Agenţia Naţională a Medicamentului: Viagra este CONTRAINDICATĂ la copii

Agenţia Naţională a Medicamentului a anunţat că Viagra este contraindicată pentru copii, în România existând pentru tratarea hipertensiunii pulmonare un medicament special care poate fi folosit în pediatrie.
Romania TV
06 feb. 2013, 10:41
Agenţia Naţională a Medicamentului: Viagra este CONTRAINDICATĂ la copii

Viagra are ca singură indicaţie disfuncţia erectilă şi produsul este contraindicat la copiii sub 18 ani. În farmaciile din România există un produs pentru hipertensiune pulmonară – Revaţio – care se foloseşte şi pentru tratarea acestei suferinţe la copii”, a precizat conducerea ANM, potrivit Mediafax.

Totodată, conducerea ANM spune că nu înţelege de ce Spitalul „Sfânta Maria” din Iaşi a achiziţionat un astfel de medicament, care are o recomandare expresă, respectiv disfuncţia erectilă, şi de ce a recurs la administrarea acestuia unor copii, în condiţiile în care există un alt tratament pentru hipertensiunea pulmonară.

Preşedintele Colegiului Medicilor din România, Vasile Astărăstoae, a afirmat că medicamentul a fost conceput iniţial pentru afecţiuni cardiace şi că medicii care au recurs la acest tratament „ştiu ce fac”.

Vasile Astărăstoae a precizat că medicamentul Viagra a fost conceput pentru tratamente în cardiologie, după care s-a descoperit că are efect şi în tratarea disfuncţiilor sexuale. „Dacă medicii de la spitalul de copii îl utilizează pentru tratamentul respectiv, înseamnă că ştiu ce fac”, a mai spus Vasile Astărăstoae.

El a precizat că nu se impune o anchetă a Colegiului Medicilor în acest caz.

Doi copii internaţi în stare gravă la Spitalul „Sfânta Maria” din Iaşi sunt trataţi cu Viagra, medicii spunând că acest tratament a fost ales ca „ultimă soluţie” şi că medicamentul a fost conceput pentru afecţiuni pulmonare şi cardiace, fiind folosit apoi şi pentru disfuncţii sexuale.

Purtătorul de cuvânt al Spitalului „Sfânta Maria” din Iaşi, medicul Cătălina Ionescu, a declarat pentru că în prezent doi copii internaţi în unitatea medicală, unul având hipertensiune pulmonară, iar celălalt malformaţii cardiace grave, sunt trataţi cu Viagra. „Viagra este un medicament conceput şi pentru tratarea hipertensiunii pulmonare. Scrie pe prospect, nu am descoperit noi. Chestia cu potenţa este un efect secundar al medicamentului”, a spus medicul Cătălina Ionescu.

Ea a precizat că este vorba despre tratamente pentru o perioadă scurtă. „Este vorba despre cazuri grave şi este utilizat ca ultimă soluţie. Medicamentul are rezultate. În orice caz, tratamentul nu se face pentru o perioadă de zece ani”, a mai spus medicul, precizând că cei doi copii trataţi cu acest medicament sunt o fată de 16 ani şi un băiat de 10 ani.

Purtătorul de cuvânt al Spitalului „Sfânta Maria” din Iaşi nu a putut preciza care este cantitatea de Viagra aflată pe stoc în spital. „Din moment ce s-a făcut o astfel de achiziţie, este clar că este un medicament necesar”, a mai spus Ionescu.

Potrivit prospectului, medicamentul Viagra este destinat doar bărbaţilor cu disfuncţie erectilă. „Viagra nu este pentru nou-născuţi, copii sau femei. Nu lăsaţi pe nimeni să utilizeze medicamentul dumneavoastră”, se menţionează în prospectul medicamentului.

Revaţio se utilizează pentru tratarea adulţilor cu hipertensiune arterială pulmonară, în vederea îmbunătăţirii capacităţii de efort (capacitatea de a efectua activităţi fizice), scrie în prospectul medicamentului.

DailyBusiness
Trump mobilizează industria privată pentru a-și consolida superioritatea tehnologică în programele spațiale
Spynews
Ultimele cuvinte ale lui Cătălin Măruță în calitate de prezentator al emisiunii! De abia a putut să vorbească de lacrimi
Fanatik.ro
Ce mănâncă, de fapt, sportivii în cele șase sate olimpice în care sunt cazați. Preparatul gustos adorat și de români e la mare căutare: ”Cel mai bun pe care l-am mâncat vreodată”
Capital.ro
Călin Georgescu trage semnalul de alarmă. Avertismentul fostului candidat: Taxe mici sau deloc. România trebuie să producă
Playtech.ro
Ce cheltuieli nu pot fi cerute chiriașului, potrivit legii
Adevarul
Individul misterios care știa tot ce mișcă și se vorbește în România. Povestea incredibilă a „geniului rău” din spatele lui Cuza, omul care a organizat primul serviciu de spionaj și informații modern românesc
wowbiz.ro
Ultimele cuvinte ale kinetoterapeutului Alin Neacșu. Mesajul din biletul de adio găsit în cabinetul său din Pitești
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ce s-a întâmplat cu trupul bărbatului găsit mort în curtea spitalului d... Vezi mai mult
iamsport.ro
Noul antrenor din SuperLiga, distrus de conducătorul care l-a dat afară: ”Cum să te salvezi cu el, nu mai există altcineva?! Lasă-l, nene”
MediaFlux
Atac cu grenadă în Franța. Haos total într-un salon de înfrumusețare
stirilekanald.ro
Primele dezvăluiri făcute de criminalul de 13 ani în cazul uciderii lui Mario: „Mă teroriza”
Top 5 sloturi Yggdrasil