu iubitul la telefon! Declarațiile șocante ale martorilor despre fata de 15 ani
Pensionarii din Romania, luati prin surprindere! Rasturnare de situatie la PUNCTUL DE PENSIE