EXCLUSIV | Victor Ponta, siderat după o vizită în Harghita ca premier. „N-aveau imnul României şi l-au pus de pe telefon, de pe Youtube”

Victor Ponta a comentat, miercuri, în direct la România TV, scandalul generat de vizita preşedintei Ungariei în România şi cel declanşat după ce hocheiştii echipei naţionalei României, etnici maghiari, au cântat imnul Ţinutului Secuiesc. Fostul premier a precizat că statul ungar a investit foarte mult în zonele locuite de minoritatea maghiară, dar e convins că "nu o să ne ia nimeni Ardealul şi o să plece cu el".
Filip Stan
25 mai 2022, 21:21
EXCLUSIV | Victor Ponta, siderat după o vizită în Harghita ca premier.

În interviul acordat jurnalistei Andreea Creţulescu, Victor Ponta a explicat că intonarea imnului Ţinutului Secuiesc este „o poveste foarte veche”. A rememorat că, în perioada în care a fost premier (2012-2015), a participat la un eveniment din Harghita, iar autorităţile locale nu pregătiseră imnul României.

„M-am dus la un eveniment în Harghita şi la fel. Am spus: întâi puneţi imnul României şi după puneţi ce vreţi voi. (…) Au cântat imnul României. Nu-l aveau.

A fost o scenă foarte simpatică. Nu erau pregătiţi să merg şi eu acolo. N-aveau imnul României şi au pus de pe telefon, de pe Youtube, la microfon imnul României.

Le-am zis: Atenţie! Eu plec dacă nu cântaţi imnul României. Cântaţi imnul României, după care cântaţi ce vreţi voi. Treaba voastră, vă respectăm. Nu e nicio problemă! N-am văzut în America să se cânte imnul ameridienilor întâi sau al altora”, a declarat Victor Ponta, la România TV.

Citeşte şi: Naționala de hochei a României a cântat imnul Ținutului Secuiesc la meciul cu Ungaria. Doar trei „tricolori” au refuzat VIDEO

Victor Ponta: Statul ungar a investit foarte mult în Ardeal”

„Cred că problema e economică. Statul ungar a investit foarte mult. Cred că e principalul investitor în Ardeal. Aici vorbesc despre clădiri, instituţii.

Şi mie îmi place că o dată pe săptămână merg pe autostrada aia pe care am prăbuşit-o eu. Ponta, nenorocitule! Ai prăbuşit autostrada între Sibiu şi Deva. Pe aia merg în fiecare săptămână!

Acum în Ardeal sunt autostrăzi ca în Ungaria. Clujul se dezvoltă cred că mai repede decât Budapesta.

E o problemă prin faptul că ei sunt ajutaţi (de Ungaria). Până la urmă noi am avem preşedinte din Sibiu, nu-l avem nici din Iaşi, nici din Craiova şi nici n-am avut vreodată.

E o problemă despre cum îşi promovează fiecare interesele, dar altfel nu cred că o să ne ia nimeni Ardealul şi o să plece cu el!

Nu cumva zicea domnul Iohannis că vrea Ciolacu să vândă Ardealul ungurilor? A zis Jó napot kívánok, PSD!”. Şi azi a fost la Florica, la ziua liberalilor, un adevărat liberal, a zis că ce cine e cu PSD-ul, nu? Cum? E bine cu ăia care vor să vândă Ardealul? Chiar aşa?”, a conchis Victor Ponta.

Aleasă în martie preşedinte al Ungariei, Katalin Novak a efectuat vineri o vizită la Cluj, unde s-a întâlnit cu liderul UDMR, vicepremierul Kelemen Hunor.

„Astăzi m-am întâlnit cu Hunor Kelemen, Președintele RMDSZ, Viceprim-ministru al României. În calitate de președinte al Ungariei, consider că este prioritatea mea să reprezint toți maghiarii, deoarece nu contează pentru mine dacă cineva locuiește în interiorul sau peste graniță. Ungurii sunt maghiari, punct”, a scris Katalin Novak, pe pagina ei de Facebook.

În urma mesajului lui Katalin Novak, Ministerul de Externe de la București (MAE) l-a contactat imediat pe ambasadorul Ungariei în România și i-a transmis „preocuparea părții române față de declarația de mai sus”.

„Astfel, în măsura în care declarațiile Președintelui Ungariei, aflată în vizită privată în România, se referă și la cetățenii români de etnie maghiară, este de subliniat că, potrivit dreptului internațional, un stat nu poate să își aroge drepturi de orice fel în raport cu cetățenii altui stat”, a transmis MAE. „În plus, responsabilitatea primară pentru respectarea drepturilor identitare (etnice, culturale, religioase, lingvistice) ale cetățenilor români de etnie maghiară revine României, ca stat de cetățenie, Ungaria, ca stat înrudit, având cel mult un interes în consolidarea legăturilor culturale”, a precizat Ministerul de Externe, condus de Bogdan Aurescu.

De asemenea, Katalin Novak a participat sâmbătă la dezvelirea statuii principelui Gabor (Gabriel) Bethlen în centrul municipiului Alba Iulia. Agenda șefei de stat din Ungaria nu a inclus și o vizită la București, pentru a se întâlni cu președintele Klaus Iohannis, din cauza „caracterului privat” al vizitei.

Citeşte şi: CTP, reacţie virulentă după vizita preşedintei Ungariei în România. „A venit în Transilvania ca și cum românii n-ar exista”

DailyBusiness
Fructele au devenit un motiv major pentru care România a văzut o creștere a inflației în iulie
Spynews
Ce bine arată Mara Banică în costum de baie, în Maldive! Imagini senzaționale cu prezentatoarea de la Antena Stars | VIDEO
Bzi.ro
Andreea Marin arată fabulos la 50 de ani! Cum reușește vedeta să se mențină în formă! Face asta timp de 2 ore pe săptămână – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Un excursionist a surprins o imagine impresionantă cu o familie de urși. Nu se aștepta să fie ucis de unul dintre aceștia
Capital.ro
Imposibil pentru românii cu carte electronică de identitate. Avertisment pentru cei cu buletin cu cip: Obligație revine…
Playtech.ro
Semnele pe care Putin le-a transmis la întâlnirea cu Trump. În timp ce pe Zelensky l-a umilit, liderul SUA a fost cordial cu omologul său rus
Adevarul
„Țiganii, țiganii”. „Intelectualii” kosovari, trivialități la adresa românilor, după victoria FCSB de la Priștina
wowbiz.ro
Ultimele cuvinte pe care interpreta de muzică din Timișoara a mai apucat să le scrie înaintă să moară! Ți se rupe sufletul. Câtă durere
Evz.ro
Analiza summitului Trump–Putin. Semnal geopolitic sau doar diplomație de imagine
Prosport.ro
Apariția care le-a tăiat respirația. Cea mai frumoasă prezentatoare TV din Albania a atras toate privirile
kanald.ro
Cătălina și Andrei sunt cei doi soți implicați în accidentul grav din Târgu Frumos. Bărbatul a murit pe loc, iar soția sa și cele două fetițe se luptă acum pentru viața lor
Cancan.ro
Cauza morții artistei Emilia Istvan. De ce s-a stins din viață Mili de la Timișoara
iamsport.ro
Final de poveste după șase ani de căsnicie! Dan Alexa a divorțat de Andrada: ”Asta e tot ce contează”
MediaFlux
A treia pensie pentru români. Anunțul Ministrului Muncii despre momentul acordării
stirilekanald.ro
Judecător, torturat, mutilat și ucis lângă tribunalul unde lucra. Filmul complet al crimei șocante
Un fermier de 30 de ani a murit pe câmp, strivit în mașina de balotat